Menü

Kutya a családban

“A kutyáknak igenis van természetes környezetük: az emberi család.” (Csányi Vilmos)

Lakótelepen nőttem fel, sajnos soha nem volt háziállatom, így nem volt lehetőségem megtapasztalni, milyen érzés egy házi kedvenc a családban, ám költözésünk óta fontolgatom, hogy menhelyről hazaviszek egy kutyust.

Egy országos felmérés eredményéből kiderült – olvasom a neten -, hogy Magyarországon a háztartások több mint felében tartanak valamilyen kisállatot. Nálunk jelenleg egy cuki kis dzsungáriai törpehörcsög van, amennyire anyaként tiltakoztam ellenem, annyira megszerettem a kis szőrmókot, akit természetesen – a gyerekek helyett – ma már csak én etetek és gondozok egyedül, erre pedig számítottam is.

S hogy miért gondolom mégis, hogy egy kutya még elférne az amúgy is háromgyerekes nagycsaládunkban?

Mert a gyermekek és kutyák között lévő különleges kapcsolatról számos történetet olvashatunk, s tény, hogy a gyerekek egy háziállat mellett felelősséget tanulnak, hiszen az állatot minden nap gondozni kell, emellett szociális készségeket is elsajátíthatnak, türelmet gyakorolhatnak. Igaz az is, hogy kutyák mellett felnövekvő gyerekek kevesebbet betegszenek meg, ritkábban szenvednek asztmától, allergiától, s erősebb az immunrendszerük, mint azoké, akiknek családjában nincs kutya. Vitathatatlan, hogy négylábú pajtásaiknak köszönhetően a kis gazdik több időt töltenek a szabadban és sokkal többet mozognak, mint a számítógép vagy televízió előtt ülve, ez pedig hosszútávon egészségesebb életmódot feltételez.

S hogy melyik kutyafajta való kisgyermekes családba?

Nos ideális családi kutyának a spániel. Ez a tündéri kutyafajta tökéletes választás kis (és nagy) gyermekes családok számára, hiszen igazán nyugodt, kedves, barátságos természettel rendelkezik és nagyon szereti a társaságot.

A férjem nagyon szereti a Golden Retrievereket, valószínű nem véletlen választják olyan gyakran ezt a kutyafajtát, hiszen messze híres kedves, barátságos természetéről. Kimondottan nyugodt típus, ideális hangoskodó, eleven gyerkőcök mellé.

A kedvencem a Labrador. Akárcsak a Goldenek, úgy a Labradorok is remek családi kutyák! Nagyon megbízható típus, kimondottan türelmes, valamint lelkes, ha játékról van szó.

A kis cuki beagle kutyust senkinek sem kell bemutatni. Imádja a gyerekeket és a játékot, kedves természete van, és nagyon mókás.

Az ír szetter legnagyobb ismérve, hogy rendkívül energikus, és mindene a játék, így inkább kertes házakhoz szokták javasolni őket. Kisgyerekek mellé tökéletes választás.

A dögönyözni való kis mopsz kis mérete miatt lakásban is jól érzi magát, rendkívül nyugodt típus. Nem egy nagyon aktív fajta, ezért számára klassz program, ha a gyerekekkel nézheti a tévét, vagy csak szimplán aludhat.

Családi kutyának tartják az újfundlandi típust is, hatalmas mérete ellenére igazi kis szeretetgombóc. Ha nagy kertünk van, érdemes ezt a kutyust választani. A négylábú híres arról, hogy afféle „bébiszitter kutya „, hiszen mindig vigyáz a legkisebbekre.

Cikkem végére kedvem lenne mindet örökbe fogadni otthonra, s ha úgy döntünk magunkhoz veszünk egy kutyust, akkor az első gondolatom biztosan az lesz, hogy tuti én fogom gondozni őt is és már második nap megbánom, de az igazság az, hogy belül tudom, valójában soha, egyetlen percre sem bánnám meg.

Használt ruhát venni menő!

Sokan szeretik a használt ruha piacot, hiszen fantasztikus és egyedi darabok bújnak meg olykor-olykor a túrkálókban, ami manapság már egyáltalán nem kínos dolog.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Óvjuk okoseszközeinket, gyógyszereinket a melegtől!

Nem csak az emberek viselik nehezen a kánikulát, hanem a technológiai eszközök is megsínylik a szélsőséges időjárást. Az extrém időjárás nem csak az emberek életét nehezíti meg, de használati tárgyainkban is kárt tehet.

Nevelési módszerek, amelyek nem tesznek jót a gyermeknek

Minden szülő a legjobbat szeretné gyermekének. Nem mindig tudatosítjuk azonban, hogy nem jó mindenáron a „legjobb“ szülőnek lenni, olyannak, aki gyermekének mindent megvásárol, amit az akar, vagy megoldja helyette a problémáit és akárhányszor leesik, mindig felveszi. Az ilyen módszerrel számos fontos leckétől fosztjuk meg gyermekünket, mellyel még gyerekkorában kellene megbirkóznia, amikor a következmények még nem fájnak annyira, mint felnőttkorban.

A túlzott engedékenység nem tesz jót

Mennyi engedékenység fér össze a gyerekneveléssel? A humánus nevelésnek része a „megengedés”, tehát az a szülői magatartás, hogy nem teljes mértékben kontroll nélkül, de viszonylagos rugalmassággal engedjük érvényre jutni a gyerek akaratát. Az engedékenység nem egyenlő a megengedéssel. A „megengedés” önmagában még nem valami nagylelkű dolog, hanem elvárható valakitől, aki nem kívánja rabságban tartani a másikat.