Hogyan tartsuk fent a motivációt?
- Dátum: 2024.05.16., 21:17
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- belső állapot, célkitűzés, húzóerő, késztetés, komfortzóna, motiváció, motiválhatatlan, motiválható, motivált, ösztönöz
„Az életben nem az jelenti a tragédiát, ha nem éred el a célokat, hanem ha nincsenek céljaid.” /Benjamin Elijah Mays/
Ahhoz, hogy elérjük a céljainkat, szükségünk lesz arra, hogy folyamatosan motiváltak maradjunk. Ez azonban nem jön mindig könnyedén, éppen ezért érdemes foglalkozni a motiváció kérdésével.
Mi is az a motiváció?
Minden megvalósítandó célkitűzéshez rendelkeznünk kell egy belülről áradó húzóerővel, amit motivációnak nevezünk. A motiváció szó a latin „movere” igéből ered, melynek jelentése mozogni, mozgatni. A motiváció egy belső állapot, mely cselekvésre, viselkedésre késztet. A cél, a tevékenység eredményének előrevetítése.
Léteznek úgynevezett motivációs szintek:
Egyik ilyen szint, ahol a motiválhatatlan emberek léteznek.
Ők nem akarják igazán az adott célt, így nem is érnek el eredményt megoldás, náluk a megoldás a megfelelő cél kitűzése és keresése.
A második szinten a nehezen motiválható emberek találhatóak meg.
Igényük és szándékuk van a cél elérésére, de fokozottabban nyüstölni és támogatni kell őket. Szeretne jobb fizikumot, de tenni nem akarnak érte. Nekik megoldás egy olyan mozgásformát találni, amelyet szívesen űznek, így a célhoz vezető út is könnyebb lesz nekik.
A jól motiválható emberek jól körül írt célokkal rendelkeznek. Tudják, hogy mennyi időt, energiát és pénzt kell a célja elérésébe fektetni, meg is teszi, csinálja az edzéseket, csak esetleg lassabban éri el a vágyott célt, olykor elakad, néha megtorpan, de visszatér a helyes útra és teszi a dolgát. Számukra nem az a kérdés, elérik – e a célt, hanem az, hogy mikor.
Akik megszállottak, ők a negyedik szinten helyezkednek el.
Legtöbbször konkrét versenyzési célokkal rendelkeznek, van mögöttük több éves edzésmúlt, gyakran elhagyja a komfortzónát, tudatosak, kitartóak, motiváltak és célorientáltak. Vasakarattal rendelkeznek.
Mi szükséges ahhoz, hogy elérjünk egy célt?
Az első feladat egy döntés, amit meghozunk annak érdekében, hogy valami megváltozzon az életünkben. A második, hogy ezután cselekszünk is, és valamit elkezdünk máshogy csinálni, mint ahogy addig tettük. A harmadik pedig a kitartás, amivel el tudjuk érni a valódi változást, és új szokásokat tudunk kialakítani.
Mindháromnak teljesülnie kell ahhoz, hogy elérjük azt a célt, amit kitűztünk.
Fontos, hogy legyen egy miértünk, ugyanis kell valami, ami arra ösztönöz bennünket, hogy felkeljünk reggelente. Ez lehet egészséggel, életmóddal, sporttal kapcsolatos elhatározás, lehet a munkahelyi előmenetel, a család jóléte, egy nyaralás, bármi. A lényeg, hogy megtaláljuk a miértünket.
Bevallom, én olykor becsülöm a megszállott embereket, akik bátran kilépnek a komfortzónából, tisztelem bennük, hogy megrendíthetetlen akarattal rendelkeznek. Tőlük lehet tanulni a motivációról, a kitartásról. Érdemes ilyen emberek társaságát keresnünk! Sok célkitűzést kívánok mindenkinek, és sok motivációt a megvalósításukhoz!
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.