Menü

Mit csinál, aki ploggingol?

A plogging kifejezés a svéd "plocka upp" kifejezés kombinációja a "gyűjtés" és a "kocogás" kifejezéséből. A plogging elnevezés lényegében egy szemétszedő futást jelent, nevezzük új, modern szemléletű, környezettudatos sporttevékenyégnek. A tevékenység annyit tesz, hogy futás vagy kocogás közben a sportolók – természetesen szemétszedő kesztyűben - hulladékot gyűjtenek össze, mellyel megtisztítják környezetüket. A plogging ötlete Svédországból származik.

A plogging mint tevékenység és kifejezés, Magyarországon 2018 elején vált ismertté.

A környezetbarát mozgalom egy új környezettudatos „futódivat”, melyben mi is részt szoktunk venni a helyi futócsoporttal.

Miért jó ez nekünk?

Gondoljunk csak bele! Ha minden edzésen csak egyetlen futó mindössze csupán egyetlen szemetet szed fel a földről, már mennyit tettünk a környezetünkért! Az az egyszerű gesztus, hogy összeszedjük az utunk során látott szemetet, segít, hogy jobban érezzük magunkat.

A plogging azért is népszerű és divatos, mert ötvözi az egészséges életet, a testmozgást és a környezetvédelmet. Röviden, a plogging technika azt jelenti szemetet szedünk sportolás közben, ez azt jelenti, hogy tetszés szerint mehetünk sétálni, futni, biciklizni és ahelyett, hogy több szemetet hagynánk, önzetlenül összegyűjtjük mások hulladékát.

Lakóhelyemen futóközösség működik, így a közösségi futásaink alkalmával is tökéletesen beilleszthető az edzésekbe a szemétgyűjtés. Természetesen nem ekkorra tesszük a legnehezebb résztávos edzéseket, nem rekordokat döntögetünk ilyenkor, de a földért és a környezetvédelemért mindenképp teszünk valamit.

Mire kell figyelni szemétszedéskor?

Arra mindenképp, hogy kesztyűben végezzük a tevékenységet és arra is figyeljünk, hogy mi az a szemét, amit nem szabad felvenni a földről, ilyenek például a gyógyszerek, kötszerek, gyógyászati eszközök, tű, akkumlátorok, motorolaj, különféle elektromos és elektronikai berendezések és hasonlók.

A fertőzésveszélyt mindenképp szem előtt kell tartani plogging közben.

Mire lesz szükségünk?

A gumikesztyűkön kívül egy erős szemeteszsákra, mely elbír mindenféle hulladékkal. Futásból hazaérve első dolgunk legyen a lehető legalaposabban kezet mosni, a gumikesztyűt pedig egy erre alkalmas hulladékgyűjtőbe, a futókesztyűt pedig mosógépbe dobni.

Hol szedjünk szemetet?

Szemetet szedni bárhol lehet, akár erdőkben, mezőkön, a lakóhelyünkön, a terepfutások alkalmával, akár a városban, mindenképp egy tiszteletreméltó elhatározás és tevékenység, hirdessünk meg egy ilyen alkalmat és bíztassunk mindenkit, hogy csatlakozzon.

Az ember olykor azt gondolja, hogy ő egymaga egyedül kevés és az ő cselekedete nem is számít igazán. Pedig de, nagyon is számít

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.