Menü

Antidepresszánsok szedése: a férfiaknál nem várt hatása is lehet

A gyógyszerek a mindennapjaink részét képezik, az utóbbi években pedig előkelő helyet foglal el a leggyakrabban szedett szerek közt az antidepresszánsok sora.

Antidepresszánsok: így hatnak a spermiumokra

Nyugodtan nevezhetjük népbetegségnek ezt a kórképet, mely sajnos egyre gyakoribb probléma a fejlett nyugati civilizációkban. A létrejöttét igen sok tényező befolyásolhatja, köztük akár a D-vitamin hiánya is, szerencsére azonban igen jól kezelhető. Ehhez a szakemberek gyógyszereket alkalmaznak, melyek sajnos a férfiak esetében gondokat is okozhatnak a termékenységben.

A vizsgálatok során a kutatók az antidepresszánssal kezelt férfiak spermájában nem találtak sem alaki, sem mozgásbeli eltéréseket a nem kezelt férfiak spermájához képest. A genetikai vizsgálatok azonban rámutattak arra, hogy a spermiumok DNS-e károsodhat a gyógyszerek hatására. Ez pedig igen nagy mértékű, hiszen a nem kezelt spermiumok közt a DNS töredezettség aránya 13,8%, míg a kezelt férfiak spermiumainál ez már 30,3%.

Nem várt következménye is lehet

Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a spermiumok esetében “csak” a mennyiség, illetve a mozgékonyság a lényeges, pedig ez nem így van. Kiemelt jelentőséggel rendelkezik a két említett tulajdonság, hiszen ezek a megtermékenyítési esélyek alakulásában játszanak megkerülhetetlen szerepet, a minőség kérdése azonban szintén kiemelt jelentőségű.!

A gond ebben az esetben nem a megtermékenyítési képességgel van, hanem azzal, hogy a spermium minősége romlik. Ez pedig azt eredményezi, hogy jelentősen is megnőhet a koraszülés, a vetélés vagy a genetikai betegségek kialakulásának lehetősége.

Így is lehet javítani a spermiumok minőségét

A gyógyszer beállítása sok esetben segít ezen a gondon, de sajnos a spermium minőségromlásának nincsenek jeleni. Vagyis mindenképpen érdemes megelőző lépéseket tenni a megfelelő minőség megőrzése, visszaszerzése érdekében.

A minőség a megfelelő tápanyag ellátottság kérdése. Alapesetben, ha a test tápanyag ellátottsága kielégítő, akkor a spermiumok minősége is jó lesz (persze ezt a kor és az esetleges betegségek befolyásolhatják). Azonban a tápanyag ellátottság napjainkban messze van az ideálistól. Ahogyan azt már írtuk is, a depresszió kialakulásában is komoly szerepe van a D-vitamin hiányának, és a tápanyaghiányos állapotok sajnos egyre jellemzőbbek a fejlett országokban. Ennek oka az élelmiszerek beltartalmi csökkenése, vagyis sokszor hiába étkezünk változatosan és egészségesen, ennek ellenére jelentkeznek a hiányállapotok - a legtöbb esetben tünetek nélkül.

A tápanyagok pótlásának jó eszköze lehet egy férfivitamin, abban az esetben, ha a hasznosulása is jól megoldott. Ehhez szerves kötésben kell tartalmazza az anyagokat (-citrátok, -glükonátok pl.: cink-citrát réz-glükonát), hiszen azok hasznosulása így 80%-kal is jobb lehet!

Gyógyszerek és vitaminok: mire érdemes figyelni?

A tápanyagok - vitaminok, nyomelemek, ásványi anyagok - pótlása jellemzően nem okoz gondokat, hiszen ezek teljesen természetes anyagok, a szervezet építőkövei. Egyes gyógyszerek esetében azonban bizonyos anyagok kiválthatnak keresztreakciókat, vagy éppen maga a gyógyszer befolyásolhatja a tápanyagok hasznosulását. Így minden a gyógyszer mellett szedett tablettáról, folyadékról és porról érdemes tájékoztatni a szakembert.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.