Energiaforrások sportoláskor: gélek, gumicukor, kóla és társai
- Dátum: 2024.05.23., 18:35
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ásványi anyag, edzés, emésztési probléma, Energiaforrások sportoláskor, energiaszelet, gélek, gumicukor, intenzív, inzulinválasz, kóla és társai, rost, sportteljesítmény, tápanyag, tápérték, vércukorszint, verseny
A gumicukor, csokoládé, kóla gyakori választás sportolók körében, amikor gyors energiaforrásra van szükségük, mások gélekre, energiazselékre, italporokra, gondosan kimért grammnyi adagokra esküsznek. Vajon melyek a leghasznosabb energiaforrások a sportolók számára?
Számos sportoló keresi a megfelelő energiaforrásokat az edzéseik vagy versenyeik során. Bár a csoki, szőlőcukor, gumicukor gyors és kényelmes megoldást kínálhatnak, felvetődik a kérdés, vajon tényleg ezek lennének a hasznos energiát adó tápanyagforrások, vagy csak kényeztető gyorsmegoldások és hogyan hatnak ezek a sportteljesítményre?
A gumicukor, szőlőcukor és társai rendkívül gyors energiaforrások, gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek azonnali energiát biztosítanak. Ez akkor különösen hasznos, amikor rövid, intenzív edzéseket végzünk és azonnal kell az energia.
Egyszerű cukrokról beszélünk, melyek könnyen emészthetők, továbbá emésztési problémákat sem okoznak. Ízük finom, szívesen fogyasztják a sportolók.
Hátrányként róható fel, hogy alacsony tápértékűek, nem tartalmaznak vitaminokat, sem ásványi anyagokat vagy rostokat, ezekre pedig szükség lenne a sportolók egészségének és teljesítményének fenntartásához.
Én magam azért nem fogyasztom futóversenyek alkalmával a szőlőcukrot, mert a magas cukortartalom gyors inzulinválaszt válthat ki, ami hirtelen vércukorszint-csökkenést okozhat, így a jól jött kezdeti energialöketet hirtelen fáradtság követi.
Ha egészségesebb alternatívákban gondolkodunk, akkor válasszuk a természetes, táplálóbb és hasonló gyors energiaforrásokat, mint például a gyümölcsök.
A friss és aszalt szárított gyümölcsök természetes cukrokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, gyorsan felszívódnak, emellett egészségesek.
Az aszalványok könnyen magunkkal vihetők, ezért is ideálisak edzés vagy verseny közben.
Az energiaszeletek nagyon népszerűek, bár bolti áruk borsos, házilag is gyorsan összedobhatók, elkészítésük nem igényel különösebb szaktudást.
Magvakból, diófélékből, aszalt gyümölcsökből és mézből vagy agavé szirupból ízlés szerint testre szabhatók és nincsenek tele mesterséges adalékokkal.
Akik nem édesre vágynak, kipróbálhatják a zöldségchipseket, natúr olajos magvakat, ezek szintén jó alternatívák, nem emelik meg hirtelen a vércukrot és összetett tápanyagokat is biztosítanak.
Vannak, akik egészségügyi problémák vagy tapasztalataik szerint nem fogyasztanak edzés vagy verseny közben szilárd frissítést, jómagam a reflux miatt futás közben inkább hagyatkozom energiagélekre, zselékre, izotóniás sportitalokra, melyek szintén biztosítják a kívánt energiát, szilárd étel elfogyasztása nélkül, ám ebben az esetben kiemelten fontosnak tartom leírni, hogy csak edzéseken jól kipróbált géleket, italokat fogyasszunk a versenyen, nehogy nem várt gyomorproblémákkal kelljen szembesülnünk.
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.