Menü

Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében

Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.

A női test legfontosabbnak vélt hormonja az ösztrogén, melyet a petefészek, a méhlepény, a mellékvesék és izmok is termelnek. Fő feladata a másodlagos nemi jellegek fejlődésének koordinálása, illetve a menstruációs ciklus szabályozása, ezáltal fontos szerepe van a teherbeesés terén is. Emellett nem elhanyagolható, hogy felelős még az egészséges csontsűrűség, a vércukorszint és a koleszterinszint megfelelő szinten tartásáért és az agy működéséért is. A lényeg, hogy szervezetünkben a progeszteron nevű hormon ellensúlyozza az ösztrogén szintjét, viszont amikor ez az egyensúly felborul, és a mérleg elbillen az ösztrogén felé, akkor ösztrogén túlsúly, vagyis dominancia alakul ki.

Az ösztrogén dominancia kialakulása sokféle tünetet eredményezhet, tartósan pedig különböző betegségekhez indít utat. Befolyása van a testsúlyra, a szexuális működésre, az erőnlétre, a napi közérzetre, a menstruációs ciklusra, vizesedést, ingerlékenységet, depressziót, hajhullást okozhat. Nem ritka, hogy a PCOS-ért, a leadhatatlan kilókért, daganatokért, szív- és érrendszeri megbetegedésekért, alvászavarokért, bőrbetegségekért, mint az ekcéma, puffadásért, csontritkulásért, vetélésért és meddőségért is ő felel. Sokszor külső tényezők okozzák a problémát, például bizonyos gyógyszerek szedése, a krónikus stressz vagy a túlzásba vitt alkoholfogyasztás, de az elhízás, a miómák, inzulinrezisztancia, endometriózis, pajzsmirigy alulműködés is eredményezheti a magas ösztrogénszintet.

Tenni a probléma ellen mi is tudunk. Első sorban életmódváltással próbálkozzunk, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással, adott esetben a testsúlyfelesleg leadásával, sztresszkezeléssel, vitaminok és ásványi agyagok bevitelével is egyensúlyba hozhatjuk a hormonjainkat. A magnézium, szelén, E- és D-vitamin, cink bevitelre érdemes odafigyelni, ezeket már multivitaminok formájában is beszerezhetjük. Bizonyos gyógynövények is segíthetnek, de mindig beszéljük meg orvosunkkal, mielőtt önkezelésbe kezdünk.

Az ösztrogén dominancia nagyon kellemetlen tüneteket tud okozni életkortól függetlenül, ezért nagyon fontos a mielőbbi egészséges életmódra való áttérés, súlyosabb esetben pedig a megfelelő kezelés megkezdése.

Mire figyeljenek a cukorbetegek karácsonykor?

Mit tehet, aki betegség miatt nem fogyaszthat kedvére az ünnepi ínycsiklandó falatokból, édességekből?

Elalvás előtti rángatózás okai

Stressz, az izmok természetes rándulása és az alkohol is okozhatja a kellemetlen rángatózást, amit egyesek elalváskor tapasztalnak - már ha felébrednek rá. Mindezen túl azonban súlyos betegség előjele is lehet, ha rendszeresen előfordul.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.