Milyen hatással lehet ránk, ha gyöngyfűzés a hobbink?
- Dátum: 2024.01.16., 03:56
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek:pexels.com
- díszek, ékszerek, gyöngy, hobbi, kikapcsolódás, koncentráció, kreativitás, lazítás, munka, tevékenység, türelem
A gyöngyfűzés története már évezredekre nyúlik vissza. Az ősember is használta ezt a technikát, ennek okán megmunkált fából, az elejtett zsákmány csontjaiból, illetve a természetben megtalálható egyéb anyagokból készítette tárgyait. Emellett pedig az elkészült alkotásnak, mágikus erőt tulajdonítottak. Az idő előrehaladtával, már ásványokból, fél drága- és drágakövekből készítették az ékszereket, viszont továbbra is különféle erőkkel ruházták fel. Kezdetben csak a vezetők, vagy a nemesek rendelkeztek ilyen tárgyakkal, azonban a 12. század után az ékszerek a köznép körében is elterjedtek, mert az egyes termékek megfizethetőbbé váltak.
Illetve abban is változás következett be, hogy már inkább csak díszítő elemként használták. Az esztétikai szerepköre pedig inkább a nők körében terjedt el. Tehát, ahogy látjuk a gyöngyfűzés nem új keletű dolog. Illetve egyre népszerűbbé válnak manapság ezek a kézműves termékek. Nemcsak ékszereket, hanem különböző állat- és növénymintákat, dísztárgyakat is létre lehet hozni gyöngyökből. Amellett hogy egy remek hobbivá válhat, még különböző jótékony hatással is jár.
Az egyik hatás, amit fontos megemlíteni, ami minden hobbira jellemző, hogy a kikapcsolódással eltöltött idő hatására boldogabbak, magabiztosabbak leszünk. Ez a boldogság nem csak a hobbi idejére, hanem a mindennapokra, a munkavégzésre is hatással van. Ha hobbiról beszélünk, akkor a legtöbb ember egyből valamilyen sportra gondol, pedig a művészet is ugyan olyan fontos tevékenység az ember számára. Fizikailag is jó hatással van az egészségre az ékszerkészítés, mivel csökkenti a stresszt, növeli az energiaszintet és csökkenti a vérnyomást is, melyek mind hozzájárulnak az egészséges élethez.
Megismerteti a teremtéssel járó kivételes érzését is azzal, aki gyöngyfűzésre szánja a szabadidejét. Illetve felszínre hozza a bennünk szunnyadó kreativitást és szépérzéket. Megnyugtatja és kiegyensúlyozottabbá teszi az embert. Az elkészített munkára kapott pozitív visszajelzés, pedig magabiztossá, boldogabbá teszi az alkotót. Mivel nem csak egyedül művelhető ez a tevékenység, hanem csoportban, barátokkal, ismerősökkel, vagy csak egy klub keretein belül, akkor is jó lehetőséget nyújt az információcserére, ismerkedésre, vagy csak szimplán minőségi időtöltésre a többiekkel. Kifejezetten előnyös lehet idős korban, amikor az emberek körül már kevesebb a sürgésforgás.
Na meg persze a kor előrehaladtával az emberek már nem folytatnak olyan sok kreatív, gondolkodó, alkotó tevékenységet, mint fiatalabb korukban, így ezek a képességek is romlásnak indulnak. Azonban a gyöngyfűzéssel fenntartható, vagy fejleszthető.
A kicsi gyerekek számára ez a program elengedhetetlen, bármilyen nemű csemetéről is beszélünk. Ugyanis maga a fűzési folyamat fejleszti a kognitív képességeket, a finommotorikát, ami később az írástanulásnál nagyon fontos. Továbbá a formák, színek megismerésében is segít, fejleszti a térlátást és a kreativitást. Emellett pedig a gyermek egész kicsi korától alkalmas lehet az önkifejezésre. A memóriát és a vizuális észlelést is fejleszthetjük a gyöngyfűzéssel, mivel a készletet át kell tanulmányozni, majd kiválasztani a megfelelő gyöngyöt, na meg persze emlékezni kell a mintára is. A vizuális motoros készségek is javulnak a gyöngyfűzés révén, hiszen a gyöngy felhelyezése a madzagra kéz-szem koordinációt igényel. A problémamegoldó készséget is fejleszti, hiszen meg kell tervezni a terméket, ki kell találni milyen legyen kinézetre, nagyságra, formára.
Az ékszerkészítést terápiaként is használják. Gyakran korházakban is találkozhatunk ezzel a tevékenységgel, hogy segítsenek a betegeknek megbirkózni betegségeikkel. A gyöngyökkel végzett munka a negatív helyzetet pozitívabbá változtatja. Eltereli a betegek gondolatait a betegségükről, és olyan tevékenységre összpontosít, amely számos szempontból előnyös az egészségükhöz.
Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.
Ingyenes strandélmények országszerte

Úgy tűnik, hogy a nyári hőség már idejekorán elviselhetetlen méreteket ölt. Sokan legszívesebben hűsítő vízben pancsolva töltenék a kötetlen óráikat. Amíg vannak, akik a termálfürdőkre és a medencés strandokra esküsznek, olyanok is szép számmal akadnak, akik inkább a természetes folyók, tavak mellett teszik le a voksukat.
Kreatív kezek, nyugodt lélek. Miért kézműveskedünk?

Alkotni szinte bármilyen formában jó. A szó szoros értelmében a készítés bármely „műfaját” választhatjuk, ha szeretnénk érezni annak pozitív hatásait. Mindegy, hogy egy matricát ragasztunk ki, vagy éppen fából faragunk, fonalból fonunk, fényképalbumot ragasztunk össze, az alkotókedvünk garantáltan szárnyalni fog, és ezáltal önmagunkat is jobban megismerhetjük.
Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.
Gyakori lakberendezési hibák

A lakásunk berendezése nemcsak az ízlésünket tükrözi, hanem hatással van a közérzetünkre, munkánkra és otthonosságérzetünkre is. Sajnos még a legjobb szándék mellett is könnyű hibákat elkövetni. Nézzük a leggyakoribb lakberendezési bakikat és néhány tippet, hogyan kerülhetjük el őket.