Menü

Pénztárcabarát karácsony

Lehet pénztárcabarát a karácsony? – talán még a kérdés is értelmetlen, hiszen a közelgő ünnepek sokaknak egyenlő egy kész anyagi csőddel, köztudottan a legdrágább ünnepünk, azonban tehetünk azért, hogy meghúzzunk egy határt és ésszerű kereteken belül költekezzünk.

A karácsonyi időszak egy hatalmas többletköltséget jelent a családnak: a karácsonyfát meg kell venni, a karácsonyi vacsorát össze kell állítani, ajándékokat vásárolni, becsomagolni, a lakást feldíszíteni és még sorolhatnánk.

Azt azért nem tudom ígérni, hogy a karácsonyt fillérekből megoldhatjuk a cikk elolvasása után, de azt igen, hogy kicsit észszerűbb, tudatosabb módon „rajuk össze” minden téren ezt az ünnepet, amiről azt gondolom nem túlzás állítani, hogy mi nők, anyukák szervezzük, intézzük, logisztikázzuk, sütjük, főzzük, díszítjük és tálaljuk. Nézzük min lehet spórolni!

DEKORÁCIÓ.

Ezen bizony lehet. Vegyünk kevesebbet, vagy ne is vegyünk, hanem használjuk fel nyugodtan a tavalyi díszeket, égősorokat, lakásdekorációs elemeket. Ha mindenképp cserés a tavalyi, vagy újra vágyunk, készítsük mi magunk otthon házilag, akár közösen a gyerekekkel is.

AJÁNDÉKOK.

Ahogy a dekorációt, úgy az ajándékokat is elkészíthetjük mi magunk. Nekem nagyon szimpatikusak például a házilag készített karácsonyi gasztro-ajándékok. Kedves gesztus és ráadásul személyes is!

KARÁCSONYI MENÜ.

A karácsonyi menünél sem szükséges sokat költenünk, akár egy hétvégi ebéd árából összehozhatjuk az ünnepi lakomát, ehhez a netről számtalan olcsóbb ünnepi receptet letölthetünk, de még erre sincs szükség. Aki olyan szerencsés, hogy még élnek nagyszülei, dédszülei, bátran kérdezzék meg miket készítettek és fogyasztottak karácsonykor, mit tettek ők az ünnepi asztalra, hogyan ünnepeltek. Ezek a receptek és szokásrendszerek általunk maradnak fent és öröklődnek tovább generációról generációra, jegyezzük le, vegyünk át belőlük, őrizzük meg a hagyományainkat, térjünk vissza olykor a gyökereinkhez. Felemelő érzés.

A dekoráció, az ajándékok és az ünnepi menünk kívül számomra rengeteget segít a TERVEZÉS.

Tervezzük meg előre a kiadásokat, írjuk össze mire mennyit tudunk költeni, hol kell meghúzni jobban a határt. Ismernünk kell a lehetőségeinket és nem szabad túlzásokba esnünk.

VÁSÁROLJUNK AKCIÓS DOLGOKAT!

A kacsát, halat meg lehet - és én meg is szoktam – venni már karácsony előtt, sokszor novemberben, lefagyasztom és tudom, hogy a készülődés további részében ezzel már nem kell foglalkozzam, a decemberi kiadásokban legalább az ünnepi ételhez valókat már nem kell hozzákalkulálni.

VÁSÁROLJ MÁSODKÉZRŐL!

Igen, ezt leírom bátran és határozottan, még ha valaki erre fintorogni is kezd.

Vásároltam már turkálóban ajándék gyanánt meleg téli sapit, sálat, kendőt, dekorációt s elmondom, hogy sokszor tökéletes állapotban van, viszont sokkal olcsóbb, mintha boltban vennénk meg. Érdemes fontolóra venni ezt az opciót.

AJÁNDÉKOZD EL, AMIRE NINCS SZÜKSÉGED!

Az elajándékozás költségkímélő és környezettudatos megoldás. Ha kaptál olyan ajándékutalványt, bonbont, dekorholmit, amit nem használsz, nyugodtad add tovább. Csak arra figyeljünk, hogy még véletlenül se annak ajándékozzuk, akitől kaptuk.

A karácsony nem arról szól, hogy hitelbe, személyi kölcsönbe verjük magunkat, ha pénzügyileg nem tudunk megfinanszírozni dolgokat, akkor engedjük el, ne próbáljunk ennek megfelelni és váltsuk ki a fenti költséghatékony trükkökkel. A karácsony nem a költekezésről szól, erről soha nem szabad megfeledkezni.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.