Mi okozza az utazás utáni depressziót?
- Dátum: 2024.07.26., 21:05
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- depresszió, érzések, kikapcsolódás, kontraszt, módszerek, nyaralás, pszichológus, rosszkedv, szabadság, szomorú
Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.
Mi okozza az utazás utáni depressziót?
Pszichológusok szerint például az, hogy bizony komoly hatást gyakorol ránk, amikor egy jelentős és várva várt esemény után hirtelen csökken a szervezetben a stresszhormonok szintje. Ilyesmi tapasztalható nyaralás után is.
Kikapcsolódás után gyakran látjuk nagynak a kontrasztot, ami azt jelenti, hogy az elmúlt napok élményeihez hasonlítjuk az átlagos hétköznapokat és a nyaralás alatt átélt élményeket nyilván okkal izgalmasabbnak érezzük, mint a hétköznapok eseményeit, ezért az utóbbiakat hajlamosak vagyunk leértékelni.
A szabadság utáni depresszió tünetei közé tartozik többek között a szomorúság, motiválatlanság, fáradtság és szorongás. Előfordulhat, hogy már a nyaralás utolsó napjaiban érezzük a szomorú hangulatot, ahogy térünk vissza lassan a hétköznapi életünkhöz.
A nyaralás utáni depresszió leküzdésére már léteznek módszerek, ezeket érdemes átolvasni, ha mi is hasonló érzésekkel küzdünk.
Törekedjünk a fokozatos visszaszokásra.
Időzítsük úgy a hazautazást, hogy még legyen 1-2 szabadnapunk otthon arra, hogy visszaálljunk a rendes kerékvágásba, nem jó, ha nyaralás után egyből a munkahelyi életbe csöppenünk.
Az első munkanapon - ha tehetjük - próbáljuk meg elkerülni a komoly döntéseket, feladatokat, és az első héten ne túlórázzunk csak azért, hogy utolérjük magunkat!
Nézzük át a nyaralás alatt készült fotókat, videókat, beszélgessünk az átélt élményekről, éljük át újra az utazás kellemes perceit és töltekezzünk ezekből.
Legyünk aktívak, szervezzünk programot magunknak. Töltsük tevékenyen a hazatérés utáni első néhány napot, így lekötjük a gondolatainkat és nem az elmúlt nyaraláson szomorkodunk.
Ne feledjük el a nyaralás alatt kialakult szokásokat!
Ha akkor elmentünk futni reggelente, tegyük itthon is, ha a fitneszteremben eltöltött kellemes idő alatt jobban éreztük magunkat, menjünk el itthon is, ha a nyaraláskor ettünk valami finomat, készítsük el itthon is, építsük be ezeket a szokásokat a napi rutinba, s máris izgalmasabbak lesznek a hétköznapok.
Jó terápia lehet a zenehallgatás is, és egy kellemes napfürdőzés is javítja a közérzetet.
Ha nem is tart ki egész évben a nyaralás utáni feltöltődés, azért néhány hétre elég erőt adhat, ahogy az is, ha ilyenkor megtervezzük, kitaláljuk és elkezdjük szervezni a következő utazást. A feszültségoldó tabletták helyett eredményesebb, ha elsajátítunk egy olyan módszert, mely megtanít magunkra figyelni, ez lehet meditáció, agykontroll. A lényeg, hogy meg kell keresni azt az utat, amely a nyaralásunkat és a hétköznapjainkat is egyaránt élvezhetővé teszi.
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.
A színek hatásai

A színeknek kiemelkedő szerepük van az életünkben. Kutatások szerint egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott árnyalathoz, mint bármely másikhoz. Mivel a környezetünk képes befolyásolni a hangulatunkat is, így a színek pszichológiájának előnyeit a mindennapi életünkben is kamatoztathatjuk.
Online vagy offline? Digitális detox a nyaralás alatt

A telefonunk ma már a kezünk meghosszabbításává vált, a laptop pedig a virtuális kivetülésünk. Szinte észre sem vesszük, de folyamatosan online vagyunk, még akkor is, amikor épp pihennénk. Vajon szükségünk van digitális detoxra a nyaralás alatt, hogy feltöltődjünk és kikapcsolódjunk, vagy nincs akkora jelentősége?