Milyen színű ronggyal, mit töröljünk?
- Dátum: 2024.01.30., 07:33
- Nagyné Kohajda Wentholin Loretta
- képek:pexels.com
- baktérium, fertőtlenítés, fertőzés, higiénia, odafigyelés, rongy, szín, színskála, takarítás, tisztaság, tisztítás, törölgetés
Elgondolkodtunk már azon, hogy amikor törlőrongyot, vagy törlőkendőt vásárolunk a takarításhoz, akkor, az általában négy szettes készlet, miért nem egyforma színű? Miért pompázik különféle színekben? Ez nem véletlen, és nem is azért, hogy a hölgyek nagyobb kedvvel vásárolják. Ennek ugyanis, higiéniai oka van. Az otthoni takarítás során figyelünk arra, hogy minden helységet, és a különböző felületeket más-más eszközzel tisztítsunk? Számon tartjuk-e, hogy melyik eszközt mikor cseréltük le, elég tiszta-e, illetve, hogy melyiket hol használjuk?
Pedig nagyban javít a tisztaságon, és egészségünkön, ha szervezetten, színkódok alapján tisztítjuk a lakásunkat. A profi takarítócégek, nem véletlenül, használnak legalább három vödröt, moppal, és többszínű törlőkendőt. Merthogy, a különféle területeket és felületeket meg kell különböztetni takarítás szempontjából. A takarítónak más kendőt kell használnia a konyha, WC és az íróasztal letakarítása során, és ugyanez igaz a felmosókra és a vödrökre is. Hiszen senki sem szeretné, ha a mellékhelységben használt vödörrel és felmosóval törölnék fel a konyha padlóját. Van olyan intézmény, ahol magát a tisztítószeres flakonokat is megkülönböztetik helységenként.
A színkódos módszer lényege, hogy takarítás során a lakás minden felületéhez és szennyeződéseihez bizonyos színű takarítási eszközöket rendelünk az alapján, hogy az adott felület mennyire van elkoszolódva és milyen jellegű szennyeződésekkel kell szembenéznünk. Ha mindig ugyanazt a színű vödröt, felmosót, kendőt és szivacsot használjuk az adott helyiségben, megakadályozzuk, hogy a baktériumok egyik felületről a másikra vándoroljanak és fertőzést okozzanak. De nem csak a saját dolgunkat könnyítjük meg ezzel, hanem akár a gyerekeknek is játékosan, és számukra érdekesebben mutathatjuk meg a takarítás fortélyait. A színek nem csak a helységeket, hanem a szennyezettség mértékét is jelölik.
Emellett, gyorsabban is haladhatunk a munkával, mivel nem kell gondolkodni, szagolgatni a különböző rongyfecniket, hogy na vajon ezt milyen szerrel és hol használhattuk előtte. Nem kell külön tárolnunk őket, hogy össze ne keveredjenek, és nem kell folyamatosan magyaráznunk sem a családtagoknak, hogy melyik eszközt hol használhatják. A színek magukért beszélnek.
A szabályok nincsenek kőbe vésve, mi magunk alakíthatjuk, ki, hogy melyik szín mit jelöljön. Egy kis segítséget azért adunk. Nézzük meg, melyik a legelterjedtebb színpárosítás, azok számára akik tanácstalanok-e téren. A piros színű takarító eszközöket, a magas szennyezettség, nagyon koszos, nagyobb fertőzési kockázatot rejtő felülteket tisztítására használhatjuk. Például a WC-csésze, piszoárok, mellékhelységek.
A sárga színt, kinevezhetjük az általános, zsírmentes felületek tisztítására. Például fürdőszobai mosdókagyló, kád, csapok, szaniterek törlésére. A kék kendőket, szivacsokat az általános törlési folyamatokra használhatjuk. Asztalok, bútorok letörlésére, portörlésre vagy tükrök, ablakok, üveg felületek tisztítására. Ezt akár kettőbe is vehetjük, és egy ötödik színt is behozhatunk. A zöld lehet a konyhai felületek tisztántartásáért felelős. Például konyhapult, mosogató.
Ha azt látjuk a különböző intézményekben, hogy színek szerint takarítanak, akkor ott biztos, hogy kellően odafigyelnek a tisztaságra és higiéniára. Az azért megemlítendő, hogy a baktériumok, és fertőzések elkerülésében az is szerepet játszik, ha odafigyelünk a gyakori eszközcserére.
Árvacsalán, a kerti gyom ereje

Megannyi gyomot próbálunk kiirtani a kertben, udvarban, pedig többségük hasznos gyógynövény, ilyen az árvacsalán is.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Tisztítsd a klímát!

Azzal, hogy érkezik a meleg idő, lassan beindítjuk a klímákat, ehhez viszont elengedhetetlen az éves karbantartás, hogy se nekünk, se a berendezésnek ne legyen baja.
Vigyázzunk az utakon!

Magyarországon évente 15.000 vadkár történik. Ebből a szempontból az ősz a legveszélyesebb időszak, mert ilyenkorra tehető a vadak párzási időszaka, ilyenkor gyakoribbak a balesetek. Nagy kárunk származhat egy ilyen váratlan találkozásból, ezért különösen óvatosan kell vezetni az érintett útszakaszokon.
Télből tavaszba

A tavasz beköszöntével a nappalok hosszabbodnak, a hőmérséklet nő, a délutánok melegebbek és egyre több a napsütés. A természet újjászületése általában pozitív hatással van a hangulatunkra, mégis sokan panaszkodnak fáradtságra és levertségre. Mi lehet ennek az oka?