Menü

Energiaforrások sportoláskor: gélek, gumicukor, kóla és társai

A gumicukor, csokoládé, kóla gyakori választás sportolók körében, amikor gyors energiaforrásra van szükségük, mások gélekre, energiazselékre, italporokra, gondosan kimért grammnyi adagokra esküsznek. Vajon melyek a leghasznosabb energiaforrások a sportolók számára?

Számos sportoló keresi a megfelelő energiaforrásokat az edzéseik vagy versenyeik során. Bár a csoki, szőlőcukor, gumicukor gyors és kényelmes megoldást kínálhatnak, felvetődik a kérdés, vajon tényleg ezek lennének a hasznos energiát adó tápanyagforrások, vagy csak kényeztető gyorsmegoldások és hogyan hatnak ezek a sportteljesítményre?

A gumicukor, szőlőcukor és társai rendkívül gyors energiaforrások, gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, amelyek azonnali energiát biztosítanak. Ez akkor különösen hasznos, amikor rövid, intenzív edzéseket végzünk és azonnal kell az energia.

Egyszerű cukrokról beszélünk, melyek könnyen emészthetők, továbbá emésztési problémákat sem okoznak. Ízük finom, szívesen fogyasztják a sportolók.

Hátrányként róható fel, hogy alacsony tápértékűek, nem tartalmaznak vitaminokat, sem ásványi anyagokat vagy rostokat, ezekre pedig szükség lenne a sportolók egészségének és teljesítményének fenntartásához.

Én magam azért nem fogyasztom futóversenyek alkalmával a szőlőcukrot, mert a magas cukortartalom gyors inzulinválaszt válthat ki, ami hirtelen vércukorszint-csökkenést okozhat, így a jól jött kezdeti energialöketet hirtelen fáradtság követi.

Ha egészségesebb alternatívákban gondolkodunk, akkor válasszuk a természetes, táplálóbb és hasonló gyors energiaforrásokat, mint például a gyümölcsök.

A friss és aszalt szárított gyümölcsök természetes cukrokat, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak, gyorsan felszívódnak, emellett egészségesek.

Az aszalványok könnyen magunkkal vihetők, ezért is ideálisak edzés vagy verseny közben.

Az energiaszeletek nagyon népszerűek, bár bolti áruk borsos, házilag is gyorsan összedobhatók, elkészítésük nem igényel különösebb szaktudást.

Magvakból, diófélékből, aszalt gyümölcsökből és mézből vagy agavé szirupból ízlés szerint testre szabhatók és nincsenek tele mesterséges adalékokkal.

Akik nem édesre vágynak, kipróbálhatják a zöldségchipseket, natúr olajos magvakat, ezek szintén jó alternatívák, nem emelik meg hirtelen a vércukrot és összetett tápanyagokat is biztosítanak.

Vannak, akik egészségügyi problémák vagy tapasztalataik szerint nem fogyasztanak edzés vagy verseny közben szilárd frissítést, jómagam a reflux miatt futás közben inkább hagyatkozom energiagélekre, zselékre, izotóniás sportitalokra, melyek szintén biztosítják a kívánt energiát, szilárd étel elfogyasztása nélkül, ám ebben az esetben kiemelten fontosnak tartom leírni, hogy csak edzéseken jól kipróbált géleket, italokat fogyasszunk a versenyen, nehogy nem várt gyomorproblémákkal kelljen szembesülnünk.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.