Hogyan csökkenthető futás közben a magas pulzus?
- Dátum: 2023.11.23., 18:33
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- állóképesség, erőnlét, futás, hányinger, hengerezés, keresztedzés, légzéstechnika, masszázs, mellkasi fájdalom, mellkaspánt, nyújtás, óra, pihenés, pulzus, pulzusmérő, regeneráció, relaxáció, stresszlevezető, szabadidősport, szapora pulzus, szív, szívverés, vércukorszint
„Elszállt a pulzusom” – mondják gyakran a futók. Mit jelent ez pontosan, miért baj és hogy lehet tenni ellene?
Amikor úgy érezzük sport közben, hogy elfogy a levegőnk, kicsit megszédülünk, valami nem oké, akkor valószínű túl magas pulzus okoz gondot. Tanácsainkkal megtudhatják, hogy miként lehet alacsonyan tartani a pulzusunkat, ami szinte elengedhetetlen az egészséges sportoláshoz.
A futás nagyon népszerű szabadidősport, nem is lehet vitatkozni a pozitív hozadékaival, hiszen nagyon jól fejleszti az állóképességet, az erőnlétet, ez pedig jót tesz a szívünknek, javítja az agy oxigénellátását, segít a vércukorszint szabályozásában. Jobb alvást biztosít, stresszlevezető, segít a fogyásban és itt most valaki „lőjön is le”, mert futóként, futónagykövetként sorolnám holnap reggelig az előnyeit, maradjunk abban, hogy rendkívül sokoldalú és jótékony hatású sportág.
De térjünk vissza a pulzusra! Sokan szembesülnek sportoláskor azzal, hogy pulzusuk könnyen elszáll, szívverésük megugrik, ez könnyen megijeszti a futókat, kellemetlen érzés lehet.
Mennyi az ideális pulzustartomány?
Az átlagos pulzustartomány az, melyben pulzusunkat tartva a szívünk dolgozhat. Ez egyénenként változik, hiszen függ:
korunktól (a korral a maximális pulzusszám csökken).
edzettségi szintünktől (minél edzettebbek vagyunk, annál alacsonyabb a pulzus)
időjárási körülményektől (a nagy meleg hatására magasabb a pulzus)
a tereptől (az emelkedőn magas a pulzus, többet dolgozik a szív, mint sík terepen)
egyes betegségektől, szedett gyógyszerektől.
Mi történik, ha a pulzus megugrik?
Rosszullét, mellkasi fájdalom jelentkezik, légzési nehézségek törnek ránk, kapkodjuk a levegőt, szédülünk, illetve hányinger is felléphet. ezek a tünetek átmenetiek általában, mégis riasztóan hatnak.
Érdemes edzéseink alkalmával a pulzuskontroll módszerét megismerni, alaposan tanulmányozni és futásaink közben ezeket az ismereteket alkalmazni, pulzusunkat végig figyelni, ehhez egy pulzusmérő óra vagy mellkaspánt szükséges. (utóbbi pontosabban mér)
Talán sokan gondolják, hogy ilyesmire nincs szükségük, azonban fontos kiegészítők, hiszen segítségükkel számos információt kapunk a futásunk alapadataira vonatkozóan, arról nem is beszélve, hogy segítik a jobb futásteljesítmény kialakítását, az állóképesség megalapozását.
A pulzusmérő nagyon hasznos beruházás, ha rendszeresen futunk, érdemes vásárolni egyet, akár használtan is.
Hogyan csökkenthetjük a pulzust?
Változtassuk az intenzitást.
Futás-kocogás-séta felváltva, gyaloglás/futás, séta/kocogás. Nem kell megállni, haladjunk folyamatosan, csak váltogassuk a gyorsaságot és az intenzitást.
Figyeljük a pulzust! Segít a pulzuskontroll, egy jó óra és a megfigyelés.
Légzéstechnika!
Az edzésekhez a megfelelő légzéstechnikát is el kell sajátítani – az alapokról itt írtunk korábban. A mély légzés lelassítja a szívverést és csökkenti a vérnyomást.
Kávé, tea, energiaital futás előtt tilos!
A koffein, alkohol vagy épp a nikotin is befolyásolhatja keringésünket, azáltal, hogy a szívre nagyobb terhet ró. Vizet viszont igyunk!
Nyújtás, pihenés, relaxáció, regeneráció, hengerezés, masszázs.
A futások között tartsunk pihenőnapokat, enélkül romlanak az eredmények, nem javul a teljesítmény, lesérülhetünk.
Változatos edzések!
A futás mellett szükség van a keresztedzésekre, erősítésre, kerékpározásra, úszásra, ezek mind jót tesznek szervezetünknek és segítik céljaink elérését.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.