Milyen a nárcisztikus ember és hogyan kell kezelni?
- Dátum: 2024.06.28., 00:51
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- ego, empátia, érzelem, feszültség, flört, közösségi oldalak, manipuláció, manipulál, nárcizmus, önimádat, személyiség
Nők is és férfiak is lehetnek nárcisztikusak egyaránt, nem kifejezetten egyik vagy másik nem jellemzője és sajnos mindegy, hogy nőről vagy férfiról beszélünk, ugyanolyan mérgezők és veszélyesek, legyen szó párkapcsolatról, házastársról, barátról. Milyen a nárcisztikus ember és hogyan kell kezelni?
A köztudatban valamiért a férfiakkal kapcsolják össze a nárcisztikus kifejezést, pedig annak jellemzői a nők egy részénél is megfigyelhető.
Melyek a nárcisztikus személy fő ismérvei?
Például a hatalmas ego. Az önimádat. Megszállottan foglalkoztatja őket a megjelenésük és a számunkra oly fontos dolgok. Nők esetében a külső szinte kardinális kérdés, ez pedig mindenre vonatkozik: a testükre, a frizurájukra, sminkre, ruházatra, cipőre. Rendszeresen járnak szépségszalonba és butikokba, mindig új és új kozmetikai kezeléseket próbálnak ki, folyamatosan magukkal vannak elfoglalva.
Nem viselik el, ha valakiben konkurenciát látnak. Rengeteget posztolnak a közösségi oldalon!
Mániákusan fényképezik magukat különféle pózokban és váratlan helyeken, teszik fel a videokat magukról, idézeteket, fotókat, s valóságos regényt írnak magukról egy-egy poszt alatt.
Nem fogadnak el a sajátjuktól eltérő véleményt. Számukra nem létezik a „nem” és más nézetét, elgondolását meg se hallják, ha az nem egyezik az övékkel.
A nárcisztikus emberek egy pillanatig sem tudják elképzelni, hogy tévedhetnek, ez az opció egyszerűen ki van zárva. Uralkodik a partnerén, barátain.
Mindig ők diktálnak, ők döntenek mindenről, a családnak és a barátoknak hozzájuk kell alkalmazkodni. Nagyon fontos jellemzője egy nárcisztikus nőnek vagy férfinek, hogy soha, semmiért nem kérnek bocsánatot.
Ahogy feljebb írtam is, a nárcisztikus emberek őszintén meg vannak győződve tévedhetetlenségükről, ezért soha nem ismerik el a hibáikat, s mivel mindig és mindenért csakis a másik lehet a hibás, így ők bocsánatot sem fognak soha kérni senkitől.
Nem empatikusak! Önzőek!
Az empátia és a nárcisztikus szó kölcsönösen kizárják egymást. Mivel ők kizárólag saját magukra összpontosítanak, így nem foglalkoztatja őket mások megsegítése, számukra ez nem fontos, azonban, ha nekik van szükségük segítségre, elvárják, hogy mindenki azonnal őket támogassa.
Nem beszélgetnek, hanem manipulálnak A beszélgetés nekik csak egy módszer, amellyel más embereket manipulálnak, hogy azok azt tegyék, amit akarnak tőlük.
A mérgező nárcisztikus állandó feszültséget, konfliktust és drámát generál mások életében, ami általában fájdalmat és sértődést okoz. A nárcisztikus ember hálójából nagyon nehéz menekülni, ha ilyen emberrel találkozunk, azonnal ismerjük fel és ne féljünk tőlük! A nárcisztikus ember kezelése csak úgy lehet eredményes, ha beleássuk magunkat abba, hogy ők milyen emberek, ezenkívül figyelünk arra, hogy felépítsük a saját önbecsülésünket, álljunk ki magunkért, nagyon világosan húzzuk meg a határokat és minden körülmények között őrizzük meg a nyugalmunkat.
Íme néhány tipp erre: https://www.hajraegeszseg.hu/cikk/2024-05-30/ne-ijedjunk-meg-a-narcisztikus-embertol-tanuljuk-meg-kezelni
Hipermnézia – amikor nincs olyan, hogy elfelejted

Talán már mindenki járt úgy, hogy elfelejtett valamit, mert esetleg sok más dolga volt. A hipermnéziások nem tudnak felejteni még akkor sem, ha szeretnének.
Egészség vagy mánia? A sportfüggőség árnyoldalai

A mozgás egészséges – ezt tudjuk. De mi történik, ha a sport már nem örömforrás, hanem kényszer? A sportfüggőség sokszor láthatatlanul alakul ki, miközben a külvilág gyakran dicséri a kitartást és az akaraterőt. Pedig a túlzásba vitt edzés éppúgy árthat a testnek és a léleknek, mint a mozgáshiány.
Miért ilyen sekély a Balaton?

A Balaton Európa egyik legsekélyebb tava, de vajon miért alakult így, és hogyan befolyásolja ezt a jövőben a klímaváltozás? A „magyar tenger” különleges geológiai múltja és a globális felmelegedés hatásai olyan kérdéseket vetnek fel, amelyek túlmutatnak a nyaralás élményén.
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
A derealizációs szindrómáról általában

A derealizációs szindróma olyan mentális állapot, amelyben az egyén átmenetileg elveszíti a kapcsolatot saját testével, érzéseivel vagy a külvilággal való érzékelésével. Ezek a disszociatív zavarok gyakran szorongással, stresszel vagy traumás élményekkel társulnak, és jellemzőek lehetnek például pánikrohamok, traumatikus események vagy más mentális betegségek során.