Milyen hatással lehet ránk, ha gyöngyfűzés a hobbink?
- Dátum: 2024.01.16., 03:56
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek:pexels.com
- díszek, ékszerek, gyöngy, hobbi, kikapcsolódás, koncentráció, kreativitás, lazítás, munka, tevékenység, türelem
A gyöngyfűzés története már évezredekre nyúlik vissza. Az ősember is használta ezt a technikát, ennek okán megmunkált fából, az elejtett zsákmány csontjaiból, illetve a természetben megtalálható egyéb anyagokból készítette tárgyait. Emellett pedig az elkészült alkotásnak, mágikus erőt tulajdonítottak. Az idő előrehaladtával, már ásványokból, fél drága- és drágakövekből készítették az ékszereket, viszont továbbra is különféle erőkkel ruházták fel. Kezdetben csak a vezetők, vagy a nemesek rendelkeztek ilyen tárgyakkal, azonban a 12. század után az ékszerek a köznép körében is elterjedtek, mert az egyes termékek megfizethetőbbé váltak.
Illetve abban is változás következett be, hogy már inkább csak díszítő elemként használták. Az esztétikai szerepköre pedig inkább a nők körében terjedt el. Tehát, ahogy látjuk a gyöngyfűzés nem új keletű dolog. Illetve egyre népszerűbbé válnak manapság ezek a kézműves termékek. Nemcsak ékszereket, hanem különböző állat- és növénymintákat, dísztárgyakat is létre lehet hozni gyöngyökből. Amellett hogy egy remek hobbivá válhat, még különböző jótékony hatással is jár.
Az egyik hatás, amit fontos megemlíteni, ami minden hobbira jellemző, hogy a kikapcsolódással eltöltött idő hatására boldogabbak, magabiztosabbak leszünk. Ez a boldogság nem csak a hobbi idejére, hanem a mindennapokra, a munkavégzésre is hatással van. Ha hobbiról beszélünk, akkor a legtöbb ember egyből valamilyen sportra gondol, pedig a művészet is ugyan olyan fontos tevékenység az ember számára. Fizikailag is jó hatással van az egészségre az ékszerkészítés, mivel csökkenti a stresszt, növeli az energiaszintet és csökkenti a vérnyomást is, melyek mind hozzájárulnak az egészséges élethez.
Megismerteti a teremtéssel járó kivételes érzését is azzal, aki gyöngyfűzésre szánja a szabadidejét. Illetve felszínre hozza a bennünk szunnyadó kreativitást és szépérzéket. Megnyugtatja és kiegyensúlyozottabbá teszi az embert. Az elkészített munkára kapott pozitív visszajelzés, pedig magabiztossá, boldogabbá teszi az alkotót. Mivel nem csak egyedül művelhető ez a tevékenység, hanem csoportban, barátokkal, ismerősökkel, vagy csak egy klub keretein belül, akkor is jó lehetőséget nyújt az információcserére, ismerkedésre, vagy csak szimplán minőségi időtöltésre a többiekkel. Kifejezetten előnyös lehet idős korban, amikor az emberek körül már kevesebb a sürgésforgás.
Na meg persze a kor előrehaladtával az emberek már nem folytatnak olyan sok kreatív, gondolkodó, alkotó tevékenységet, mint fiatalabb korukban, így ezek a képességek is romlásnak indulnak. Azonban a gyöngyfűzéssel fenntartható, vagy fejleszthető.
A kicsi gyerekek számára ez a program elengedhetetlen, bármilyen nemű csemetéről is beszélünk. Ugyanis maga a fűzési folyamat fejleszti a kognitív képességeket, a finommotorikát, ami később az írástanulásnál nagyon fontos. Továbbá a formák, színek megismerésében is segít, fejleszti a térlátást és a kreativitást. Emellett pedig a gyermek egész kicsi korától alkalmas lehet az önkifejezésre. A memóriát és a vizuális észlelést is fejleszthetjük a gyöngyfűzéssel, mivel a készletet át kell tanulmányozni, majd kiválasztani a megfelelő gyöngyöt, na meg persze emlékezni kell a mintára is. A vizuális motoros készségek is javulnak a gyöngyfűzés révén, hiszen a gyöngy felhelyezése a madzagra kéz-szem koordinációt igényel. A problémamegoldó készséget is fejleszti, hiszen meg kell tervezni a terméket, ki kell találni milyen legyen kinézetre, nagyságra, formára.
Az ékszerkészítést terápiaként is használják. Gyakran korházakban is találkozhatunk ezzel a tevékenységgel, hogy segítsenek a betegeknek megbirkózni betegségeikkel. A gyöngyökkel végzett munka a negatív helyzetet pozitívabbá változtatja. Eltereli a betegek gondolatait a betegségükről, és olyan tevékenységre összpontosít, amely számos szempontból előnyös az egészségükhöz.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
A Balatonnál télen is van program
A Balaton vidéke igazi ékszerdobozként rejti magában a szebbnél szebb látnivalókat, a jobbnál jobb programokat, és ez télen sincs másképp. A beltéri időtöltésen túl legyen szó egy-egy rövidebb túráról, festői panorámáról, vagy épp néhány izgalmas kültéri kalandról, a hidegebb hónapokban is érdemes mindegyiket feltűznünk a bakancslistánkra.
Novemberi kerti teendők
Azt mondják, hogy az ősz szomorú, mivel lehullanak a levelek, elnyílnak a virágok és jönnek a borongós idők. Pedig erre érdemes máshogy tekinteni, főleg, ha szép és egészséges kertet vagy udvart szeretnénk.
Kardió és izomerősítés egyben! Ezt tudja egy ugrókötél!
Az ugrókötelezés több szempontból is előnyös edzéstípus. Elég praktikus, hiszen a szabadban is és otthon is végezhető, igaz – a hullahopp karikázással együtt - kicsit nagyobb teret igényel a lakásban.
Kéktúrára fel!
Az Országos Kéktúra, egyszerűen csak Kéktúra, Magyarország északi tájain végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút. Útvonala a Kőszegi-hegységben található az Írott-kőtől a Zempléni-hegységben fekvő Hollóházáig vezet. A túra elméleti hossza 1172 km, amely egyre népszerűbb hazánkban és egyre több embert vonz a hosszútávú sétálás gondolata.