Menü

Alkohol és sport: rontja a teljesítményt?

Vajon tényleg visszaveti a sport teljesítményünket, ha olykor megiszunk egy kis bort, vagy röviditalt, vagy alkalmanként ennyi belefér és ne fogja negatívan befolyásolni a sportteljesítményt?

Kicsit hasonlónak érzem a helyzetet, mint a csalóétkezésekkel, úgy gondolom ezek sem fogják visszavetni a fejlődésünket, formálódásunkat, fogyásunkat, sőt inkább megkönnyítik a helyzetünket, ha olykor lazíthatunk a szigorú terveken, s ebből még motivációt is meríthetünk. A baj egyértelműen a mértéktelenséggel van, hogyha minden nap túl sokat eszünk vagy iszunk, na de mit mond róla a tudomány?

Egy kutatás az edzés előtti alkoholfogyasztást vizsgálta, 4 futót kértek meg arra, hogy nagyjából egy felesnek megfelelő mennyiségű alkoholt igyanak meg 10 perccel edzés előtt és edzés közben. A 4 futóból 3 sportoló nem tudta végig csinálni a kitűzött 60 perces futást, pedig olyan futókról volt szó, akiknek egyébként nem jelentett volna gondot lefutni az egy órát.

Egy másik kutatás már kicsit konkrétabb volt, itt 100 és 1500 méter közötti távokon vizsgálták, hogy vajon az edzés előtti alkohol fogyasztás hogyan befolyásolja a futók teljesítményét? A 100 méteres távon nem csökkent teljesítmény az alkoholt fogyasztóknál, ám ahogy a táv nőtt, úgy romlott a futók sportteljesítménye.

Született kutatás biciklisekkel is, őket is vizsgálták az edzés előtt fogyasztott alkoholteszttel, mely náluk nagy mértékben csökkentette lábuk erősségét, nem tudtak olyan erővel tekerni, mint normál körülmények között.

Ezzel ellentétben születtek olyan felméréseredmények is, amelyek viszont nem találtak negatív kapcsolatot az alkohol és a teljesítmény között, összességében azonban elmondható, hogy az edzés előtti alkohol fogyasztás vagy rontja a teljesítményt vagy - jobb esetben - nem befolyásolja.

Mi a helyzet az edzés utáni alkoholfogyasztással kapcsolatban?

Erről olyan tanulmányok születtek, amiben kifejtik, hogy ha az edzés utáni szénhidrát bevitel párosul alkoholfogyasztással, akkor nem fognak olyan hatékonyan feltöltődni az izom glikogénraktárai, ami azt jelenti, hogy a következő edzésen csökkenhet a teljesítményük.

Egy másik kutatásban arról számoltak be, hogy az alkoholfogyasztás edzés után a vérellátás egyensúlyának kismértékű zavarához vezethet, ami szintén lebeszéli a sportolókat az edzés utáni alkoholizálásról.

Nemcsak a teljesítményre lehet negatív hatással az a pohár feles, hanem csökkenti a tesztoszteron szintet, ami pedig egyáltalán nem kedvez a regenerációnak.

Összegzésként elmondható, hogy az alkohol képes lehet negatívan befolyásolni a teljesítményünket - legyen szó bármilyen fajta sportról – ezért edzés előtt semmiképp sem javasolt, hiszen balesetveszélyes is lehet, azonban, ha mértékkel és alkalmanként iszunk, akkor nem okoz különösebb problémát. A baj azzal van, ha nem tudjuk hol a határ.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.