Menü

Hogy hatnak a savas ételek a fogainkra?

Közismert tény, hogy amit elfogyasztunk ételek vagy italok, azok hatnak a fogainkra. A fogorvosom mindig megjegyzi, hogy a savas ételek milyen kedvezőtlen hatással vannak fogakra s többek között ő maga is érzi, hogy mikor több savas gyümölcsöt, meggyet, narancsot eszik, bizony fogproblémák jelentkeznek nála. Ennek oka, hogy a savak megtámadják, gyengítik a fogzománcot, ennek károsodásával pedig beindul a fogszuvasodás, ezt pedig, ha valakinek, akkor egy fogorvosnak el lehet hinni. Nézzük hogyan hatnak a fogainkra a savas ételek.

A fogzománc eróziójának kialakulását okozhatja savas ételek, például friss citrusfélék, és italok gyakori fogyasztása, a legnagyobb kárt pedig a szénsavas vagy további cukrozott italok, valamint a bor vagy gyümölcsteák okozzák.

A fogzománc a fogakat borító védőréteg, ám ha ez savval érintkezik, lágyulni kezd, “megbomlik”. A fogszuvasodás ma már mondhatjuk, hogy szinte “népbetegség”, minden korosztályt érint, ami a megváltozott étkezési szokásoknak tudható be.

A problémán nem segítenek a cukros gyümölcslevek, a szénsavas üdítőitalok, a cukros édességek, kekszek, csokoládék, melyek károsítják fogainkat.

Ha nem szeretnénk egyre gyakrabban látogathatni a fogorvosi rendelőt, akkor a savas ételek fogyasztását korlátoznunk kell, így megóvjuk fogaink épségét, egészségét, szépségét.

Ha mégis olykor savas, cukros gyümölcsöket, ételeket, italokat fogyasztottunk, érdemes utána vizet inni vagy cukormentes rágógumit használni, ezek a praktikák ugyanis eltávolítják a fogakra rakódott savakat.

Az egészséges fogak megtartásához elengedhetetlen a megfelelő szájhigiénia, rendszeres és alapos fogmosás, mely nem ér véget a fogsikálással, ide sorolható a fogköztisztítás, s említendő a szájvízhasználat is. Szakemberek szerint savas ételek, italok fogyasztása után, érdemes várni negyedórát a fogmosással, mert a felpuhult zománcot könnyen megsérthetjük. Jó ötlet megelőzésre, ha szívószállal fogyasztjuk a savas italokat, így kevésbé érintkezik a fogainkkal, de a cukormentes rágógumi is jó szolgálatot tehet, serkenti ugyanis a nyáltermelést a szájüregben, a nyál pedig regenerálja a savnak kitett fogakat.

Mi számít savas italnak vagy ételnek?

Azok az italok, amelyek pH értéke 4-4,5-nél alacsonyabb, savas hatásúnak számítanak, és károsak a fogakat védő zománcrétegre nézve. Példának vegyük a citrom levét, mely 2,4 pH értékkel rendelkezik, tehát savassága magas és súlyosan árthat a fogaknak.

Mire ügyeljünk még a savas ételek, italok mérséklése mellett?

A fogmosáskor válasszunk kíméletes, puhaszálú fogkefét, s használjunk magas fluorid tartalmú fogkrémet, ezek segítenek a fogzománc megerősítésében és a fogszuvasodás megelőzésében.

Alapvető szájhigiéniával, rendszeres és alapos fogmosással, megfelelő táplálkozással, fogászati szűrésekkel, illetve a savas ételek és italok fogyasztásának visszaszorításával számos fogászati problémát megelőzhetünk.

Mivel foglalkozik az oszteopátia?

Az oszteopátia filozófiája egyfajta holisztikus megközelítés, melynek célja a szervezet önszabályozó képességének serkentése – hívta fel a figyelmet erre Andrew Taylor Still, az oszteopátia alapítója.

Az anyatejes szoptatás előnyei

A szoptatás, mint téma, sokak számára erős érzelmeket vált ki, és gyakran vitákat szül, amelyek mélyebb társadalmi és személyes kérdéseket is érintenek. Az egyik fő probléma, hogy sokan csak a szoptatás tápláló szerepét hangsúlyozzák, miközben az ennél sokkal többet jelent. A szoptatás nemcsak étkezés, hanem a csecsemő számára biztonságérzetet, megnyugvást és fájdalomcsillapítást is jelent, ami nem mérhető vagy kontrollálható, ellentétben a táplálkozással, amely könnyen tervezhető és kimutatható.

Hamarosan tetőzik az influenzajárvány, mit tehetünk, hogy gyorsan átvészeljük?

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központhoz érkezett minták többségéből kimutatható, hogy egyértelműen influenzajárvány van Magyarországon. Milyen tünetektől szenvedünk ilyenkor?

A helyes táplálkozás alapszabályai

A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.

Krupp, a rettegett gyerekkori köhögés

Sokféle köhögéssel társuló megbetegedést ismerünk, melyek gyermekkorban veszélyesebbek, mint a felnőttek körében. Ilyen súlyos betegség a krupp is, ami megfelelő kezelés nélkül súlyos szövődményeket okozhat.