Menü

Ganglion– dudor az ízületeken

Sokszor érezhetünk ízületeinknél fájdalmat, egy-egy mozdulat is nehezünkre eshet, de van úgy, hogy már nem csak fájdalom, hanem fizikai jel is látható, ez pedig utalhat ganglion cisztára.

A ganglion legtöbbször a csukló környékén és az ujjak tövénél alakulhat ki, de vannak esetek, amikor a térdet, a bokát, vagy a lábtő ízületeit érinti. A ganglion egy olyan úgynevezett tömlő, dudor, ami az ízületek és az ínhüvely környékén alakul ki. Hogy mitől jön létre, azt nem tudjuk pontosan, de lehet oka egy sérülés vagy irritáció is, illetve azoknál is többször megfigyelhető, akik sokat gépelnek, ez pedig terheli a csuklót. Mérete teljesen változó, az idő elteltével is mindenféle irányba változhat, csökkenhet, vagy nőhet is. Sőt, el is tűnhet, csak úgy.

Van, amikor fáj, van, hogy csak ott dudorodik, de semmilyen érzést nem kapcsolódik hozzá. Kísérheti viszont lokalizált, vagyis az adott területet érintő éles fájdalom és gyengeség is. Fontos megjegyezni mielőtt megijednénk, ez nem egy rosszindulatú daganatos elváltozás, bennük semmilyen sejtburjánzás nem jön létre. A tömlőben folyadék, vagy zselés anyag található. A nőknél többször megfigyelhető és nem csak idősebb korban az ízületek gyulladásai miatt, hanem serdülőkorban is találkozhatunk vele.

Diagnosztizálásakor megvizsgálják a csomót, az elhelyezkedését és kinézetét is. Mivel a csomóban folyadék van, így az átvilágítható, ultrahangos vizsgálattal a kiterjedése és pontos kiindulási helye is megállapítható. Kezelése sokféle lehet. Első körben, amikor nem okoz fájdalmat, akkor sínbe helyezik, hogy kevesebb terhelés érje, emellett gyulladáscsökkentő kenőcsökkel, vagy tablettákkal segítik a gyógyulást. Ambuláns, azaz járóbeteg ellátás keretein belül a ganglion le tudják szívni tűvel és fecskendővel, mely átmenetileg segíthet a fájdalmas feszítő érzés csökkentésében.

Amennyiben ezek a konzervatív kezelési lehetőségek nem segítenek, a fájdalom és a tünetek továbbra is fennállnak, akkor műtéti úton kimetszik, melyhez nem szükséges altatás, helyi érzéstelenítés mellett elvégezhető. Sajnos a későbbiekben a műtét ellenére is visszatérhet a probléma. A műtétet követően csak és kizárólag fokozatosan lehet az érintett területet terhelni, nem szabad azonnal például sínt kalapálni egy csuklót érintő sebészeti kezelés után, hiszen újra kialakulhat a tömlő, illetve az érintett inak, ínhüvely is károsodhat. Mivel a kialakulásának pontos okát nem tudjuk, így megelőzni sem tudjuk, viszont arra érdemes odafigyelni, hogy ne terheljük túl ízületeinket.

A ganglion egy kellemetlen dudor, mely nem csak kellemetlen, hanem fájdalmat is okozhat, mindenképpen forduljunk orvoshoz, hogy időben megkapjuk a megfelelő kezelést és ne terheljük túl ízületeinket.

Orrmelléküreg -gyulladás kezelése és tünetei

Az orrmelléküreg-gyulladás, más néven sinusitis, a melléküregekben található nyálkahártyák gyulladását jelenti. A melléküregek maguk közé tartoznak az arcüreg (maxilláris), homloküreg (frontális), rostasejtek (cellulae ethmoidales) és a légcsőcsontok közötti sejtek. Ez a betegség viszonylag gyakori, szinte mindenki legalább egyszer életében átesik rajta.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.

Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.

Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?