Menü

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.

Mi okozza az utazás utáni depressziót?

Pszichológusok szerint például az, hogy bizony komoly hatást gyakorol ránk, amikor egy jelentős és várva várt esemény után hirtelen csökken a szervezetben a stresszhormonok szintje. Ilyesmi tapasztalható nyaralás után is.

Kikapcsolódás után gyakran látjuk nagynak a kontrasztot, ami azt jelenti, hogy az elmúlt napok élményeihez hasonlítjuk az átlagos hétköznapokat és a nyaralás alatt átélt élményeket nyilván okkal izgalmasabbnak érezzük, mint a hétköznapok eseményeit, ezért az utóbbiakat hajlamosak vagyunk leértékelni.

A szabadság utáni depresszió tünetei közé tartozik többek között a szomorúság, motiválatlanság, fáradtság és szorongás. Előfordulhat, hogy már a nyaralás utolsó napjaiban érezzük a szomorú hangulatot, ahogy térünk vissza lassan a hétköznapi életünkhöz.

A nyaralás utáni depresszió leküzdésére már léteznek módszerek, ezeket érdemes átolvasni, ha mi is hasonló érzésekkel küzdünk.

Törekedjünk a fokozatos visszaszokásra.

Időzítsük úgy a hazautazást, hogy még legyen 1-2 szabadnapunk otthon arra, hogy visszaálljunk a rendes kerékvágásba, nem jó, ha nyaralás után egyből a munkahelyi életbe csöppenünk.

Az első munkanapon - ha tehetjük - próbáljuk meg elkerülni a komoly döntéseket, feladatokat, és az első héten ne túlórázzunk csak azért, hogy utolérjük magunkat!

Nézzük át a nyaralás alatt készült fotókat, videókat, beszélgessünk az átélt élményekről, éljük át újra az utazás kellemes perceit és töltekezzünk ezekből.

Legyünk aktívak, szervezzünk programot magunknak. Töltsük tevékenyen a hazatérés utáni első néhány napot, így lekötjük a gondolatainkat és nem az elmúlt nyaraláson szomorkodunk.

Ne feledjük el a nyaralás alatt kialakult szokásokat!

Ha akkor elmentünk futni reggelente, tegyük itthon is, ha a fitneszteremben eltöltött kellemes idő alatt jobban éreztük magunkat, menjünk el itthon is, ha a nyaraláskor ettünk valami finomat, készítsük el itthon is, építsük be ezeket a szokásokat a napi rutinba, s máris izgalmasabbak lesznek a hétköznapok.

Jó terápia lehet a zenehallgatás is, és egy kellemes napfürdőzés is javítja a közérzetet.

Ha nem is tart ki egész évben a nyaralás utáni feltöltődés, azért néhány hétre elég erőt adhat, ahogy az is, ha ilyenkor megtervezzük, kitaláljuk és elkezdjük szervezni a következő utazást. A feszültségoldó tabletták helyett eredményesebb, ha elsajátítunk egy olyan módszert, mely megtanít magunkra figyelni, ez lehet meditáció, agykontroll. A lényeg, hogy meg kell keresni azt az utat, amely a nyaralásunkat és a hétköznapjainkat is egyaránt élvezhetővé teszi.

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.

Hatékony időgazdálkodás a mai modern világban

Hogyan kezelhetjük jobban a napjainkat, hogy több időnk maradjon a fontos dolgokra? Taktikákat kínálunk hatékony időbeosztásra a munka és szórakozás közötti egyensúly megtalálásához.