Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében
- Dátum: 2024.05.07., 14:41
- Erdős Dorka
- képek:pexels.com
- csontritkulás, elhízás, hormonháztartás, meddőség, ösztrogén, vércukorszint
Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.
A női test legfontosabbnak vélt hormonja az ösztrogén, melyet a petefészek, a méhlepény, a mellékvesék és izmok is termelnek. Fő feladata a másodlagos nemi jellegek fejlődésének koordinálása, illetve a menstruációs ciklus szabályozása, ezáltal fontos szerepe van a teherbeesés terén is. Emellett nem elhanyagolható, hogy felelős még az egészséges csontsűrűség, a vércukorszint és a koleszterinszint megfelelő szinten tartásáért és az agy működéséért is. A lényeg, hogy szervezetünkben a progeszteron nevű hormon ellensúlyozza az ösztrogén szintjét, viszont amikor ez az egyensúly felborul, és a mérleg elbillen az ösztrogén felé, akkor ösztrogén túlsúly, vagyis dominancia alakul ki.
Az ösztrogén dominancia kialakulása sokféle tünetet eredményezhet, tartósan pedig különböző betegségekhez indít utat. Befolyása van a testsúlyra, a szexuális működésre, az erőnlétre, a napi közérzetre, a menstruációs ciklusra, vizesedést, ingerlékenységet, depressziót, hajhullást okozhat. Nem ritka, hogy a PCOS-ért, a leadhatatlan kilókért, daganatokért, szív- és érrendszeri megbetegedésekért, alvászavarokért, bőrbetegségekért, mint az ekcéma, puffadásért, csontritkulásért, vetélésért és meddőségért is ő felel. Sokszor külső tényezők okozzák a problémát, például bizonyos gyógyszerek szedése, a krónikus stressz vagy a túlzásba vitt alkoholfogyasztás, de az elhízás, a miómák, inzulinrezisztancia, endometriózis, pajzsmirigy alulműködés is eredményezheti a magas ösztrogénszintet.
Tenni a probléma ellen mi is tudunk. Első sorban életmódváltással próbálkozzunk, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással, adott esetben a testsúlyfelesleg leadásával, sztresszkezeléssel, vitaminok és ásványi agyagok bevitelével is egyensúlyba hozhatjuk a hormonjainkat. A magnézium, szelén, E- és D-vitamin, cink bevitelre érdemes odafigyelni, ezeket már multivitaminok formájában is beszerezhetjük. Bizonyos gyógynövények is segíthetnek, de mindig beszéljük meg orvosunkkal, mielőtt önkezelésbe kezdünk.
Az ösztrogén dominancia nagyon kellemetlen tüneteket tud okozni életkortól függetlenül, ezért nagyon fontos a mielőbbi egészséges életmódra való áttérés, súlyosabb esetben pedig a megfelelő kezelés megkezdése.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.