Napégés után…
- Dátum: 2024.07.24., 05:39
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- bőrpír, bőrrák, fájdalom, fényvédelem, forró napok, gél, krémek, napégés, regenerálódik, tünet, UV-sugárzás, veszélyes
A nyár gyakori veszélye az erős UV-sugárzás, ami különösen veszélyes, hiszen percek alatt leéghetünk a napon. Ilyenkor kiemelten fontos, hogy kellő figyelmet fordítsunk a megelőzésre, ám ha már megtörtént a baj, akkor a napégett bőr ápolására.
Nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy a forróbb napokon húzódjunk árnyékba 11 és 16 óra között, illetve ügyeljünk a megfelelő fényvédelemre és sok vizet igyunk. Nagyon erős UV-sugárzás esetén a bőrfelület 15-20, extrém erős sugárzás mellett pedig alig 10 perc alatt napégést szenvedhet.
A napégés kellemetlen tünetei a kisebbik bajt jelentik, a nagyobb probléma a bőrrák kockázata, aminek kialakulása minden napégéssel csak egyre nagyobb.
Az égési sérülés gyakorlatilag ténylegesen sérülést jelent, komolyan kell venni! Az tévhit, hogy a napsugarak elől a víz védelmet jelent.
Milyen tünetek jelzik a napégést?
A legjellemzőbb tünet a bőr kivörösödése, amelyhez égő, feszülő fájdalom is társul. Kialakulhatnak továbbá hólyagok a bőrön, ami már másodfokú égési sérülést jelez. Ezek a hólyagok erősen viszkethetnek, később pedig számolni kell a bőrhámlással, esetleg azt kísérő viszketéssel. Ha a test nagy felületen leég, akkor felléphet általános rosszullét, fejfájás, hányinger, láz is, utóbbi esetén hívjuk mentőt!
Hogyan kezelhető házilag a napégés?
Enyhébb panaszok esetén otthon is elláthatjuk a napégett bőrt. Sokat segíthet egy langyos fürdő vagy zuhany, egy bőrre terített nedves törölköző, bőséges folyadékbevitel és a bőr hidratálása valamilyen bőrnyugtató géllel vagy krémmel. Léteznek olyan készítmények is, amelyeket kifejezetten napégésre ajánlanak. A bőrpírt kísérő fájdalom enyhítésére alkalmazhatunk fájdalomcsillapító gyógyszert.
Csak olyan ruhákat viseljünk, amelyek jól szellőznek, könnyű, természetes anyagból készültek, és teljesen eltakarják az érintett testrészt.
Amíg a gyógyulás zajlik, kerüljük a napsütést és egy újabb leégés, bőrpír lehetőségét.
Az enyhe napégés néhány nap, legfeljebb egy hét alatt meggyógyul, ha viszont másodfokú égést szenvedett a bőr, akkor hosszabb időt, heteket is igénybe vehet, mire teljesen regenerálódni tud.
A napvédelemmel kapcsolatos biztonsági tanácsokat kérjük tartsák be, a kicsikre pedig különösen vigyázni kell, bár tudjuk, hogy nehéz a csemetéket órákig bent tartani a lakásban, 11 és 16 óra között lebeszélni a medencehasználatról, strandolásról és homokozásról, meg mindenféle kinti tevékenységről, ám ez fontos elővigyázatosság. Én ilyenkor veszem elő az iskolai technika, vagy rajz dobozban a tanév végén hazakerült gyurmákat, festékeket, temperát, - némelyik szinte alig használt -, ezeket bevetve tudom a négy fal közt tartani a kis „raptorokat”. Fontos a gyerekeknek is megtanulni, hogy a biztonság a legfontosabb.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.