Menü

Ösztrogén dominancia a változókori panaszok hátterében

Nők sokasága szenved a menstruációt megelőző panaszoktól, amiket premenstruációs szindrómának nevezünk, viszont kevesen gondolnak hormonháztartásuk más jellegű felborulására, amit az ösztrogén dominancia okozhat.

A női test legfontosabbnak vélt hormonja az ösztrogén, melyet a petefészek, a méhlepény, a mellékvesék és izmok is termelnek. Fő feladata a másodlagos nemi jellegek fejlődésének koordinálása, illetve a menstruációs ciklus szabályozása, ezáltal fontos szerepe van a teherbeesés terén is. Emellett nem elhanyagolható, hogy felelős még az egészséges csontsűrűség, a vércukorszint és a koleszterinszint megfelelő szinten tartásáért és az agy működéséért is. A lényeg, hogy szervezetünkben a progeszteron nevű hormon ellensúlyozza az ösztrogén szintjét, viszont amikor ez az egyensúly felborul, és a mérleg elbillen az ösztrogén felé, akkor ösztrogén túlsúly, vagyis dominancia alakul ki.

Az ösztrogén dominancia kialakulása sokféle tünetet eredményezhet, tartósan pedig különböző betegségekhez indít utat. Befolyása van a testsúlyra, a szexuális működésre, az erőnlétre, a napi közérzetre, a menstruációs ciklusra, vizesedést, ingerlékenységet, depressziót, hajhullást okozhat. Nem ritka, hogy a PCOS-ért, a leadhatatlan kilókért, daganatokért, szív- és érrendszeri megbetegedésekért, alvászavarokért, bőrbetegségekért, mint az ekcéma, puffadásért, csontritkulásért, vetélésért és meddőségért is ő felel. Sokszor külső tényezők okozzák a problémát, például bizonyos gyógyszerek szedése, a krónikus stressz vagy a túlzásba vitt alkoholfogyasztás, de az elhízás, a miómák, inzulinrezisztancia, endometriózis, pajzsmirigy alulműködés is eredményezheti a magas ösztrogénszintet.

Tenni a probléma ellen mi is tudunk. Első sorban életmódváltással próbálkozzunk, egészséges táplálkozással, rendszeres testmozgással, adott esetben a testsúlyfelesleg leadásával, sztresszkezeléssel, vitaminok és ásványi agyagok bevitelével is egyensúlyba hozhatjuk a hormonjainkat. A magnézium, szelén, E- és D-vitamin, cink bevitelre érdemes odafigyelni, ezeket már multivitaminok formájában is beszerezhetjük. Bizonyos gyógynövények is segíthetnek, de mindig beszéljük meg orvosunkkal, mielőtt önkezelésbe kezdünk.

Az ösztrogén dominancia nagyon kellemetlen tüneteket tud okozni életkortól függetlenül, ezért nagyon fontos a mielőbbi egészséges életmódra való áttérés, súlyosabb esetben pedig a megfelelő kezelés megkezdése.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.