Menü

Veszélyes kánikula

Szinte soha nem látott mértékű kánikulai forróság jellemzi napjainkat, ami egy bizonyos pontig a vakáció és a nyár velejárója, ám van egy határ, amikor már veszélyes is lehet. A hőség kórházba is juttathat, vigyázzunk magunkra! A napszúrás akár halálhoz is vezethet, de a nagy hőségben a hőguta is veszélyeztet minket. Honnan ismerhetjük fel a tüneteket? Mire kell figyelnünk strandoláskor és a szabadban?

A nyári forróság nagyon veszélyes lehet. A rekordokat döntögető meleg nem csak az időseket és a krónikus betegekre jelenthet veszélyt.

Az idei nyár kifejezetten forró, a héten újabb hőségriasztásokat adtak ki. A hőség okozta rosszullétek veszélyesek, sőt akár halálosak is lehetnek, ezért komolyan kell venni szakemberek tanácsait.

A napszúrás a fedetlen fejet érő közvetlen és erős napsugárzástól alakul ki, melynek első jelei: a vörös, forró fej, hűvös bőr, fejfájás, nyugtalanság, szédülés, émelygés, valószínűleg hányás és eszméletvesztés.

Súlyos esetben a napszúrás halálhoz is vezethet és különösen a gyermekek, idősek, betegek veszélyeztetettek. A hőguta napszúrás nélkül is előfordul, akkor lép fel, amikor hosszan tartó meleg behatás miatt a szervezet hőháztartása zavart szenved és hőfelesleg jelentkezik.

A hőgutát a vörös fejről, a forró, száraz bőrről, élettelen arckifejezésről, tántorgó járásról, megemelkedett pulzusról és igen magas testhőmérsékletről ismerhetjük fel. Az érintett eszméletlen is lehet, kezelés nélkül, akár halálhoz is vezethet. Ilyenkor életmentő lehet a gyors segítség.

Mit tehetünk napszúrás és hőguta esetén? Hogyan segíthetünk?

Hűvös helyen fektessük le a beteget, megemelt felsőtesttel! Hideg vizes kendővel végezzünk borogatást, különösen a fejét kell hűteni, emellett az érintett igyon folyadékot, ha tud. Legjobb valamilyen sótartalmú víz ivása, a víz- és a sóveszteség kiegyenlítésére (1 teáskanál só 1 liter vízhez.)

Előzzük meg a bajt!

A napszúrás és hőguta megelőzése a következő tanácsok betartásával történhet:

- hordjunk fejfedőt, fehér kendőt, kalapot, baseball sapkát

- kerüljük a hosszú napozást

- pótoljuk az izzadtságot, igyunk sok vizet

- ne sportoljunk a legmelegebb órákban.

Milyen egyéb betegségeket okozhat a meleg?

Hőséggörcsöket, ezek lehetnek a hőbetegség első jelei, és általában fájdalmas izomgörcsökkel járnak, amelyek a lábakban és a hasban jelentkezhetnek.

Melegkiütést, ez egy bőrirritáció, amely akkor fordulhat elő, ha sokat izzadunk.

Hőkimerülést, mely a szervezet válasza a túlzott víz- és sóveszteségre.

Hőgutát, ez akkor következik be, amikor a szervezet már nem tudja szabályozni a hőmérsékletét.

Ha a hőguta tüneteit érzékeljünk, azonnal hívjunk orvost. Amennyiben a hőséggörcsök egy óránál tovább tartanak, hányással járnak együtt, illetve, ha a hőguta tünetei súlyosbodnak, vagy egy óránál tovább tartanak, mindenképpen hívni kell a mentőt.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?

Hatásos légzőgyakorlatok

Légzőgyakorlatokat nemcsak rehabilitációs célból érdemes végezni, hanem azért is, hogy megőrizzük egészségünket, megnyugtassuk testünket, hanem lelkünket is. Megnéztük, hogyan iktathatjuk be őket a mindennapjainkba, és azt is, hogy mit nyerünk ezáltal.