Menü

Mi okozza a foltokat az ágyneműn? Mit tehetünk ellene?

Biztos vagyok benne, hogy a legtöbb embernek van olyan párnája, amitől semmi pénzért sem válna meg. Ugyanis úgy hisszük, hogy az a legkényelmesebb, csak azon tudunk igazán pihentetőt aludni, nem fáj tőle a nyakunk. Azonban, minden párnán, paplanon, sőt még a matracon is megjelennek idővel sárgás foltok. Fontos megjegyezni, hogy ez nem egyenlő azzal, hogy nem tisztítjuk megfelelően a fekhelyünket, vagy koszos lenne. De akkor mi okozhatja?

Mi magunk, a használók vagyunk ennek a fő oka. De több tényező is közrejátszik. Alvás közben mindenki izzad egy kicsit, ez a nedvesség beszivárog a textilbe és idővel, annak sárgulásához vezethet. Továbbá nedvességnek számít, ha vizes vagy nyirkos hajjal fekszünk be az ágyba, vagy amikor az édes álmunk közben kifolyik egy kicsit a nyálunk. Az éjszakai bőrápolásunk is közre játszhat az elszíneződésben, ugyanis a lefekvés előtt használt olajok, hidratálók és egyéb kozmetikumok is okozhatják ezt a problémát.

Ne felejtsük el ide sorolni a le nem mosott sminket is. Illetve a hajunkon található zsír is akadály nélkül szívódik át a párnába. Legtöbbször a kispárnát emlegetjük, de a matracunk is áldozatul eshet, mivel ideális esetben 8 órát töltünk rajta, tehát többet vagyunk közvetlen kapcsolatba vele, mint a legtöbb ruhadarabunkkal. Ezért nagyon fontos, hogy a tisztántartásra nagy figyelmet fordítsunk.

Az ágyunkban felhalmozódó olajok és verejték, bőrmaradványok felhalmozódása megfelelő környezetet jelenthetnek, az allergiát okozó poratkák számára Ezek az élőlények rendkívül jól érzik magukat a nedves környezetben, amelyben szaporodni is tudnak. Majd különböző allergiás tünetet okozhatnak az ember számára, mint például alvás utáni orrfolyás, orrdugulás és szemviszketés, de egyéb bőrproblémák is jelentkezhetnek. Továbbá megtelepedhetnek a hálóhelyünkön penész spórák és gombák is. Tehát, amint észlelünk magunkon allergiás tüneteket alvás után, és tudjuk, hogy már ősrégi az ágynemű, na meg nem is takarítottuk mindig kellő odafigyeléssel, akkor szánjuk rá magunkat a cserére.

Ahogy már fentebb is említettük a tisztítás nagyon fontos, és hosszabb ideig fehéren tartható az ágynemű általa. Használati utasítás szerint évente legalább kétszer ki kellene mosni. A viszonylag gyakori mosáson felül segít, ha használunk a párna és a huzat közé plusz rétegként extra védelmet. Az ilyen párnavédőkből van vízhatlan változat is, ami szinte teljes védelmet nyújt magának a párnának. Ráadásul ezeket hetente, az ágyneművel együtt ki kell mosni, amivel meghosszabbítható a párna élettartama.

Szintén segít ebben, ha az ember nem vizes hajjal fekszik le, illetve a bőrápolási termékeket várjuk meg még teljesen beszívódnak. Hasonló a helyzet a matraccal, ami az évek során szintén elég sok izzadtságot szív fel. Ha a matracunk hétévesnél öregebb és azon is foltok vannak, higiéniai szempontból cseréjük le.

Nem elég, hogy a mosásra odafigyelünk, ugyanezt a szárítás kapcsán is el kell mondjuk. Nyáron bátran használjuk a nap sugarait és a meleg levegőt erre a célra. Hiszen, ahogy a régi öregek mondták: A nap sugarai fertőtlenítenek. A napfény megöli a baktériumokat, vírusokat, élesztő-, és penészgombát, tehát fertőtlenítő hatással rendelkezik. A nap sugarai megakadályozza a fertőzések elszaporodását. Ha a kinti teregetésre nincs lehetőségünk, akkor bátran használhatjuk a szárítógépet erre a célra.

Habár nosztalgikus élményt nyújt, a foltos pihe-puha megszokott párnán aludni, de idővel sajnos rá kell szánjunk magunkat, hogy új kedvenc párna után nézzünk. De mindenki megnyugtatására szolgáljon, hogy a cserére nem kell azonnal sor kerüljön, a megfelelő odafigyeléssel, hosszú évekig a társunk lehet az alvásban.

Mit kell tudni a jojobáról?

A Jojoba egy erős évelő örökzöld fás cserje, mely 4-4,5 m magasra nő meg. Hosszú gyökerei (akár 10-12m) és ehető gyümölcse van. Hosszú gyökereinek köszönhetően gyakorlatilag bármilyen körülmények között életben képes maradni, azonban elsősorban a száraz, kopár területeken érzi jól magát. A Jojoba Arizonában, Dél-Kaliforniában és Mexikóban őshonos.

Adaptogén gyógynövények: mik ezek, hogyan hatnak?

Stressz, álmatlanság, hangulatingadozás, állandó fáradtság – ha ezekkel a tünetekkel küzdünk érdemes szétnézni a gyógynövények, étrendkiegészítők terén!

Novemberi kerti teendők

Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.

Vigyázzunk a téli álomra húzódó sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívta fel a figyelmet.

Hogyan öntözzük helyesen a kaktuszt

A kaktuszok koplalóművészek, és nagy mennyiségű vizet tudnak tárolni törzsükben. Így kell helyesen öntözni őket, hogy kellő módon fejlődjenek.