Az almaecet sokoldalú felhasználása és előnyei
- Dátum: 2024.04.09., 08:59
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
Az almaecet egy sokoldalú csodaszer. Amellett, hogy a konyhákban évek óta hódít a viszonylag olcsó áron kapható ecet, a fogyókúrázók körében is népszerű. Azonban milyen jótékony és pozitív hatásai vannak annak, ha minden nap belecsempészed az ételeidbe, vagy vízzel hígítva, mézzel édesítve, iszol néhány kortyot belőle?
Csökkenti az étvágyat
Az almaecet segít a fogyásban. Ma már szinte minden boltban lehet vásárolni, és kapható iható, valamint kapszulás formában is, így könnyű hozzájutni ehhez az egészséges alapanyaghoz. Felgyorsítja az anyagcserét, enyhe vízhajtó hatása van és az étvágyat is csökkenti. Ha ki akarod próbálni az almaecet diétát, akkor minden étkezés előtt igyál egy keveset, de mindenképpen hígítsd vízzel, és egy kis mézzel is ajánlatos ízesíteni. Utóbbi azért is jó, mert így kevésbé sóvárogsz majd édesség után. Valamint a méz egészségesebb a sima kristálycukornál is.
Segíti az emésztést
Az almaecetben található prebiotikumok szaporítják azokat a jótékony baktériumokat a bélrendszerben, amelyek szerepet játszanak az emésztésben. Fogyasztásával a gyomorsav-termelés is kiegyenlítődik, valamint megszűnik a puffadás is. A benne található sok rost segíti a gyomorműködést. Emellett lúgosít, ez azért fontos, mert a rákos sejtek savas környezetben fejlődnek. Éhgyomorra is érdemes inni, valamint lúgosító hatása miatt a rákos sejtek kialakulását is megelőzi. Mivel az almaecet felgyorsítja az étel lebontását, így elősegíti az emésztést is. Valamint az enyhe refluxos tünetek elkerülésére is hasznos.
Gyulladáscsökkentő hatás
Ha gyulladtak, vagy fájnak az ízületeid, tanácsos almaecetet fogyasztanod, ugyanis gyulladáscsökkentő hatása is van ennek a csodaszernek. Torokgyulladás esetén is ajánlatos vele gargarizálni, valamint például a szájban lévő gombás fertőzések megelőzésére, szinten tartására is jó. Emellett a bélrendszerben lévő gyulladások ellen is hatásos tud lenni.
Hajápolás, korpásodás
Vizes oldatként kiválóan használható az almaecet hajápolónak. Amellett, hogy csökkenti a korpásodást puhábbá, és fényesebbé varázsolja a hajszálakat. Emellett elpusztítja a korpát okozó gombákat és visszaállítja a fejbőr pH-értékét is. Ha korpásodással küzdünk, érdemes – korpásodás elleni samponnal való – hajmosás után leöblíteni almaecetes vízzel a hajunkat, amely ezáltal segíti a korpa eltüntetését is.
Bőrápolás
Az almaecet jótékony hatása a bőrápolásra is kiterjed. Ugyanis összehúzza, feszesíti a bőrt, aminek következtében mind az arcbőrön, mind az egész testen szokták alkalmazni a ráncok, és a bőrhibák csökkentésére. Érdemes azonban odafigyelni rá, hogy ne essünk túlzásba, érzékenyebb bőr esetén fontos, hogy megfelelően hígítsuk az almaecetet vízzel. Antioxidáns összetételének, és béta-karotin tartalmának köszönhetően segít a bőr fiatalságának megőrzésében, és annak regenerálásában is.
Mik lehetnek az almaecet fogyasztásának mellékhatásai?
Az almaecet mellékhatásairól is érdemes szót ejteni, hiszen mindig fontos képben lenni, mit viszünk be a szervezetünkbe. Például ha nem megfelelő formában és mennyiségben fogyasztjuk, akkor olyan kellemetlen hatásokkal szembesülhetünk, mint a fogzománcot maró sav, valamint a gyomorban keletkező égető hatás. Ha magában, vagy vízzel elkeverve fogyasztunk belőle, akkor pedig túl hirtelen érkezik meg a gyomorba, és így nem a legmegfelelőbb a felszívódása, valamint a nyelőcső irritációjához is vezethet. Emellett a szájüregben is okozhatunk károkat, mert a fogzománcnak kimondottan káros a folytonos savas közeg, így nem jó minden nap többször alkalmazni, elegendő csak napi szinten 1-2 alkalommal.
Összességében az almaecet viszonylag olcsón elérhető termék, és rengeteg pozitív hatása is van. Mindennapi használatával segíthetjük a gyomorműködést, a szív-és érrendszerre is pozitív hatással van, valamint gyulladáscsökkentő hatású is. Összességében pedig erősíti az immunrendszert is. Emellett a mindennapi főzésben is lehet használni ételekhez, valamint akár egy pohár víz ízesítőjeként is lehet inni.
Villámlás és mennydörgés – tudod, mit kell tenned?

Mindenki találkozott már olyan viharral, ami hangos dörgéssel és villámlással járt, de vajon mindenki tudja e, hogy ilyenkor mit kell tenni?
Ingyenes mammográfiás emlőszűrés is lesz Kapolcson, a Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál ideje alatt idén nemcsak kulturális élményekkel gazdagodhatunk, hanem az egészségünkért is tehetünk. 2025. július 25-én, pénteken a Novartis Hungária Zrt. támogatásával ingyenesen lehet mammográfiás emlőszűrést igénybe venni Kapolcson. A vizsgálatra fesztiváljegy nélkül is be lehet jelentkezni. Olyan 40 és 65 év közötti nőket várnak – legyenek akár helyi lakosok, vagy fesztiválozók –, akik az elmúlt egy évben nem vettek részt ilyen szűrésen.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
Kerti túlélőkalauz: mit tehetünk a perzselő hőség ellen?

A nyári hónapok egyre forróbbak, és a hosszan tartó hőség nemcsak minket, hanem a kertjeinket is próbára teszi. A kiszáradt fű, a lekókadt virágok és az elsárgult levelek látványa minden kerttulajdonos rémálma! Mit tehetünk a perzselő hőség ellen?