Menü

Ambivertált személyiség

Ismerjük a fogalmakat, hogy valaki introvertált, vagy extrovertált beállítottságú, de van itt egy harmadik is, ami nem annyira ismert. Nézzük, mit lehet tudni az ambivertált személyiség.

Gondolkodtál már azon, hogy milyen a személyiséged? Mennyire ismered önmagad? Inkább az extrovertáltak vagy inkább az introvertáltak csapatát erősíted? Fontos, hogy valamilyen szinten kategorizálni tudjuk magunkat, mivel így tudjuk felmérni erényeinket, nehézségeinket, vagyis azt, hogy milyenek is vagyunk valójában és milyen igényeink vannak. Ez testi és lelki egészségünk alapja. Az extrovertált, más néven centrovertált személy a külvilág felé nyitott, kedves, jókedélyű, társaságkedvelő.

Kimondottan kitárulkozó típus, szereti a társasága tagjainak megmutatni érzéseit, elmondani gondolatait. Az introvertált éppen az ellenkezője, inkább higgadtságáról, nyugalmáról híres, nem a társaság megnevettetője, ami viszont nem jelenti azt, hogy nincs jó humora. Ő az, aki bizalmatlan, kevesebb emberrel veszi körbe magát, lehet félénk, kevesebb felszínes, annál több mély érzelmeket tápláló kapcsolata van, legyen az családi- vagy baráti kapcsolat. Nos, aki mindkettőből tud magára húzni egy-egy jellemvonást és igazán egyikkel sem tud kizárólag azonosulni, az valószínűleg a kettő közti átmenetben találja meg a helyét, ezek pedig az ambivertált személyek.

Az ambivertáltak ilyenek is, meg olyanok is. Azt, hogy éppen melyik oldal felé billen a hozzáállásuk, legfőképp külső behatások döntik el. Ők azok a „kaméleonok”, akik általában alkalmazkodnak egy adott szituációhoz és éppen oda húznak, amelyikben jobban érzik magukat. Ők a kevert személyiséggel rendelkezők. Jobban képesek igazodni a körülöttük zajló eseményekhez, igencsak rugalmasok. Ezzel együtt jár, hogy nem annyira szélsőséges a gondolkodásuk és viselkedésük sem. Ők például könnyebben találnak munkát, hiszen képesek beolvadni a különböző feladatkörökbe, és hobbijuk is lehet többféle. Könnyen megtalálják a hangot másokkal, hiszen mindkét félhez ügyesen idomul.

Döntéseikben megfontoltság jellemezi őket, úgy válaszol és dönt, hogy a másiknak is jó legyen. Nincs bennük hatalmas megfelelési kényszer, ettől kicsit felszínesnek tűnhetnek. Jól átveszik mások rezgéseit, vidámságukkal, vagy éppen mélabús komorsággal képesek a másik félre hatást gyakorolni. Tökéletesek a kereskedelemben, a kreatív munkákban, de elképzelhető, hogy egy pszichológiai vonalon is komoly eredményeket tudnak elérni. Ők azok, akik nagyjából bármilyen körülmények között képesek jólérezni magukat.

Az ambivertált személyiség az introvertált és extrovertált arany középútja. Jól alkalmazkodó, mindenből magára von egy kicsit, kreatív, vidám és megértő.

Az önkéntelen emlékezet

Az önkéntelen emlékezet egy hirtelen villanás, amiből a múltunk egy korábbi részére nézünk vissza és ez az érzés olykor nagyon magával ragadó tud lenni. A kérdés, hogy honnét jönnek ezek? Hogyan keletkeznek? Ebben a cikkben az önkéntelen emlékek témáját járjuk körül.

Mentális egészség a mindennapokban

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására.

Így kezeld a nárcisztikust

Ne tűrjük, hanem kezeljük a nárcisztikust! Ez is lehetne a főcím, A nárcisztikus olyan személyiségtípus, amelyről számtalan könyvet és pszichológiai tanulmányt lehetne írni. Mi jellemzi ezt a személyiségtípust és hogyan lehet kezelni az ilyen embert?

A motiváció elvesztésének okai

A motiváció egy rendkívül összetett és sokrétű jelenség, amely számos biológiai, pszichológiai és környezeti tényezőt magában foglal. Az alábbiakban részletesebben is kifejtem a motiváció működését és a legfontosabb összetevőit.

Telefóbia: tényleg ennyire ijesztő egy hívás?

A telefonhívásoktól és a beszélgetésektől való félelem, azaz a telefóbia nem pusztán bogarasság, hanem a szociális szorongás egyik fajtája. Ezt az iszonyt a társas érintkezés különböző formái váltják ki, mint például enni, előadni vagy szerepelni mások előtt. Jelen esetben a riadtságot a jellegzetes, semmiből előtörő csörgés: a csengőhang, majd az azt követő kommunikáció váltja ki. Az idegesség skálája széles és színes: a finomabb zavartságtól és a bosszúságtól egészen a pánikolásig terjedhet.