Miért fontos a B12 vitamin?
- Dátum: 2024.06.11., 19:35
- Erdős Dorka
- képek: pexels.com
- B12, csontritkulás, demencia, depresszió, fáradtság, fejfájás, hajhullás, kobalamin, köröm
A vitaminok elengedhetetlenek az egészséges testi, szervi és pszichés működésünkhöz, nem lehet eleget hangsúlyozni fontosságukat. Egyik ezek közül a B12 vitamin, aminek sokféle jótékony hatása ismert.
A B12 vitamint más néven kobalaminnak nevezzük. Megtalálhatjuk a savanyúkáposztában és a homoktövisben, állati eredetű lelőhelye pedig a húsokban, a májban és a tojásban, illetve ezen kívül a tejtermékekben van. A vegán és vegetáriánus étkezéssel élőknek oda kell figyelni ennek a vitaminnak a pótlására. Felszívódását a kalcium segíti. Ez egy vízben oldódó vitamin, ami abban segít nekünk a legtöbbet, hogy a vérképzés megfelelően működjön, hiszen segíti a vörösvértestek képződését.
De nem csak ebben jó, hanem elengedhetetlen szerepet vállal az idegrendszer működésében, a DNS szintézisben és a sejtosztódában is. Ezek azok a folyamatok, amiket nem feltétlenül érzékelünk a mindennapok során, viszont van több hatása is, ami látványosabb.
Az idegrendszerünkre gyakorolt hatását úgy vehetjük észre, hogy javítja a memóriánkat és a koncentrálóképességünket és mondhatni, jobban használhatjuk az agyunkat. A stressz kezelésben és segítségül hívhatjuk, a depressziós állapotot is remekül enyhíti. Ha már stressz, akkor az ezzel járó fáradtság is beköszönthet. Erre is használhatjuk a kobalamint, hiszen segíti a szénhidrát-anyagcserét, amitől több energiához juthatunk. Szív- és érrendszerünk barátja is, mert csökkenti egy olyan aminosav, a homocisztein szintjét, ami szorosan összefügghet az agyvérzéssel, szívinfarktussal és az erek elmeszesedésével is.
Ugyanez miatt érdemes idős korban a demencia elkerülés érdekében pótolni hiányát a szervezetben. A kinézetünknek is jót tesz, mégpedig úgy, hogy támogatja a haj, a bőr és a körmök regenerálódását azzal, hogy fontos szerepe van az oxigén szállításban. Enyhíti az allergiás bőr viszketését, a száraz bőrre is jó hatással bír. Sokan ismerik azt, amikor íves, sötét csík jelenik meg a körmön, vagy esetleg bebarnulnak a körmök. Ezzel a jelenséggel is megbirkózik ez a vitamin, miközben remekül megerősíti a köröm szerkezetét. Hiányában nem csak a bőrünkön és körmeinken láthatjuk a kellemetlen változást, hanem hajunkon is, ami elvékonyodik, és erőteljes hajhullás alakulhat ki.
Állapotos nőknél is nagyon fontos a B12 megfelelő szinten tartása, hiszen hatással van a magzat idegrendszeri fejlődésére is. Gyerekeknél megfigyelték, hogy a kobalamin növeli az étvágyat és erősíti a csontok stabilitását.
Hiányában megfigyelhető hajhullás, izomgyengeség, szédülés, száraz bőr, depresszió, migrénes fejfájás, végtagokat érintő zsibbadás, allergia, csecsemőkori fejlődési rendellenesség. Megnövekszik a stroke és a szívroham és a csontritkulás kockázata.
A kobalamin egy elengedhetetlen vitamin szervezetünk helyes működésének szempontjából, változatos étrenddel és/vagy étrendkiegészítő szedésével megfelelő szinten tarthatjuk.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.