Létezik krónikus napfényhiány
- Dátum: 2024.04.10., 16:57
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- betegségek, csont- és izomrendszer, D-vitamin, dózis, egészségünk, fáradt, kockázat, krónikus napfényhiány, létfontosságú, referenciaérték, szervezet, szervrendszer, zsírban oldódó
A napfény hosszan tartó hiánya a téli hónapok alatt testileg és lelkileg is megterheli a szervezetünket. Mit okoz a napfény hiánya és mit tehetünk ellene egészségünk megőrzéséért?
A D-vitamin a bőrön keresztül termelődik, a természetes napsütés hatására. Zsírban oldódik. Márciustól szeptemberig elegendő a napfény ahhoz, hogy elegendő vitaminhoz jussunk, ám a télen a vitaminkészleteink megcsappannak, pedig a szervezetnek szüksége van a „napfény vitaminjára” különben a csontok és az immunrendszer gyengülnek, levertek és fáradtak lehetünk.
A D-vitamint érintő kérdéseket a tudósok a mai napig intenzíven vizsgálják. Korábban azt gondolták, hogy csak a csont- és izomrendszerre hat, azonban a kutatások egyre meggyőzőbben igazolják, hogy valamennyi szervrendszerünk megfelelő működéséhez szükséges a D-hormon hatása, alacsony szintje számos betegség kockázatát növelheti.
Kihat a csontok állapotán túl a szívérrendszeri betegségekre, összefüggésben van az immunrendszerrel, a cukorbetegséggel, a rákkal, vese-és májbetegségekkel, idegrendszeri betegségekkel és különösen fontos a gyerekek fejlődéséhez.
Milyen tünetei vannak a D-vitamin hiányának? Mi a napi referenciaérték belőle?
A szakorvosok nemzetközileg elismert egységben állapították meg a szükséges mennyiséget, eszerint a referenciaérték napi 1500 – 2000 NE, de pár évente születik új irányelv a mennyiségre vonatkozóan, sok helyen ennél nagyobb mennyiség is megengedett, vagy ajánlott.
Természetesen más dózist igényel egy csecsemő, egy serdülő vagy egy felnőtt, esetleg egy túlsúlyos.
Hogy függ össze a D-vitamin az elhízással?
A D-vitamin szint összefüggésben van az elhízással is, mert minél inkább túlsúlyos valaki, annál kevesebb ez a vitamin a szervezetében.
Melyek e vitamin hiányának a főbb jelei, tünetei?
A krónikus napfényhiány tünetei a fáradtság, a szűnni nem akaró kimerültség és sápadt bőr, izomtónus gyengülés, gyakori légúti fertőzések, magas vérnyomás, hangulatingadozás.
A napfény megléte vagy hiánya számos módon képes befolyásolni a szervezetünk működését. Ha nem jutunk elég természetes fényhez, az meglehetősen negatívan hat a legkülönfélébb testi funkcióinkra.
Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk magunkon, akkor lehetséges, hogy hiányállapot áll fent, melyhez a háziorvosunk tanácsát kell kérjük. A doktor laborba küld és a vizsgálati eredményekből fogja a pontos adagot megállapítani. Semmiképp sem javasolt önkényesen beállítani a vitaminpótlás mértékét, mert – ellentétben a vízben oldódó vitaminokkal – a zsírban oldódó vitaminoknál fennállhat a túladagolás veszélye.
Mi a természetes megoldás a napfényhiányra?
A legjobb megoldás természetesen az lenne, ha egész évben sok napfény érne minket, de étkezéssel is sokat tehetünk a pótlásért: máj, az olajos halak, a tojás, a vaj és a margarin – ezek ugyan jó D-vitamin források, de jelentős mennyiséget kéne minden nap fogyasztani belőlük ahhoz, hogy elérjük a szükséges szintet, ezért inkább érdemes étrend-kiegészítőt szedni. Ezenfelül töltsünk minél több időt a szabadban, szedjünk C- vitamint, mozogjunk heti háromszor.
Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?
A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?
Az érzékeny bőr okai
Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.
Az alacsony transzferrin szaturáció negatív hatásai
A transzferin szaturáció (TSAT) egy laboratóriumi vizsgálat, amely a szervezetben lévő vas szállításáért felelős fehérje, a transzferin telítettségének mértékét jelzi. A transzferin szaturáció százalékos arányban fejezi ki azt, hogy a transzferin hány százaléka van vasat tartalmazó állapotban.
A trombocitapénia tünetei
A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnak és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.
Éjszakai lábgörcs
Sokaknak ismerős a kínzó fájdalom, mely sokszor éjjel, a legkedvesebb álmunkban tör ránk, amikor is begörcsöl a lábunk. Ennek több oka is lehet.