Menü

Futás biztonságosan!

Régóta gondolkozom azon, hogy mennyire biztonságos sport a futás a szabadban, erdőben, terepen – egyedül. Hogyan tehetjük biztonságosabbá a szabadtéri edzéseinket? Ezzel foglalkozunk ma.

Az elmúlt években több olyan, futók elleni támadás is történt, mely rávilágított arra, hogy mindig óvatosnak kell lenni, hiszen bárkivel, bármikor megtörténhet a baj. A legbiztonságosabb természetesen az, ha nappal futunk, lehetőleg futótárssal, vagy pedig „szem előtt” vagyunk és olyan helyen futunk, ahol látszódunk. Ez egyszerűen hangzik, ám mivel jómagam is inkább a terepfutóversenyeket részesítem előnyben az aszfalton való szaladgálás helyett, így nem mindig opció a városközpontban futni, vagy forgalmas, ám aszfaltos bicikliúton.

Ha nincs lehetőségünk a fenti tanácsokat betartva edzeni, s gyakran vagyunk futásainkkor magunkra utalva, akkor a következő néhány tanácsot érdemes megfontolni.

Amikor futni indulunk, mindig tudjon róla valaki, hogy sportolni mentünk. Lehetőleg az útvonalat is osszuk meg a családdal, hogy be tudják határolni merre járunk. Beszéljük meg a családdal, hogy körülbelül mennyi időt tervezünk edzeni, mikorra várható, hogy hazaérünk. Ha késnénk, vagy valami okból kifolyólag nem érnék időben haza, akkor tudják, hogy merre induljanak utánunk, baj esetén ez akár életmentő is lehet.

Én magam órával futok, mely riasztja az általam megadott telefonszámokat, ha baj érne. Egyszer úgy adódott, hogy megbotlottam és elestem, s láttam, hogy azonnal ment is a jelzés a családnak, így sikerült – akaratom ellenére – is tesztelnem a vészfunkciót, ami nagy segítség, ha belegondolunk.

Ha nincs sportóránk, mely riaszt baj esetén, akkor legalább a telefonunk legyen nálunk! Kapható pár ezer forintért már mindenféle színű telefontartó karpánt, mely egyáltalán nem kényelmetlen és ez is a biztonságunkat szolgálja.

Beállíthatunk telefonunkon gyorshívót is a segélyhívószámoknak, és amennyiben veszélyt észlelünk, máris hívhatjuk őket. De akár a segélyhívó applikációt is használhatjuk. Ha sötétben futunk, alapfelszereltség a kivilágított vagy fényvisszaverő ruházat, fejlámpa és a különféle villogók használata. Mindig válasszunk olyan útirányt, ami nem elhagyatott, részesítsük előnyben a kiépített futóköröket.

Futáskor mellőzzük a hangos zenehallgatást, hiszen nem lehetünk így eléggé körültekintőek és nem tudunk figyelni a környezetünkre, körülöttünk elhaladó autókra és emberekre. Ha nem észleljük őket, könnyen balesetet szenvedhetünk. Nem javasolt a kapucni viselése sem, ez ugyanis csökkenti a periférikus látásunkat és térérzékelésünket.

Én elolvastam és preferálom az önvédelmi eszközök használatát. Hatékony megoldás lehet egy legálisan vásárolt (20gr töltőtömeget nem meghaladó) gázspray, melyet nem látható helyen vihetünk magunkkal futásaink alkalmával. Hasznos lehet egy önvédelmi tréning elvégzése is, amennyiben van rá lehetőségünk.

Vigyázzunk magunkra és egymásra, jó sportolást kívánok mindenkinek a szabadban!

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.