Menü

A felelősségvállalás ezer arca

A legtöbben megijjednek, ha indulatokról, egyéni hibákról beszélünk, viszont ezeket megérteni és kimondani egyfajta út a változás felé. Miért? Mert ha kimondjuk, akkor elismerjük, és ezzel igazzá válik mindaz, amit eddig el lehetett hessegetni gondolatban, ezzel pedig már elindulunk az átalakulás útján. A problémák szőnyeg alá seprésével akadályozzuk a pozitív kimenetelt, és a megoldáskeresést is.

Erő vagy gyengeség?

Az önismeret számos kihívással szegélyezett, kemény útvonalon halad. Nem csoda, hogy sokan visszafordulnak menet közben. Ugyanakkor már a kezdő lépéssel elindulunk a megoldás irányába. Nehéz dolog felelősséggel szembenézni azokkal a területekkel, amelyek nem működnek az életünkben. Azt hisszük, valaki most pálcát tör felettünk, és ne adj Isten, azzal szembesít, hogy mennyi mindent elrontottunk az életünkben, bizonyos dolgokat az ismerőseink előtt is szégyellünk felvállalni, ha valami rossz az életünkben. Így aztán az idők során mintegy “páncélzatként”, kifejlesztettük a hárítás, a hibákkal szembeni védekezés igen változatos repertoárját. Legyen ezalatt szó akár társasági megfelelésről, a szomszéddal, vagy a barátainkkal folytatott beszélgetésekről. Hoztam néhány példát ezen problémák szemléltetésére, a teljesség igénye nélkül:

1. „Ha nem tudok róla, akkor nem létezik.” Például amikor agresszíven bánunk a tárgyakkal, rugdosunk, megütünk dolgokat, és megkérdezik, mi a baj, mi pedig azt válaszoljuk, hogy: semmi. Ilyenkor cselekvésben játsszuk le, ami belül történik, nem engedjük kimondani, hogy ez és ez zavar, inkább a környezetünkön vezetjük le a feszültségünket. Ilyenkor sokszor még mi magunk sem tudjuk, hogy mi a valódi problémánk, így sokkal könnyebb úgy tenni, mintha nem is lenne.

2. Kivonulás, passzivitás: Ismerős az a jelenet, hogy szeretnénk megbeszélni a problémánkat életünk egyik szereplőjével, mire ő sértetten kivonul a helyiségből, és azt érezteti, hogy megbántottuk? Ez sem a felelősségvállalás érett módja, inkább egy olyan leosztás, hogy „én erre nem szolgáltam rá”, de semmi köze nincs az egyenrangú helyzetkezeléshez, és az egyenlő részvállaláshoz a gondok megoldásában.

3. „Nem én voltam, az ő hibája!” A szembesülés megúszásának ez a módja a gyerekkorból lehet ismerős, amikor nem vállaljuk el a hibázást, hanem áthárítjuk a külvilágra azt. A folyamatos önfelmentés azonban arra utal, hogy emberünk nem tud beleállni énje emberi és ezért nem tökéletes oldalába, hanem kívül keresi a felelőst. Tehermentesül ha talál egy ilyen szereplőt, mert addig sem kell szembenéznie a saját problémás pontjaival.

4. Sírásba menekülés: „Én nem tudok beszélni a nehéz dolgokról, mert sírni kezdek.” Amikor a probléma kimondása helyett azt éreztetik, hogy: „mit teszel te velem, amikor nehéz dolgokról akarsz tárgyalni”, az olyan leosztást teremt, mintha a másik fél lenne negatív szereplő. Azonban valójában az bünteti a másikat, aki ilyen módon bántalmazóként állítja be a megértésre vágyó felet.

5. „Nem tudom.” Gyakran már azelőtt mondjuk ki ezt a két szót, mielőtt tényleg belegondoltunk volna a lehetséges válaszokba. Aki sokszor mantrázza ezt a kifejezést, gyakran attól fél, hogy mi derülhetne ki, ha lenne bátorsága belegondolni.

6. Egyfajta kakukktojás a fantáziába menekülés: A kamaszkorban jellegzetes élénk álmodozás, vagy akár a videójátékozás mögött gyakran az áll, hogy elvágyódunk a realitás tükrétől. Ilyenkor érdemes elgondolkodnunk, hogy önmagukban elegek-e a mindennapok, a párkapcsolatunk, a munkahelyünk, és a barátságaink. Miért van szükségünk egy külső, színes világra? Mit ad ez nekünk, és mennyire von a bűvkörébe? Amikor túl sokszor távolodunk el a jelentől, és a fantázia az életünk túl nagy szeletét bitorolja, akkor érdemes feltenni a kérdést, hogy nem-e a problémás területek ellensúlyozása miatt van rá ekkora szükségünk?

Inkább elkerülni, semmint szembesülni

A megoldásban is vannak végletek, van az, aki: folyamatosan beszél, és ezzel valahol nem ad lehetőséget arra, hogy visszajelzést kapjon a hallottakról. A másik véglet, amikor csendben ülünk, és a „minden rendben” kifejezés mögött rengeteg elfojtott agresszió marad kimondatlanul. Sokszor megjelenik az a tény is, hogy valaki pillanatnyilag megfogad egy-egy tanácsot, elviszi magával a felfedezéseket, aztán rövid időn belül semmi sem változik. Valójában egy kis időre rendbe jönnek a dolgok, de aztán minden ugyanúgy marad. Ez egyfajta félelem a változástól, és a hibák tagadása.

A félelem az átalakulástól sokszor nagyobb úr, mint a pozitív változás reménye. Mert milyen lenne az adott probléma szemszögéből látni magunkat, ráismerni gyengeségeinkre? Maradnak tehát a jól bevált kerülőutak, mert néha a jól ismert rosszul működő dolgok biztosabbnak tűnnek, mint elbírni, és kontrollt ragadni a hibáink felett. Sokkal kiszámíthatatlanabb vállalni a változtatással járó felelősséget és próbát tenni az ismeretlen, jobb kilátások felé. Azonban megéri-e hamis képet dédelgetni magunkról, és ezzel nehézségeket okozni magunknak és a környezetünknek? Érdemesebb ellépni a tetszetős látszattól, és tenni egy lépést befelé, a valódi önmagunk irányába.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.

Melyek a verbális bántalmazás jelei?

Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?

Hogyan vészeljük át az életközépi válságot?

A 35-50 éves életkor kiváló időszak a visszatekintésre, de még nem túl késő az előre tekintésre sem, az esetleges újratervezésre. A nők esetében előtérbe kerül a gyermekvállalás kérdése, ha még nem szültek. A férfiak pedig megdöbbennek, milyen régóta vannak házasságban. Sokan kapuzárási pánikot is megélnek ebben az időintervallumban.