Menü

Hogyan szabaduljunk meg a tyúkszemtől?

Ha esetleg valaki olyan szerencsés lenne, hogy nem tudja mi a tyúkszem, akkor röviden vázolva: a lábon képződött, elszarusodott, fájdalmas kinövés. Ez a vírusos betegség mielőbbi megoldást igényel.

A tyúkszem a bőr folyamatos nyomása következtében alakul ki, jellemzően a lábujjak tetején és oldalán, valamint a lábfejen és a talpon. A tyúkszem a legtöbbször kemény és száraz, fokozottan elszarusodott terület.

A tyúkszem előfordulása leggyakrabban vírusos, ez inkább a gyerekekre, fiatalokra jellemző, míg az ortopédiai okok miatt kialakult bőrkeményedések, kinövések inkább az idősebbeket érintik.

Honnan tudjuk, hogy tyúkszemről beszélünk?

Ha a talpon van és fájdalmas bőrkinövés, melynek mérete néhány millimétertől egy centiig terjedhet, akkor valószínűleg tyúkszemről van szó.

Az első lépés, hogy állapítsuk meg, nem szemölcsről van szó. A két elváltozás között az a közös, hogy mindkét esetben a bőr megvastagszik, valamint szorítást, nyomást váltanak ki. A tyúkszem kezelése különösen fontos, ha túlsúlytól, illetve cukorbetegségtől szenvedünk, ugyanis ezekben az esetekben a beteg terület akár el is fekélyesedhet.

Mitől alakul ki ez a betegség?

Fontos elsőként megállapítani, hogy mi okozta a betegséget, utána lehet megkezdeni a gyógyítását. Lehet ortopédiai probléma, akkor okozhatja lúdtalp, vagy harántsüllyedés, kereshetjük az okot a nem megfelelő lábbeliben is.

Ha a tyúkszem okozója vírus, a megoldást vírusellenes szerek alkalmazásában kell keresni, ha pedig ez sem oldja meg a problémát, akkor sebésszel kell konzultálni a továbbiakról.

Sok egészségügyi probléma is kedvez a tyúkszemek kialakulásának, ilyen többek közt a cukorbetegség / diabétesz, vagy az érelmeszesedés.

Milyen házi praktikákat vethetünk be a gyógyulás érdekében?

Érdemes a lábfejet alaposan kiáztatni és reszelővel az elhalt hámréteget lekaparni, majd bevetni a patikai ecsetelőket a cél érdekében.

Segíthetnek a gyulladáscsökkentő növényi krémek is, mint a kamilla vagy a körömvirág.

A tyúkszemtapaszok is hatékonyak, ezek felpuhítják a megkeményedett bőrt és könnyebben eltávolíthatóvá válik – reszeléssel, dörzsöléssel - a szemölcs vagy tyúkszem. Ha nem boldogulunk vele otthon, akkor pedikűrösök, vagy szakorvosok segítségét kérhetjük.

Bőrgyógyászunk azt mondta nekem, - mikor sokadszorra mentünk a fiaimmal szemölcs, illetve tyúkszemproblémák esetén, - hogy ezek azt jelzik, valami nem jó az immunrendszerben, így annak megerősítése az elsődleges ok a megelőzés tekintetében. Ami jó hír, hogy ezzel az említett bőrelváltozások megelőzhetők, illetve megfelelő lábhigiéniával és a helyes cipő/talpbetét viselésével is kiküszöbölhetjük ezt a kellemetlen jelenséget.

Kimchi, az egészség bomba

Sokféle egészséges ételt ismerünk, melyekkel javíthatjuk életminőségünket, erről a koreaiak is tudnak egy remek receptet. Ismerkedjünk meg a kimchivel.

A fülkürthurut jellemzői

A fülkürthurut, más néven Eustach-kürt gyulladás, gyakran a náthával és megfázással járó betegségek következményeként alakul ki. A fülkürt a középfület összeköti az orrüreggel, és feladata a légnyomás kiegyenlítése a dobhártya két oldalán. Amikor megfázunk, a fülkürt belső nyálkahártyája megduzzadhat, ami szűkülethez vagy akár elzáródáshoz vezethet. Ez fülzúgást, halláscsökkenést és füldugulást okozhat.

Orrcsepp-, vagy orrspray-függőség – akár egy hét alatt is kialakulhat

Mindenkinek ismerős az állandó orrdugulás, egy esetleges gyakori orrvérzés, az irritált nyálkahártya, mindenki volt már allergiás, náthás vagy influenzás. Az orrcsepp-függőség egy hét alatt is kialakulhat.

Arcüreggyulladásra természetes módszerek

Az arcüregek az orr két oldalán, a szemek alatt helyezkednek el. Az arcüreggyulladás lehet egyoldali, de akár mindkét oldalon is jelentkezhet egyszerre, mely jellegzetes tünete a lehajláskor, köhögésre fokozódó, szúró, pulzáló arcfájdalom, illetve az orrdugulás, bő orrváladék, hátsó garatfali csorgás és ingerköhögés. Milyen természetes módszerekkel egészíthetjük ki az orvosi kezelést?

Horkolás: Nemcsak párunk problémája!

Sokféle okból és számtalan formában jelentkezhet alvásprobléma, negatív hatásai pedig kihatnak a mindennapjainkra. A horkolással összefüggő alvászavar a magyar felnőtt lakosság közel felét érinti.