Mire figyeljünk az ajándék visszaváltásakor?
- Dátum: 2023.12.27., 09:11
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek:pexels.com
- ajándék, áru, bolt, karácsony, probléma, termék, vásárlás, visszaváltás
Úgy hiszem mindenki találkozott már azzal a kellemetlen helyzettel, hogy a kibontott ajándék valamilyen oknál fogva nem tetszik. A csomagban rejlő könyv, már meg van, vagy már olvastuk, a kapott ruhadarab kicsi, vagy pont olyan színű, amit mi ki nem állhatunk. De akadhat olyan eset is, hogy már maga a termék hibás volt. Rosszul –vagy egyáltalán nem működik, de az is lehet, hogy törött, vagy karcos. A legjobb, ha megelőzzük a bajt és nagy gondossággal és odafigyeléssel válasszuk ki az ajándékokat a karácsonyfa alá.
Azonban ha megtörtént a melléfogás, nincs mit tenni, az ünnepek után ismét nyakunkba kell venni a boltokat. Csakhogy a két ünnep között újra sokan keresik fel a bevásárlóközpontokat, ám itt már a vásárlás helyett, inkább az ajándékok cseréjén van a hangsúly. De hogyan, milyen módon tudjuk ezt kivitelezni?
Hibás, sérült árucikk esetén
Amennyiben a karácsonyra kapott ajándék hibás, sérült vagy nem működik, szavatossági, jótállási igényeket érvényesíthetünk. A garanciális termékek kapcsán, az üzlet köteles a terméket kijavíttatni, vagy ha nem javítható, akkor egy ugyanolyanra kicserélni, végső esetben pedig visszafizetni a vételárat.
Ha nem tetszik a meglepetés
A legtöbb ember előszeretettel ajándékoz elektronikai termékeket karácsonyra, így nem csoda, hogy a bevásárlóközpontban, boltokban, áruházakban, főleg a műszaki üzletekben már bevett gyakorlat az ajándékok visszaváltása. Ugyan törvény továbbra sem kötelezi őket arra, hogy vissza lehessen vinni az ott vásárolt terméket, de ezt többen is január 31-ig mégis lehetővé teszik. Tehát sok helyen a kereskedők jóindulatán múlik, hogy kicserélik-e a karácsonyi meglepetést vagy sem. Ennek oka, hogy itt hibátlan termékekről beszélünk csak szubjektív okok miatt nem megfelelő a megajándékozottnak.
Ettől függetlenül a kereskedők üzletpolitikai okokból felkínálják azt a lehetőséget, hogy záros határidőn belül visszavihető a termék. Tehát ha véletlenül több egyforma ajándékot kapunk, vagy a termék színe, mérete, teljesítménye nem megfelelő a számunkra, akkor általában lehetőség nyílik rá, hogy egy másik termékre kicseréljük. A boltok elsődleges célja, hogy valamilyen más árut találjunk az ajándék helyett, ami azt jelenti, hogy levásárolhatjuk a vételárat. De ha ez nem megoldható, vagy nem egyeznek a felek, akkor gyakran akad olyan eset is, hogy visszaadják a termék árát.
Online vásárlás
Ha online, webáruházban vagy applikáción keresztül vásároltuk az ajándékot, akkor a jótállási, szavatossági igények intézése mellett az átvételtől számított 14 napon belül kötelesek a hibátlan árucikket is visszavenni. De egyre több online kereskedő vállal önkéntesen ennél hosszabb, akár 30 napos elállási időt is.
Nagyon fontos, hogy ha visszaváltásról van szó, akkor a vásárlókat arra kérik, hogy eredeti, sértetlen csomagolásban vigyék vissza az ajándékokat és minden esetben hozzák magukkal a termékhez tartozó számlát is. Tehát a blokkot a későbbi igényérvényesítés érdekében minden esetben célszerű megőrizni. Az ünnepi vásárokban beszerzett ajándékok esetében a kereskedő árusítóhelyen kihelyezett adatait hasznos feljegyezni, telefonnal lefényképezni, hogy probléma esetén fel tudjuk venni vele a kapcsolatot.
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.