Menü

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Nagyon fontos információ az is, hogy mennyi ideje áll fenn a torokfájása. Az akut torokfájást az esetek többségében valamilyen néhány napon belül gyógyuló fertőzés okozza, ám a tartós, krónikus fájdalmat komolyan kell venni. Figyelje meg a fájdalom jellegét, kísérő panaszait, ez segíthet a torokfájást okozó betegség kiderítésében!

Az akut torokfájás gyakori okai

Az akut torokfájás leggyakoribb és leginkább kézenfekvő oka a meghűlés, a mandulagyulladás, az influenza vagy egyéb felső légúti fertőzés, amelyet többnyire vírusok vagy baktériumok okoznak. Különösen ősszel és télen könnyen elkaphatók ezek a kórokozók, amelyek köhögéssel, tüsszentéssel átfertőzve megtelepednek a légutak nyálkahártyáján, majd gyulladást okoznak. Egyes kórokozók állandóan jelen vannak a szájüreg és garat nyálkahártyáján, de az erős és egészséges immunrendszer nem engedi kóros mértékben elszaporodni.

Felső légúti vírusok okozta megfázás esetén a fokozott váladékképződés, nátha, orrdugulás, rekedtség, köhögés, nyelési panaszok, hőemelkedés, láz, rossz közérzet szintén kísérői lehetnek a torokfájásnak. A heveny gyulladások legtöbbször néhány nap alatt gyógyulnak, szövődményes esetekben azonban krónikussá válhatnak.

Az egyik leggyakrabban előforduló enyhe megbetegedés a vírus okozta akut garatgyulladás (pharyngitis), melyre a legjellemzőbb a torokszárazsággal járó torokfájás, gyakran nyelési fájdalommal is társulva.

Mandulagyulladás

A mandulagyulladást leggyakrabban vírus okozza, de felnőtteknél kb. 10%-ban, gyermekeknél 25-40%-ban bakteriális eredetű tüszős mandulagyulladás jelentkezik. Ennek hátterében bakteriális (leggyakrabban Streptococcus) fertőzés áll, és kifejezett, mindkét fülbe sugárzó torokfájdalommal, lázzal, elesettséggel jár. Szövődményként a mandulák körül tályog alakulhat ki, így a torokfájás krónikussá is válhat, ezért gyakori mandulagyulladás esetén mandulaműtét mérlegelendő.

További fertőzések

Vírusfertőzés okozza az általában enyhe torokfájással, nyaki nyirokcsomó-megnagyobbodással, levertséggel járó csókbetegséget (mononucleosis infectiosa vagy mononukleózis), amely a fiatalok betegsége.Szintén járhatnak torokfájással olyan súlyos fertőzések is, amilyen a skarlát vagy a diftéria (torokgyík). Ilyenkor sokkal intenzívebb lehet a fájdalom.

Gégegyulladás

A rekedtség annak a jele, hogy a gyulladás átterjedt a gégére és a hangszalagokra is, így az akut gégegyulladás és hangszalaggyulladás általában szintén vírusos felső légúti fertőzés tünete.

Torokirritáció. A fertőzéseken túl kisebb gyulladást válthat ki a garatban kémiai irritáció vagy hőhatás is.

Például jelentkezhet torokfájás és rekedtség forró, fűszeres ételek, forró vagy jeges italok fogyasztását, vagy háztartási tisztítószerek belégzés követően is.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?

Hatásos légzőgyakorlatok

Légzőgyakorlatokat nemcsak rehabilitációs célból érdemes végezni, hanem azért is, hogy megőrizzük egészségünket, megnyugtassuk testünket, hanem lelkünket is. Megnéztük, hogyan iktathatjuk be őket a mindennapjainkba, és azt is, hogy mit nyerünk ezáltal.