Miért fontos a B12 vitamin?
- Dátum: 2024.06.11., 19:35
- Erdős Dorka
- képek: pexels.com
- B12, csontritkulás, demencia, depresszió, fáradtság, fejfájás, hajhullás, kobalamin, köröm
A vitaminok elengedhetetlenek az egészséges testi, szervi és pszichés működésünkhöz, nem lehet eleget hangsúlyozni fontosságukat. Egyik ezek közül a B12 vitamin, aminek sokféle jótékony hatása ismert.
A B12 vitamint más néven kobalaminnak nevezzük. Megtalálhatjuk a savanyúkáposztában és a homoktövisben, állati eredetű lelőhelye pedig a húsokban, a májban és a tojásban, illetve ezen kívül a tejtermékekben van. A vegán és vegetáriánus étkezéssel élőknek oda kell figyelni ennek a vitaminnak a pótlására. Felszívódását a kalcium segíti. Ez egy vízben oldódó vitamin, ami abban segít nekünk a legtöbbet, hogy a vérképzés megfelelően működjön, hiszen segíti a vörösvértestek képződését.
De nem csak ebben jó, hanem elengedhetetlen szerepet vállal az idegrendszer működésében, a DNS szintézisben és a sejtosztódában is. Ezek azok a folyamatok, amiket nem feltétlenül érzékelünk a mindennapok során, viszont van több hatása is, ami látványosabb.
Az idegrendszerünkre gyakorolt hatását úgy vehetjük észre, hogy javítja a memóriánkat és a koncentrálóképességünket és mondhatni, jobban használhatjuk az agyunkat. A stressz kezelésben és segítségül hívhatjuk, a depressziós állapotot is remekül enyhíti. Ha már stressz, akkor az ezzel járó fáradtság is beköszönthet. Erre is használhatjuk a kobalamint, hiszen segíti a szénhidrát-anyagcserét, amitől több energiához juthatunk. Szív- és érrendszerünk barátja is, mert csökkenti egy olyan aminosav, a homocisztein szintjét, ami szorosan összefügghet az agyvérzéssel, szívinfarktussal és az erek elmeszesedésével is.
Ugyanez miatt érdemes idős korban a demencia elkerülés érdekében pótolni hiányát a szervezetben. A kinézetünknek is jót tesz, mégpedig úgy, hogy támogatja a haj, a bőr és a körmök regenerálódását azzal, hogy fontos szerepe van az oxigén szállításban. Enyhíti az allergiás bőr viszketését, a száraz bőrre is jó hatással bír. Sokan ismerik azt, amikor íves, sötét csík jelenik meg a körmön, vagy esetleg bebarnulnak a körmök. Ezzel a jelenséggel is megbirkózik ez a vitamin, miközben remekül megerősíti a köröm szerkezetét. Hiányában nem csak a bőrünkön és körmeinken láthatjuk a kellemetlen változást, hanem hajunkon is, ami elvékonyodik, és erőteljes hajhullás alakulhat ki.
Állapotos nőknél is nagyon fontos a B12 megfelelő szinten tartása, hiszen hatással van a magzat idegrendszeri fejlődésére is. Gyerekeknél megfigyelték, hogy a kobalamin növeli az étvágyat és erősíti a csontok stabilitását.
Hiányában megfigyelhető hajhullás, izomgyengeség, szédülés, száraz bőr, depresszió, migrénes fejfájás, végtagokat érintő zsibbadás, allergia, csecsemőkori fejlődési rendellenesség. Megnövekszik a stroke és a szívroham és a csontritkulás kockázata.
A kobalamin egy elengedhetetlen vitamin szervezetünk helyes működésének szempontjából, változatos étrenddel és/vagy étrendkiegészítő szedésével megfelelő szinten tarthatjuk.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.