Menü

Mit csinál, aki ploggingol?

A plogging kifejezés a svéd "plocka upp" kifejezés kombinációja a "gyűjtés" és a "kocogás" kifejezéséből. A plogging elnevezés lényegében egy szemétszedő futást jelent, nevezzük új, modern szemléletű, környezettudatos sporttevékenyégnek. A tevékenység annyit tesz, hogy futás vagy kocogás közben a sportolók – természetesen szemétszedő kesztyűben - hulladékot gyűjtenek össze, mellyel megtisztítják környezetüket. A plogging ötlete Svédországból származik.

A plogging mint tevékenység és kifejezés, Magyarországon 2018 elején vált ismertté.

A környezetbarát mozgalom egy új környezettudatos „futódivat”, melyben mi is részt szoktunk venni a helyi futócsoporttal.

Miért jó ez nekünk?

Gondoljunk csak bele! Ha minden edzésen csak egyetlen futó mindössze csupán egyetlen szemetet szed fel a földről, már mennyit tettünk a környezetünkért! Az az egyszerű gesztus, hogy összeszedjük az utunk során látott szemetet, segít, hogy jobban érezzük magunkat.

A plogging azért is népszerű és divatos, mert ötvözi az egészséges életet, a testmozgást és a környezetvédelmet. Röviden, a plogging technika azt jelenti szemetet szedünk sportolás közben, ez azt jelenti, hogy tetszés szerint mehetünk sétálni, futni, biciklizni és ahelyett, hogy több szemetet hagynánk, önzetlenül összegyűjtjük mások hulladékát.

Lakóhelyemen futóközösség működik, így a közösségi futásaink alkalmával is tökéletesen beilleszthető az edzésekbe a szemétgyűjtés. Természetesen nem ekkorra tesszük a legnehezebb résztávos edzéseket, nem rekordokat döntögetünk ilyenkor, de a földért és a környezetvédelemért mindenképp teszünk valamit.

Mire kell figyelni szemétszedéskor?

Arra mindenképp, hogy kesztyűben végezzük a tevékenységet és arra is figyeljünk, hogy mi az a szemét, amit nem szabad felvenni a földről, ilyenek például a gyógyszerek, kötszerek, gyógyászati eszközök, tű, akkumlátorok, motorolaj, különféle elektromos és elektronikai berendezések és hasonlók.

A fertőzésveszélyt mindenképp szem előtt kell tartani plogging közben.

Mire lesz szükségünk?

A gumikesztyűkön kívül egy erős szemeteszsákra, mely elbír mindenféle hulladékkal. Futásból hazaérve első dolgunk legyen a lehető legalaposabban kezet mosni, a gumikesztyűt pedig egy erre alkalmas hulladékgyűjtőbe, a futókesztyűt pedig mosógépbe dobni.

Hol szedjünk szemetet?

Szemetet szedni bárhol lehet, akár erdőkben, mezőkön, a lakóhelyünkön, a terepfutások alkalmával, akár a városban, mindenképp egy tiszteletreméltó elhatározás és tevékenység, hirdessünk meg egy ilyen alkalmat és bíztassunk mindenkit, hogy csatlakozzon.

Az ember olykor azt gondolja, hogy ő egymaga egyedül kevés és az ő cselekedete nem is számít igazán. Pedig de, nagyon is számít

A kutyatartás jelentősége a stressz kezelésében

A kutyatartásnak jelentős hatása van a stressz kezelésében. Az állatok jelenléte segít csökkenteni a stressz szintjét és fenntartani a mentális egyensúlyt. A kutyák nyugtató hatással vannak ránk, ugyanis csökkentik a szorongást és a feszültséget. Egy friss felmérés bemutatta, amit gazdiként már régóta tudunk: a házi kedvencként tartott kutyák is lehetnek pozitív hatással a mentális egészségre.

Rákellenes Világséta

Január 12-én tartják világszerte a Rákellenes Világsétát, mely a magyarországi időintervallum szerint 15-16 óráig tart. Ebben az időben tehetünk közösen egy sétát, amivel kifejezhetjük együttérzésünket a daganatos betegekkel, hozzátartozóikkal, ismerőseikkel szemben. Ezzel egyidőben támogathatjuk a rákellenes harcot.

Öt egyszerű lépés az egészségesebb életmód felé

Az egészséges életmód irányába nem könnyű elmozdulni főleg, ha úgy érezzük, minden napunk tele van teendővel. Van néhány trükk, aminek segítségével azonban könnyen belecsempészhetünk apró változásokat a mindennapjainkba, amitől javulni fog a közérzetünk és az egészségünk.

Bekuckózós tippek

A január beköszöntével megérkeznek a mínuszok, ugyan ezen a héten kifejezetten tavaszias időjárásunk volt, jövő héttől fel kell készülnünk a hűvösebb napokra, kemény mínuszokkal. Mit tehetünk, hogy melegen tartsuk testünket?

A helyes táplálkozás alapszabályai

A gyermekkorban kialakított táplálkozási szokások rendkívül fontosak, mivel hosszú távon befolyásolják a felnőttkor egészségét. A helyes étrend segíthet a gyerekeknek abban, hogy elkerüljék az elhízást és más egészségi problémákat, mint például a szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és vitaminhiány.