Menü

A cikória jótékony hatásai

Ki ne hallott volna már a cikóriakávéról, amit elsősorban a gyerekeknek adnak. De a cikória egyébként is egy széleskörben elterjedt gyógynövény, amit jótékony hatásai mellett íze miatt is szívesen fogyasztanak, levele a saláták kedvelt összetevője.

Európából származik, itt kezdték először kifejezetten étkezési célokra termeszteni, valójában a gyomként ismert mezei katáng nemesített változata. Mára Amerikában is meghonosodott. Szinte az egész növény előnyös az egészség szempontjából, a már említett kávét porított gyökeréből főzik, míg levelét a spenóthoz hasonlóan fogyasztják. Mivel sok benne az inulin, porrá őrölt gyökérkivonata remek édesítőszer.

Jól használható emésztési és gyomorproblémákra, az ízületi fájdalmak, gyulladások csökkentésére. Erősíti az immunrendszert, védi a szívet, kedvezően alakítja a vércukorszintet, inulintartalma révén kiváló bélflóra helyreállító és hatékony számos baktérium ellen. Rengeteg K- és A-vitamint tartalmaz, előbbiből 100 gramm a napi ajánlott bevitel 114 százalékát, utóbbiból közel négyszeresét. Gazdag még folátban és C-vitaminban. És ez még nem minden, hiszen ez a nagyszerű növény a vesekövek elleni harc egyik legjobb szövetségese, ahogyan nyugtató és testsúlybeállító hatásairól sem szabad elfeledkezni.

Gyógyhatásai

Természetesen a cikória gyógyhatásait is a benne lévő jótékony anyagok minősége, aránya és mennyisége, valamint egymásra gyakorolt hatásaik határozzák meg. Ez a sokoldalú növény ebből a szempontból is jó helyzetben van, hiszen bővelkedik vitaminokban, cinkben, kalciumban, káliumban, magnéziumban és vasban.

Előszőr mégis rosttartalmáról ejtünk szót, mert ez az, ami miatt a cikória gyors népszerűségre tett szert. Az inulinra fókuszálunk, ami egy prebiotikus rost, azaz a bélflórát felépítő jótékony baktériumok tápláléka. Ráadásul ugyanez elmondható egy másik, az inulinban fellelhető rostról, az oligofruktózról is. Ha tehát cikóriát fogyasztunk, ezzel támogatjuk a jótékony probiotikus baktériumok szaporodását, és ezen keresztül javul az emésztésünk, erősödik az immunrendszerünk.

A bélflóra baktériumai ugyanis mások mellett emésztőenzimeket termelnek (ezen kívül antioxidáns B7-, B12- és K-vitamint, a nyálkahártyát óvó vajsavat), így javítva az anyagcserét, az immunsejtek 70-80 százaléka pedig a bélflórának is nagyrészt otthont adó vastagbélben található. És még valami: amellett, hogy tápanyaga a jótékony baktériumoknak, a cikória a patogén baktériumokkal szemben is bevethető.

Tehát ez a két legfontosabb erénye a cikóriának, ám korántsem az összes jótékony tulajdonsága. Szintén a savasságot csökkentő inulinra vezethető vissza reflux és gyomorégés ellenes hatása, illetve koleszterinszabályozó képessége. A benne lévő inulin javítja a szénhidrátokat cukorrá alakító jótékony baktériumok szaporodását, valamint az inzulinérzékenység növelésével segíti a cukor felszívódását. Utóbbi tulajdonságához cikori- és a klorogénsav-tartalma is hozzájárul. Hatékony vércukorszint csökkentő, ezt a tulajdonságát különösen a cukorbetegségben szenvedőknél fejti ki.

Mérsékli az LDL-koleszterin szintjét, így segít megelőzni, megszüntetni a magas vérnyomást és az érelmeszesedést. Összességében elmondható, hogy a cikória támogatja a szív- és érrendszer egészségét, növeli az esélyét annak, hogy elkerüljük például a szívrohamot vagy az agyvérzést.

Szóltunk már a bélflóra helyreállítása kapcsán az immunerősítő képességéről. Nos, ezt a tulajdonságát fokozzák a cikóriában lévő növényi fenolok, amelyek nemcsak antitrombotikus és antiaritmiás tulajdonságúak, hanem nagyszerű antioxidánsok is egyben. Polifenoljai és fitokemikáliá továbbá a felesleges szabad gyökök semlegesítésében is jeleskednek.

Folytatva a sort, részben az immunerősítéshez kapcsolhatjuk a cikória rákellenes potenciálját. Kifejezetten hasznos lehet az emlőrák és a vastagbélrák alternatív kezelésében.

Hasonlóan az emésztési problémákhoz, a gyulladásos fájdalmak leküzdésére is régóta használják. Különösen jól működik azoknál, akik ízületi gyulladással küzdenek, de más gyulladások és izomfájdalom csökkentésére is kiváló.

Szinte adja magát, hogyha sok benne a rost, akkor valamilyen formában a fogyást is támogatja. Nos, ez pontosan így van, hiszen mind az inulin, mind a cikóriában szintén nagyobb mennyiségben megtalálható oligofruktóz támogatják a diétákat, mivel jóllakottságérzést váltanak ki. Sőt, az oligofruktóz az éhségérzetet szabályozó ghrelin hormon szintjét is csökkenti.

És, már megint az inulin! Ez a nagyszerű rost valósággal megmozgatja a beleket, fokozza a bélperisztaltikát, ez pedig felgyorsítja a széklet távozását, ami csökkenti a székrekedés esélyét. Ismert vizelethajtó is, és nemcsak a felesleges folyadékot, hanem a májban és vesében elraktározódott mérgeket is kihajtja a szervezetből.

Végezetül, de egyáltalán nem utolsó sorban meg kell említeni nyugtató hatását.

Stressz, szorongás, álmatlanság esetén segíthet, miközben a szellemi frissesség fenntartását ugyanígy támogatja. Bár a cikória fogyasztása általában biztonságos, terhesség és szoptatás idején, valamint epekövesség esetén nem ajánlott. Okozhat allergiás reakciókat leginkább azoknál, akik a parlagfűre vagy a körömvirágra érzékenyek.

A sokoldalú rozmaring

A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.

Melyik sófajta a legegészségesebb?

Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!

Mit kell tudni az inozitról?

Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.

Az acerola jótékony hatásai

Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.

Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?

A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.