Menü

Gyors és egyszerű gyógymód orrdugulás ellen

Légzési nehézségek, nyomásérzés, orrfájdalom – igen, ez mindenképp eldugult orrnak tűnik! De ne aggódj, azért vagyunk itt, hogy segítsünk. Függetlenül attól, hogy allergiától vagy megfázástól szenvedsz, az orrdugulás nem egy kellemes tapasztalat. Megosztunk hát veled gyors és egyszerű házi praktikát, illetve néhány tippet bedugult orr ellen.

Az orrdugulás okainak megértése

Mielőtt alkalmazni kezdenénk a házi gyógymódokat, fontos ismernünk az orrdugulás – orvosi nevén rhinitis – okait, hogy helyénvaló legyen a kezelés. Először is: ha régóta szenvedsz a problémától, kérj tanácsot a háziorvosodtól. A rhinitis lehet allergiás és nem allergiás egyaránt, és okozhatja bakteriális fertőzés is. Íme, az orrdugulás okai közül néhány

megfázás, influenza és egyéb vírusok

környezeti változások (időjárás, hőmérséklet vagy páratartalom változása)

allergének, például por, pollen, szénanátha és háziállatok szőre

hormonális változások

egészségügyi problémák, például pajzsmirigy-alulműködés

gyógyszerek, például béta-blokkolók, gyulladásgátlók és fogamzásgátló tabletták

túlzott alkoholfogyasztás

kábítószerek

stressz

Most, hogy már tudod az okokat, ideje, hogy konkrét lépéseket tégy az orrdugulás megszüntetése érdekében. Rengeteg olyan gyógyszer létezik, amely segíthet az orrduguláson (orvosi szakvélemény alapján), de emellett számos házi gyógymód is rendelkezésre áll. Tehát ha pénzt szeretnél megtakarítani, vagy egyszerűen csak nem akarsz betegen kimenni a szabadba, próbáld ki az alábbi házi gyógymódokat a bedugult orr ellen:

Használj gőzt. Csupán annyit kell tenned, hogy forró vizet öntesz egy tálba, majd törölközőt teszel a fejedre, és mélyeket lélegzel a gőz fölött. A belégzés elősegíti az orrváladék lebontását és az orrjáratok megnyitását, így sokkal felszabadultabban érezheted majd magad. Adj a vízhez néhány csepp eukaliptusz-olajat a még hatékonyabb eredmény érdekében. Alternatívaképpen egy forró zuhany vagy egy hosszú fürdés is segíthet az orrfolyás ellen.

Ha amiatt aggódsz, hogy az orrdugulásodat nem megfázás okozza ,mindig konzultálj a háziorvosoddal vagy egy szakorvossal, mielőtt elkezdesz, befejezel vagy megváltoztatsz egy kezelést.

Szerezz be egy párásítót. A párásító által a levegőbe juttatott nedvesség szintén segít megszüntetni az orrdugulást, ezenkívül a szem és a torok kiszáradását is enyhíti, továbbá a levegőnek is jót tesz, amennyiben az otthonodban száraz a levegő, és ha nem viszed túlzásba a párásítást.

Tarts kéznél egy csomag papír zsebkendőt orrfolyás ellen, melyet úgy terveztek, hogy megvédje a bőröd az irritációtól, ha az orrod eltömődött, ugyanakkor elég erős is ahhoz, hogy ellenálljon az erős orrfújásnak. Valójában annyira erős, hogy még a mosást is túléli, ha véletlenül a zsebben felejted.

Próbáld ki a meleg borogatást. A borogatás nagyszerű megoldás a légutak tisztítására és a nyomás enyhítésére is. Egyszerűen nedvesíts be egy ruhát meleg vízzel, és tedd az orrodra. Ez az egyik legkímélőbb házi praktika orrdugulásra, ráadásul a kivitelezése egyáltalán nem igényel sok időt és energiát.

Ügyelj a megfelelő folyadékbevitelre. A hidratáltság az egyik legfontosabb szempont, amely a torokfájás csillapításától a kiszáradás megelőzésén át az orrdugulás megszüntetéséig igen fontos szerepet játszik.A víz a legjobb megoldás, de a gyümölcslé, a citromos tea vagy a sportitalok szintén jól oltják a szomjat.

Töltődj fel vitaminokkal – különösen C-vitaminnal. Fogyassz tápláló ételeket, hogy szervezeted megkapja a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat – különösen a C-vitamint8. A C-vitaminban gazdag gyümölcsökből – kiviből, citromból és papayából – készült turmixok valóságos löketet adnak a szervezetednek. A kiadós levesek az olyan zöldségekkel, mint a karfiol, spenót és kaliforniai paprika pedig segíthetnek csillapítani a torokfájást, enyhíteni az orrdugulást – és nem utolsósorban megtöltik a hasadat is.

Ne végezz jelentős változtatásokat az étrendeden. A kiegyensúlyozott és változatos étrend segít olyan alapvető tápanyagokkal ellátni, amelyek megfázás során is erőt adnak , mint ahogy akkor is, amikor egyébként jól vagy.

Kóstold meg a gyömbért. Gyulladásgátló tulajdonságainak köszönhetően a gyömbér az egyik legjobb házi praktika orrdugulásra. Csak annyit kell tenned, hogy felszeleteled egy gyömbér gyökerét, és felforralod néhány csésze vízben, majd akár teaként is megihatod.

Alternatív megoldásként beáztathatsz egy pamutkendőt a gyömbéres vízbe, amit tíz percig az arcodra kell helyezni, hogy a gyömbér gyulladáscsökkentő hatása révén segítsen eltávolítani a nyákot és enyhíteni az orrdugulást.

“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”

Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!

Amit a nyiroködémáról tudni kell

A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.

Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?

A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.