Menü

A 4 legjobb májvédő gyógynövény

Articsóka - de csak ornitinnel

Az articsóka tökéletesíti a zsíremésztést, gátolja a máj zsírosodását és tökéletes a puffadások enyhítéséhez.

Bizonyítottan csökkenti a triglicerid- és a rossz koleszterinszintet, míg növeli a jó koleszterin értéket. Az articsóka kifejezetten ajánlott hedonista emberek részére, mert segít megakadályozni, hogy a koleszterin lerakódásokat okozzon az erek falán, illetve felgyorsítja a természetes zsírbontó, zsírégető folyamatokat.

Az articsóka ezen hatásait cinarin nevű antioxidáns vegyületnek köszönheti, melyhez a feldolgozása során jutnak. Ezért articsókát kivonatban érdemes étrendedhez adagolni, és a kivonatok közül is csakis olyat válassz, ami standardizálva tartalmazza ezt a fő hatóanyagot. Még tökéletesebb, ha articsóka kivonatod a cinarin mellett L-ornitin növényi aminosavval is dúsított, ami az ammóniát söpri ki a szervezetből és segít a súlyosabb májelégtelenségek megelőzésében.

Máriatövis - de csakis kolinnal

Aktív összetevője a szilimarin májszövet regeneráló vegyület, és azoknál is segít, akik hepatitisz B, hepatitisz C vagy májcirrózisban szenvednek. A szilimarin kemoterápiával kezelt májkárosodást is képes javítani és csökkenteni azokat a specifikus májenzimeket is, amelyek a májkárosodás markerei.

Továbbá a szilimarin tevékenykedik a glutation metabolizmusáért felelős enzimek modulálásában is, és bizonyítottan segíti helyreállítani a toxinsemlegesítő és immuntámogató glutation szintet, ami a máj legfontosabb regeneráló antioxidánsa. Ha máriatövis kivonatot választasz, figyelj, hogy a szilimarin mellett kolin is lapuljon a tablettában, mert együtt hatékonyabban gátolják a májban történő zsírlerakódást, az epe és az egész emésztőrendszer egészségét, ráadásul a kolin fokozza a szilimarin biohasznosulását is!

Kurkuma - de csakis olajban

Bár a kurkuma hatóanyagai a kurkuminoidok rosszul szívódnak, a legújabb gyártástechnológiák már képesek a porból micellás olajat készíteni, ami a porhoz képest 185-szörös (jól olvasod) felszívódású.

Az ájurvédikus és a kínai hagyományos medicinában régóta használt kurkumát és annak egészségügyi előnyeit a modern tudomány folyamatosan megerősíti és támogatja.

A kurkuma az inzulinrezisztenciát is csökkenti a szervezetben lévő gyulladás csökkentésének segítése által. A gyulladás egy részét a citokin felhalmozódása okozza, mely károsítja az inzulin működését a vérben, inzulinrezisztenciát okozva. A kurkuminokról azt is bizonyították, hogy segíti az epehólyag általi epeképződést. Az epe ezután felhasználódik a méreganyagoknak a testből való kivezetésére, és a májból származó káros anyagok felhalmozódásának eltávolítására. Ha kurkumát keresel a legjobb döntést akkor hozod, ha micellás kurkumaolaj kivonatot választasz!

Feketeköménymag olaj - de csak timokinonnal

A fekete köménymag olaja többféleképp is segíti az emésztés, az epe és a máj egészségét.

Egyrészt vércukorszint szabályzó, elősegíti a hasnyálmirigy béta-sejtjeinek fokozatos, részleges regenerációját és csökkenti a magas szérum glükóz szintet, melyek nélkülözhetetlen faktorok a máj egészségéhez. Másrészt szembeszáll az antibiotikum rezisztens baktériumtörzsekkel és vírusokkal, sőt még a gomba és a penész nem tudnak létezni fitovegyületeinek jelenlétében.

Regenerálja a májsejteket és felgyorsítja a májregenerálási folyamatot azzal is, hogy segíti a zsírok lebontását. Képes csökkenteni a zsírmáj betegség komplikációit és előrehaladását. Azoknál, akik gyógyszerek mellékhatásai, alkoholfogyasztás vagy betegség miatt szenvednek májuk nem megfelelő működésétől, a fekete köménymag olaj nagyban felgyorsíthatja a gyógyulási folyamatot. A hatásért főként timokinon vegyülete felel, ezért csak olyan fekete köménymag olajat válassz, amelyiken fel van tüntetve a timokin tartalom.

A májvédő és májméregtelenítő gyógynövényt - pontosabban kivonataikat -, nyugodtan kombinálhatod is! Hiszen egymással szinergiában, azaz egymás hatását felerősítve működnek a máj egészségéért.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.