Menü

Mikortól válik mániává az egészséges élet?

A csapból is az életmódváltás folyik, mikor melyik diétát, milyen vitamint, milyen fajta edzést heti hány alkalommal végezzünk, milyen étrend-kiegészítőket vásároljunk, melyik a legjobb étrend, időszakos böjt vagy ketogén, paleo vagy vegán és még sorolhatnám.

Ideig óráig szükséges és fontos információk, meggondolandó tanácsok, elsajátítandó tippek, ám sokszor az igyekezet és a lelkesedés mániává, kóros önsanyargatássá válik.

Mikortól számít kórosnak az egészséges életmódra törekvés?

Amikor már valaki napi 2-3 órát tölt sporttal, kétszer is edz, reggel-este fut, folyton lúgosít, állandóan antioxidáns szintet figyel, kalóriát számol, vércukrot mér, mindenhová magával viszi a mérleget még nyaralásra is vagy egy vagyont költ sokféle vitaminra, teára és étrendkiegészítőre, akkor már kezd kórossá válni az állapota. Ezen a szinten már nem normális az életmódra való figyelés.

Addig jó az életmódváltás, amíg élvezem, amíg mértékkel végzem, amíg nem vagyok drasztikus, amíg jólesik a mozgás, nem kényszerből megyek konditerembe, amíg nincs teljesítménykényszer és kötelezőség.

Ha az, akkor már nincs értelme folytatni.

Aki már nem mer enni egy jóízűt, csak „táplálkozni” mert nem meri élvezni az ételek ízét, hiszen tápanyagforrásként tekint az élelmiszerekre, nem okoz örömforrást, vagy nem mer átaludni egy hajnali edzést, akkor tegyük fel a címben adott kérdést magunknak: „átestünk a ló túloldalára?”

Aki megijed attól, hogy 150 kalóriával többet vitt be ebédre, vagy nem vette be a tengeri alga kapszulát kovafölddel, lúgosító teával meg zöldteakapszulával és zsírégető bogyóval, omega 3-mal, meg multivitaminnal és proteinnel meg kreatinnal, akkor már nem egy normális állapotról beszélünk.

A jelenségnek neve is van: orthorexia nervosa.

Az orthorexiában szenvedő egyének kényszeresen sokat foglalkoznak az egészséges táplálkozással, beteges mértékben figyeli ételei minden falatát. Az ortorexia lényegében egy beteges egészségmánia. Ebben az esetben az egészséges étkezés teljesen eluralkodik az életünkön és szinte rabjaivá válunk, az általunk felállított szabályok megszegéséhez pedig nagyon súlyos lelkiismeret furdalás társul. Az orthorexiás beteg megszállottan törekszik az egészséges étkezésre, s gyakran minden körülötte élőt lenéz annak „egészségtelen” táplálkozási szokásai miatt.

E zavar a gyermekeket is fenyegetheti, abban az esetben, ha szüleik túlzottan egészségesen etetik őket, ha maga a szülő ebben a betegségben szenved, azt a gyermekére is kivetítheti. Itt már nyilvánvalóan nem az egészségre törekvés a cél, hanem valami egészen más.

Legjobb visszajelzés mindig a családtagoktól, közeli barátokról érkezik, ha a hozzátartozóink aggódnak miattunk, figyelmeztetnek, akkor érdemes egy szakembert erről megkérdezni. Egy szigorú és drasztikus diéta hamar átcsap anorexiába, amit a betegek nem érzékelnek, csak kívülállók látnak, ezért érdemes a család, barátok véleményét mindig kikérni és meghallgatni, elfogadni.

Mindenkinek mást jelent az életmódváltás. Ami valakinek simán és élethosszig tartható egyfajta diétás életmód és rendszeres edzés, az másnak meg már kész kínzás - nem vagyunk egyformák, éppen ezért nehéz megtalálni az egyensúlyt.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.