Mi okozza az utazás utáni depressziót?
- Dátum: 2024.07.26., 21:05
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- depresszió, érzések, kikapcsolódás, kontraszt, módszerek, nyaralás, pszichológus, rosszkedv, szabadság, szomorú
Tapasztalták már, hogy nyaralásból hazatérve szomorú hangulatuk lett? Ez az úgynevezett nyaralás utáni depresszió, amely egyáltalán nem ritka jelenség. Szerencsére az ilyenkor fellépő rosszkedv különböző módszerekkel enyhíthető.
Mi okozza az utazás utáni depressziót?
Pszichológusok szerint például az, hogy bizony komoly hatást gyakorol ránk, amikor egy jelentős és várva várt esemény után hirtelen csökken a szervezetben a stresszhormonok szintje. Ilyesmi tapasztalható nyaralás után is.
Kikapcsolódás után gyakran látjuk nagynak a kontrasztot, ami azt jelenti, hogy az elmúlt napok élményeihez hasonlítjuk az átlagos hétköznapokat és a nyaralás alatt átélt élményeket nyilván okkal izgalmasabbnak érezzük, mint a hétköznapok eseményeit, ezért az utóbbiakat hajlamosak vagyunk leértékelni.
A szabadság utáni depresszió tünetei közé tartozik többek között a szomorúság, motiválatlanság, fáradtság és szorongás. Előfordulhat, hogy már a nyaralás utolsó napjaiban érezzük a szomorú hangulatot, ahogy térünk vissza lassan a hétköznapi életünkhöz.
A nyaralás utáni depresszió leküzdésére már léteznek módszerek, ezeket érdemes átolvasni, ha mi is hasonló érzésekkel küzdünk.
Törekedjünk a fokozatos visszaszokásra.
Időzítsük úgy a hazautazást, hogy még legyen 1-2 szabadnapunk otthon arra, hogy visszaálljunk a rendes kerékvágásba, nem jó, ha nyaralás után egyből a munkahelyi életbe csöppenünk.
Az első munkanapon - ha tehetjük - próbáljuk meg elkerülni a komoly döntéseket, feladatokat, és az első héten ne túlórázzunk csak azért, hogy utolérjük magunkat!
Nézzük át a nyaralás alatt készült fotókat, videókat, beszélgessünk az átélt élményekről, éljük át újra az utazás kellemes perceit és töltekezzünk ezekből.
Legyünk aktívak, szervezzünk programot magunknak. Töltsük tevékenyen a hazatérés utáni első néhány napot, így lekötjük a gondolatainkat és nem az elmúlt nyaraláson szomorkodunk.
Ne feledjük el a nyaralás alatt kialakult szokásokat!
Ha akkor elmentünk futni reggelente, tegyük itthon is, ha a fitneszteremben eltöltött kellemes idő alatt jobban éreztük magunkat, menjünk el itthon is, ha a nyaraláskor ettünk valami finomat, készítsük el itthon is, építsük be ezeket a szokásokat a napi rutinba, s máris izgalmasabbak lesznek a hétköznapok.
Jó terápia lehet a zenehallgatás is, és egy kellemes napfürdőzés is javítja a közérzetet.
Ha nem is tart ki egész évben a nyaralás utáni feltöltődés, azért néhány hétre elég erőt adhat, ahogy az is, ha ilyenkor megtervezzük, kitaláljuk és elkezdjük szervezni a következő utazást. A feszültségoldó tabletták helyett eredményesebb, ha elsajátítunk egy olyan módszert, mely megtanít magunkra figyelni, ez lehet meditáció, agykontroll. A lényeg, hogy meg kell keresni azt az utat, amely a nyaralásunkat és a hétköznapjainkat is egyaránt élvezhetővé teszi.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.