Az almaecet sokoldalú felhasználása és előnyei
- Dátum: 2024.04.09., 08:59
- Szabó Máté
- képek:pexels.com
Az almaecet egy sokoldalú csodaszer. Amellett, hogy a konyhákban évek óta hódít a viszonylag olcsó áron kapható ecet, a fogyókúrázók körében is népszerű. Azonban milyen jótékony és pozitív hatásai vannak annak, ha minden nap belecsempészed az ételeidbe, vagy vízzel hígítva, mézzel édesítve, iszol néhány kortyot belőle?
Csökkenti az étvágyat
Az almaecet segít a fogyásban. Ma már szinte minden boltban lehet vásárolni, és kapható iható, valamint kapszulás formában is, így könnyű hozzájutni ehhez az egészséges alapanyaghoz. Felgyorsítja az anyagcserét, enyhe vízhajtó hatása van és az étvágyat is csökkenti. Ha ki akarod próbálni az almaecet diétát, akkor minden étkezés előtt igyál egy keveset, de mindenképpen hígítsd vízzel, és egy kis mézzel is ajánlatos ízesíteni. Utóbbi azért is jó, mert így kevésbé sóvárogsz majd édesség után. Valamint a méz egészségesebb a sima kristálycukornál is.
Segíti az emésztést
Az almaecetben található prebiotikumok szaporítják azokat a jótékony baktériumokat a bélrendszerben, amelyek szerepet játszanak az emésztésben. Fogyasztásával a gyomorsav-termelés is kiegyenlítődik, valamint megszűnik a puffadás is. A benne található sok rost segíti a gyomorműködést. Emellett lúgosít, ez azért fontos, mert a rákos sejtek savas környezetben fejlődnek. Éhgyomorra is érdemes inni, valamint lúgosító hatása miatt a rákos sejtek kialakulását is megelőzi. Mivel az almaecet felgyorsítja az étel lebontását, így elősegíti az emésztést is. Valamint az enyhe refluxos tünetek elkerülésére is hasznos.
Gyulladáscsökkentő hatás
Ha gyulladtak, vagy fájnak az ízületeid, tanácsos almaecetet fogyasztanod, ugyanis gyulladáscsökkentő hatása is van ennek a csodaszernek. Torokgyulladás esetén is ajánlatos vele gargarizálni, valamint például a szájban lévő gombás fertőzések megelőzésére, szinten tartására is jó. Emellett a bélrendszerben lévő gyulladások ellen is hatásos tud lenni.
Hajápolás, korpásodás
Vizes oldatként kiválóan használható az almaecet hajápolónak. Amellett, hogy csökkenti a korpásodást puhábbá, és fényesebbé varázsolja a hajszálakat. Emellett elpusztítja a korpát okozó gombákat és visszaállítja a fejbőr pH-értékét is. Ha korpásodással küzdünk, érdemes – korpásodás elleni samponnal való – hajmosás után leöblíteni almaecetes vízzel a hajunkat, amely ezáltal segíti a korpa eltüntetését is.
Bőrápolás
Az almaecet jótékony hatása a bőrápolásra is kiterjed. Ugyanis összehúzza, feszesíti a bőrt, aminek következtében mind az arcbőrön, mind az egész testen szokták alkalmazni a ráncok, és a bőrhibák csökkentésére. Érdemes azonban odafigyelni rá, hogy ne essünk túlzásba, érzékenyebb bőr esetén fontos, hogy megfelelően hígítsuk az almaecetet vízzel. Antioxidáns összetételének, és béta-karotin tartalmának köszönhetően segít a bőr fiatalságának megőrzésében, és annak regenerálásában is.
Mik lehetnek az almaecet fogyasztásának mellékhatásai?
Az almaecet mellékhatásairól is érdemes szót ejteni, hiszen mindig fontos képben lenni, mit viszünk be a szervezetünkbe. Például ha nem megfelelő formában és mennyiségben fogyasztjuk, akkor olyan kellemetlen hatásokkal szembesülhetünk, mint a fogzománcot maró sav, valamint a gyomorban keletkező égető hatás. Ha magában, vagy vízzel elkeverve fogyasztunk belőle, akkor pedig túl hirtelen érkezik meg a gyomorba, és így nem a legmegfelelőbb a felszívódása, valamint a nyelőcső irritációjához is vezethet. Emellett a szájüregben is okozhatunk károkat, mert a fogzománcnak kimondottan káros a folytonos savas közeg, így nem jó minden nap többször alkalmazni, elegendő csak napi szinten 1-2 alkalommal.
Összességében az almaecet viszonylag olcsón elérhető termék, és rengeteg pozitív hatása is van. Mindennapi használatával segíthetjük a gyomorműködést, a szív-és érrendszerre is pozitív hatással van, valamint gyulladáscsökkentő hatású is. Összességében pedig erősíti az immunrendszert is. Emellett a mindennapi főzésben is lehet használni ételekhez, valamint akár egy pohár víz ízesítőjeként is lehet inni.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!