A homályos látás gyakori okai
- Dátum: 2024.05.05., 10:17
- Udvari Fanni
- képek:pexels.com
- cukorbetegsé, fény, fertőzés, hunyorítás, kontakrlencse, kreatitis, làtás, szaruhártya, szem, szemhély
Homályos látás esetén a látott dolgok nem tűnnek tisztának. Egyszerre tapasztalhatja mindkét szemen vagy csak az egyiken, attól függően, hogy mitől alakult ki. Előfordulhat, hogy minden, amit lát, homályos lesz, míg néha csak a látómező egy része tompa. A tünet fennállása esetén hunyorítással válhatnak élesebbé a dolgok.
A homályos látás mellett más tünetek is jelentkezhetnek, például fényérzékenység, fejfájás vagy irritált szem. Az elmosódott látás a leggyakoribb látással kapcsolatos panasz, amellyel az emberek szemészhez fordulnak. Bármi is áll a látás megváltozásának hátterében, megnehezítheti a munkavégzést, és megnehezítheti az olyan dolgok élvezetét, mint az olvasás, a vezetés vagy a monitor nézés.
Számos oka szemészeti oka lehet, mint például:
A látás fókuszálásának nehézségei rövidlátás vagy távollátás esetén.
A fénytörési hibák a homályos látás leggyakoribb okai. Ezeket az állapotokat gyakran szemüveggel, kontaktlencsével vagy orvosi műtéttel lehet korrigálni.
Astigmia (amikor a szem felszíne nem megfelelően görbül). Igen gyakori látáshiba, leggyakoribb tünete az elmosódott látás, a szem gyors elfáradása és a fejfájás. Cilinderes szemüveggel vagy kontaktlencsével, és lézeres szemműtéttel megjavítható.
Az öregszeműség szintén egy fénytörési hiba, ami a legtöbb embert 45 éves kor után tapasztalható. Nehézzé válik a fókuszálás , a közeli látás homályos lesz, megnehezítve a könyvek, magazinok vagy étlapok olvasását. Más fénytörési hibákhoz hasonlóan olvasószemüveg, kontaktlencse, vagy lézeres szemműtét is segíthet abban, hogy jobban lásson.
A homályos látás gyakori oka lehet a szemszárazság. A szem szárazsága a könnyfilm károsodásával függ össze, viszkető, égő érzéssel és szemfájdalommal jár. A kezelés magában foglalja a műkönnyek használatát, vagy villanófényes kezelést.
A szürkehályog (cataracta) a szemlencsék elhomályosodásával járó szembetegség, mely kizárólag műtéti úton, műlencsével orvosolható. Leggyakoribb tünete a homályos látás , a színek elhalványulása.
A zöldhályog esetén a megemelkedett szemnyomás károsítja a látóideget. Akut glaukómás roham esetén hirtelen látásromlás, homályos látás jelentkezik, mely esetén azonnal szemész szakorvos kell fordulni.
A szemfenéki meszesedés (az éles látás helyét érintő betegség) fokozatos vagy hirtelen látársomlát okoz, főként az 50 éves kor felett.
A diabéteszes retinopátia bárkit érinthet, aki cukorbeteg. Az állapot akár teljes látásvesztést is okozhat.
Az egyik leggyakoribb szemfertőzés a kötőhártya gyulladás, ami a kötőhártya fertőzése vagy allergiás reakció miatt alakul ki a szervezetben. Vörös, égő, viszkető szemekkel, duzzadt szemhájakkal és elmosódott látással jár.
Az uvetis (szem gyulladásos megbetegedése) szintén okozhatják a szem vörösségét, és látás homályosságát. A szaruhártya gyulladását, a keratitist általában fertőzés okozza. Ha túl sokáig használ egy pár kontaktlencsét, újrahasználja a szennyezett kontaktlencsét, vagy kontaktlencsében alszik, az növeli ennek kockázatát.
Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?
Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?
Téli depresszió és a fényhiány
A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?
Elment a hangod? – Így kezeld
Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.
Civilizációs betegségeink
A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?
Hatásos légzőgyakorlatok
Légzőgyakorlatokat nemcsak rehabilitációs célból érdemes végezni, hanem azért is, hogy megőrizzük egészségünket, megnyugtassuk testünket, hanem lelkünket is. Megnéztük, hogyan iktathatjuk be őket a mindennapjainkba, és azt is, hogy mit nyerünk ezáltal.