Társasjátékok a téli szünetre
- Dátum: 2023.12.20., 01:45
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ajándék, barátok, család, eszköz, fejlesztő, gyerekek, hobbi, kreatív, odafigyelés, önismeret, program, programlehetőség, rokonok, személyiség, táblajáték, társaság, társasjáték, téli szünet, ünnepek, versenyszellem
Mit játsszunk az ünnepekkor? Mivel kössük le a gyerekeket? Milyen programot válasszunk, ha minőségi együtt töltött időre törekszünk? Máris összegyűjtjük a legkedveltebbeket!
Karácsonykor mindenki együtt van, a családok több időt töltenek együtt, a rokonok megérkeznek, a gyerekek téli szünetüket élvezik, a barátok összejövetelekre csábítanak, hirtelen sok lesz a szabadidős programlehetőség, ekkor jó elővenni a társasjátékokat.
A társasozás az egyik leghasznosabb, legkreatívabb és leginkább fejlesztő hatású szabadidős tevékenység. Az egyik legjobb módszer arra, hogy a család közös programot csináljon.
Miért szeretünk társasozni?
Nos azért olyan népszerű tevékenység, gyerekek, fiatal felnőttek és idősebbek körében, mert közös élményt jelentenek, így sokkal kedveltebbek, mint az egyéni játékok. Lehet klasszikus társas, vagy akár logikai, stratégiai, taktikai vagy éppen ügyességi játék, netán csapatsport, a legjobb bennük azonos: a közös sikerélmény, a közös kudarc, a közös kaland.
Ha már a közelgő ünnepekről beszélünk, a társasjáték alkalmakra is remek ajándék!
Monopoly, Gazdálkodj okosan (vagy ahogy a középső fiam hívja: „a pénzes játék”), Rizikó, Ki nevet a végén? Szinte biztos, hogy ezek közül azért némelyik ismerősen hangzik és élmények jutnak róla eszünkbe.
Talán nem is hinnénk, milyen régmúltra nyúlik vissza a társasozás szokása, pedig már az őseink is társasoztak, ez bizonyított tény. A sakk az első táblajátékok egyike.
Szüleim és baráti társaságuk kedvence a szókirakó „Scrabble”, mely egyébként 1938-ra nyúlik vissza.
Ma már számtalan modern társasjátékhoz juthatunk hozzá, hódítanak a különböző táblajátékok. Ezek azért népszerűek, mert nemcsak szórakoztatnak, hanem elgondolkodtatnak, önismereti eszközök, mert sokat elárul személyiségünkről, hogy milyenek vagyunk, amikor nyerünk, vagy hogy viseljük a vesztés kudarcélményét.
Van, aki simán megsértődik egy-egy vereség kapcsán, mások nem veszik olyan komolyan, egyszerűen csak jól érzik magukat közben. Nem mindenki szereti a társasjátékot, van, aki elzárkózik, hárít, nincs kedve részt venni ezekben, talán gyerekes dolognak tartják.
Ha először veszünk társast, döntsük el mi a hobbink, milyen téma érdekel, nyomozni szeretünk, esetleg hazudni, együttműködni, egymás orra alá borsot törni vagy kutatni, válogassunk! Ezután már csak társaságot kell keresnünk a játékhoz, akikkel össze hangolódva máris elkezdhetjük a mókát.
A jó társasjáték nemcsak kitűnő szórakozás, hanem olyanra tanít, amelynek később is hasznát vesszük az életben, hiszen megtanít csapatban gondolkodni, együtt dolgozni, és ez sokszor a siker titka. A jó versenyszellem, az odafigyelés másokra és végül megismerése önmagunknak.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.
Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.