Mit tegyünk éjszakai köhögés ellen?
- Dátum: 2024.03.26., 20:56
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- allergia, arcüreg- vagy mandulagyulladás, asztma, diagnózis, éjszakai köhögés, életmódváltás, fűtési szezon, gyógyszeres kezelés, kivizsgálás, okok, orvos, reflux, száraz levegő, szezonális megfázás
Az éjszakai köhögés több okból is kialakulhat, lehet szezonális megfázás, arcüreg- vagy mandulagyulladás, esetleg a fűtési szezonra jellemző száraz levegő vagy akár asztma, allergia miatt. Ha a tünetek tartósan fennállnak, orvosi segítséghez kell fordulni.
A nem múló köhögés miatt szükséges az okok pontos azonosítása, ugyanis az éjszakai köhögést kiválthatja például reflux is vagy szívbetegség, netán vérnyomáscsökkentő gyógyszerek szedése, vagy krónikus orrmelléküreg-gyulladás is.
Az éjszakai köhögés nagyon kellemetlen és zavaró tünet, hiszen emiatt nem tudunk pihenni, alvászavarhoz vezet.
A tünetek tartós fennállása esetén és az ok pontos azonosításához mindig orvosi segítséghez kell fordulni.
Mi lehet az oka az éjjeli köhögésnek? Hogyan enyhíthetjük?
A vízszintes testhelyzetben a légút könnyebben irritálható, mivel az orr- és torokfolyadékok leereszkednek a torkokba, segít, ha párnával kicsit megemeljük a fejünket.
Asztma és Allergiák: Az asztma és allergiás reakciók gyakran éjszaka fokozódhatnak, ami köhögést okozhat, ez ellen gyógyszeres kezelés jelenthet megoldást.
A reflux nagyon kellemetlen betegség, ennek során a gyomortartalom visszafolyik a nyelőcsőbe, ami irritálhatja a légutakat és köhögést okozhat, különösen éjszaka, amikor vízszintes helyzetben vagyunk, erre orvosi javaslatok, gyógyszeres kezelés, különböző teák, savlekötők segíthetnek, illetve a fej alátámasztása, megemelése.
Vírusfertőzések is okoznak éjszakai köhögést, a megfázás, az influenza vagy más légúti fertőzések gyakran éjszaka súlyosbodnak, emiatt a köhögési inger is erősödhet.
Környezeti hatások is közrejátszanak a köhögésben, ha éjszaka a lakásban vagy a hálószobában túl száraz a levegő, alacsony a páratartalom, vagy találhatóak más egyéb irritáló anyagok, például poratkák vagy dohányfüst, ez mind könnyebben befolyásolhatják a légutakat, és köhögést okozhatnak. Ezek kiiktatása, a páratartalom növelése, párásítás (esetleg illóolajokkal), rendszeres szellőztetés sokat segíthetnek a tünetek enyhítésében.
A végére hagytam, pedig ezzel is kezdhettem volna, az általános egészségmegőrzés és életmódváltás nagyon fontos: az egészséges életmód, mint a dohányzás elkerülése, az alkoholfogyasztás mérséklése és a rendszeres testmozgás, javíthatja az általános egészségi állapotot és csökkentheti az éjszakai köhögés esélyét.
Ha az éjszakai köhögés tartós vagy súlyos, fontos, hogy orvoshoz forduljunk az ok pontos meghatározásához és az ehhez illeszkedő kezeléshez. Az egészséges életmód és az orvosi kezelés egyaránt hozzájárulhat a köhögés enyhítéséhez, ezzel lehetővé téve a tünetek csökkentését és a nyugodt éjszakai alvást.
Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.