Menü

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Kicsit hasonlónak érzem a helyzetet, mint a csalóétkezésekkel, úgy gondolom ezek sem fogják visszavetni a fejlődésünket, formálódásunkat, fogyásunkat, sőt inkább megkönnyítik a helyzetünket, ha olykor lazíthatunk a szigorú terveken, s ebből még motivációt is meríthetünk. A baj egyértelműen a mértéktelenséggel van, hogyha minden nap túl sokat eszünk vagy iszunk, na de mit mond róla a tudomány?

Egy kutatás az edzés előtti alkoholfogyasztást vizsgálta, 4 futót kértek meg arra, hogy nagyjából egy felesnek megfelelő mennyiségű alkoholt igyanak meg 10 perccel edzés előtt és edzés közben. A 4 futóból 3 sportoló nem tudta végig csinálni a kitűzött 60 perces futást, pedig olyan futókról volt szó, akiknek egyébként nem jelentett volna gondot lefutni az egy órát.

Egy másik kutatás már kicsit konkrétabb volt, itt 100 és 1500 méter közötti távokon vizsgálták, hogy vajon az edzés előtti alkohol fogyasztás hogyan befolyásolja a futók teljesítményét? A 100 méteres távon nem csökkent teljesítmény az alkoholt fogyasztóknál, ám ahogy a táv nőtt, úgy romlott a futók sportteljesítménye.

Született kutatás biciklisekkel is, őket is vizsgálták az edzés előtt fogyasztott alkoholteszttel, mely náluk nagy mértékben csökkentette lábuk erősségét, nem tudtak olyan erővel tekerni, mint normál körülmények között.

Ezzel ellentétben születtek olyan felméréseredmények is, amelyek viszont nem találtak negatív kapcsolatot az alkohol és a teljesítmény között, összességében azonban elmondható, hogy az edzés előtti alkohol fogyasztás vagy rontja a teljesítményt vagy - jobb esetben - nem befolyásolja.

Mi a helyzet az edzés utáni alkoholfogyasztással kapcsolatban?

Erről olyan tanulmányok születtek, amiben kifejtik, hogy ha az edzés utáni szénhidrát bevitel párosul alkoholfogyasztással, akkor nem fognak olyan hatékonyan feltöltődni az izom glikogénraktárai, ami azt jelenti, hogy a következő edzésen csökkenhet a teljesítményük.

Egy másik kutatásban arról számoltak be, hogy az alkoholfogyasztás edzés után a vérellátás egyensúlyának kismértékű zavarához vezethet, ami szintén lebeszéli a sportolókat az edzés utáni alkoholizálásról.

Nemcsak a teljesítményre lehet negatív hatással az a pohár feles, hanem csökkenti a tesztoszteron szintet, ami pedig egyáltalán nem kedvez a regenerációnak.

Összegzésként elmondható, hogy az alkohol képes lehet negatívan befolyásolni a teljesítményünket - legyen szó bármilyen fajta sportról – ezért edzés előtt semmiképp sem javasolt, hiszen balesetveszélyes is lehet, azonban, ha mértékkel és alkalmanként iszunk, akkor nem okoz különösebb problémát. A baj azzal van, ha nem tudjuk hol a határ.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.