Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?
- Dátum: 2024.03.26., 20:56
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- allergia, arcüreg- vagy mandulagyulladás, asztma, diagnózis, éjszakai köhögés, életmódváltás, fűtési szezon, gyógyszeres kezelés, kivizsgálás, okok, orvos, reflux, száraz levegő, szezonális megfázás
Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.
A nem múló köhögés miatt szükséges az okok pontos azonosítása, ugyanis az éjszakai köhögést kiválthatja például reflux is vagy szívbetegség, netán vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése, vagy krónikus orrmelléküreg-gyulladás is.
Az éjszakai köhögés nagyon kellemetlen és zavaró tünet, hiszen emiatt nem tudunk pihenni, alvászavarhoz vezet.
A tünetek tartós fennállása esetén és az ok pontos azonosításához mindig orvosi segítséghez kell fordulni.
Mi lehet az oka az éjjeli köhögésnek? Hogyan enyhíthetjük?
A vízszintes testhelyzetben a légút könnyebben irritálható, mivel az orr- és torokfolyadékok leereszkednek a torkokba, segít, ha párnával kicsit megemeljük a fejünket.
Asztma és Allergiák: Az asztma és allergiás reakciók gyakran éjszaka fokozódhatnak, ami köhögést okozhat, ez ellen gyógyszeres kezelés jelenthet megoldást.
A reflux nagyon kellemetlen betegség, ennek során a gyomortartalom visszafolyik a nyelőcsőbe, ami irritálhatja a légutakat és köhögést okozhat, különösen éjszaka, amikor vízszintes helyzetben vagyunk, erre orvosi javaslatok, gyógyszeres kezelés, különböző teák, savlekötők segíthetnek, illetve a fej alátámasztása, megemelése.
Vírusfertőzések is okoznak éjszakai köhögést, a megfázás, az influenza vagy más légúti fertőzések gyakran éjszaka súlyosbodnak, emiatt a köhögési inger is erősödhet.
Környezeti hatások is közrejátszanak a köhögésben, ha éjszaka a lakásban vagy a hálószobában túl száraz a levegő, alacsony a páratartalom, vagy találhatóak más egyéb irritáló anyagok, például poratkák vagy dohányfüst, ez mind könnyebben befolyásolhatják a légutakat, és köhögést okozhatnak. Ezek kiiktatása, a páratartalom növelése, párásítás (esetleg illóolajokkal), rendszeres szellőztetés sokat segíthetnek a tünetek enyhítésében.
A végére hagytam, pedig ezzel is kezdhettem volna, az általános egészségmegőrzés és életmódváltás nagyon fontos: az egészséges életmód, mint a dohányzás elkerülése, az alkoholfogyasztás mérséklése és a rendszeres testmozgás, javíthatja az általános egészségi állapotot és csökkentheti az éjszakai köhögés esélyét.
Ha az éjszakai köhögés tartós vagy súlyos, fontos, hogy orvoshoz forduljunk az ok pontos meghatározásához és az ehhez illeszkedő kezeléshez. Az egészséges életmód és az orvosi kezelés egyaránt hozzájárulhat a köhögés enyhítéséhez, ezzel lehetővé téve a tünetek csökkentését és a nyugodt éjszakai alvást.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.