Menü

Amit a hosszú COVID jelenségről tudni érdemes

A COVID-19 világjárvány óta több millió ember fertőződött meg a hivatalos nevén SARS-CoV-2 vírussal. Míg sokan felépülnek a fertőzésből néhány héten belül, egyeseknél hosszabb távú tünetek jelentkeznek, amelyeket összefoglaló néven long COVID-nak nevezünk. Ebben a cikkben ezen jelenségről, annak tüneteiről, hatásairól és kezelési lehetőségeiről tudhatunk meg többet.

Mi az a long COVID?

A hosszú COVID, olyan állapot, amikor a koronavírus tünetei a fertőzés után több héttel, vagy hónappal is fennmaradnak. A tünetek széles skálán mozoghatnak, és változó súlyosságúak lehetnek. Lényegében véve a vírus krónikus tüneteinek együttesét jelöli. Mint minden betegség esetén az idősebb felnőttek, krónikus betegségekkel élők, mint például cukorbetegség, vagy szív- és érrendszeri betegségekkel küzdők nagyobb veszélyben vannak. Valamint a fertőzés tünetei mindenkinél máshogy hatnak, emiatt a tünetek is sokfélék lehetnek. Valakinél ezek enyhék, inkább csak kellemetlenek, de van olyan is, aki súlyosan megbetegszik.

Tünetek

A long COVID tünetei rendkívül változatosak és személyenként eltérőek lehetnek. A leggyakoribb tünetek közé tartoznak:

Krónikus fáradtság, állandó kimerültség
Légzési nehézségek: nehézlégzés, mellkasi fájdalom, adott esetben tüdőgyulladás
Szapora szívverés
Kognitív problémák:
memóriazavarok, koncentrációs nehézségek, figyelemvesztés
Tartós fájdalom az izmokban és ízületekben, ízületi gyulladások
Neurológiai tünetek: fejfájás, szédülés, alvászavarok
Mentális problémák: depresszió, szorongás, poszttraumás stressz zavar (PTSD) a vírus hatásaitól.

Kezelési módok

A hosszú COVID tünetei nem egyértelműek, nem felismerhetőek, és valójában külön tüneti enyhítésre van szükség, hiszen a vírus már nincs az emberi szervezetben, vagy nem aktív. A kezelésére és a menedzselésére nincs egyetlen, mindenki számára megfelelő megoldás, de számos módszer létezik a tünetek enyhítésére, és a különböző panaszok meggyógyítására:

Fontos a tünetek nyomon követése, és a betegség időben történő felismerése.
Gyakran szükség van több szakterület szakembereinek együttműködésére, szakorvosok felkeresésére, ilyen lehet például: a pulmonológus, a kardiológus, de akár a belgyógyász is.
Az izom- és ízületi fájdalmak, valamint a légzési nehézségek kezelésére szolgáló gyakorlatok segíthetnek a fizikai állapot javításában. A betegség esetén is fontos, hogy az ember megpróbálja megőrizni a korábbi fizikális állapotát, a rendszeres mozgás, és az elegendő pihenés fontos a regeneráció szempontjából.
Mentális egészség: A támogató közeg, és a pszichológiai tanácsok segítenek a betegséggel járó depresszió és szorongás leküzdésében.
Bizonyos tünetek, mint például a tüdőgyulladás, vagy a szívritmuszavarok gyógyszeres kezelést igényelhetnek a probléma megszüntetése érdekében.

A long COVID jelenség társadalmi hatásai

A COVID krónikus formája nemcsak az egyének életminőségét befolyásolja, hanem jelentős terhet ró a társadalomra, az egészségügyi rendszerre, és a gazdaságra is. A hosszú távú problémák miatt sokan küzdenek valamilyen krónikus betegséggel, a valós képet nézve az egészségügyben nem találnak megoldást a problémára, a problémákat sokszor nem, vagy tévesen diagnosztizálják. Egyéni szempontból pedig a problémák nem oldódnak meg.

A vírus sokáig tartó formája komoly és összetett egészségügyi kihívás, amely sok ember életét befolyásolja. A megfelelő orvosi ellátás, a rehabilitáció, és a mentális támogatás kulcsfontosságú a betegek számára. Ráadásul a problémát nehezíti, hogy a tünetek felismerése sokszor nem egyértelmű, ezáltal meg sem történik a betegség diagnosztizálása, valamint a probléma kezelése egyénenként eltérő lehet.

Cirkadián ritmus – te figyelsz rá?

Hogyan telik egy napod? Van hozzá egy megszokott ritmusod, amit követsz, vagy csak sodródsz az árral? Tudod, hogy a napszakok befolyásolják tested működését?

Téli depresszió és a fényhiány

A télen jelentkező depressziós panaszok hasonlóak az év más részében kialakulókhoz. A depresszió legfőbb tünetei többek közt: alvászavar, fáradékonyság, a mozgás, beszéd, gondolkodás lassulása, feledékenység, szorongás, szomorú, nyomott hangulat, közömbösség. Mit tehetünk a téli depresszió ellen?

Elment a hangod? – Így kezeld

Biztosan sokan ismerik az érzést, amikor elmegy a hangjuk, de azért nem kell megijedni, pár nap alatt rendeződik, viszont érdemes pár praktikát kipróbálni, hogy segítsük a gyógyulást.

Civilizációs betegségeink

A civilizációs betegségek esetében nem a fertőző vagy krónikus betegségekre kell gondolni, mégis mondhatni járványszerűen terjedő egészségügyi problémák. Mitől és hogyan alakulnak ki a civilizációs betegségeink?

Hatásos légzőgyakorlatok

Légzőgyakorlatokat nemcsak rehabilitációs célból érdemes végezni, hanem azért is, hogy megőrizzük egészségünket, megnyugtassuk testünket, hanem lelkünket is. Megnéztük, hogyan iktathatjuk be őket a mindennapjainkba, és azt is, hogy mit nyerünk ezáltal.