Hogyan szabaduljunk meg a tyúkszemtől?
- Dátum: 2024.07.28., 20:53
- Martinka Dia
- pixabay.com
- bőrkeményedés, cipő, előfordulás, elváltozás, fájdalmas, gyerekek, gyógyítás, higiénia, idősek, immunrendszer, megoldás, megszabadul, nyomás, ortopédiai, panasz, probléma, szakorvos, tyúkszem, vírusfertőzés, vírusos megbetegedés
Ha esetleg valaki olyan szerencsés lenne, hogy nem tudja mi a tyúkszem, akkor röviden vázolva: a lábon képződött, elszarusodott, fájdalmas kinövés. Ez a vírusos betegség mielőbbi megoldást igényel.
A tyúkszem a bőr folyamatos nyomása következtében alakul ki, jellemzően a lábujjak tetején és oldalán, valamint a lábfejen és a talpon. A tyúkszem a legtöbbször kemény és száraz, fokozottan elszarusodott terület.
A tyúkszem előfordulása leggyakrabban vírusos, ez inkább a gyerekekre, fiatalokra jellemző, míg az ortopédiai okok miatt kialakult bőrkeményedések, kinövések inkább az idősebbeket érintik.
Honnan tudjuk, hogy tyúkszemről beszélünk?
Ha a talpon van és fájdalmas bőrkinövés, melynek mérete néhány millimétertől egy centiig terjedhet, akkor valószínűleg tyúkszemről van szó.
Az első lépés, hogy állapítsuk meg, nem szemölcsről van szó. A két elváltozás között az a közös, hogy mindkét esetben a bőr megvastagszik, valamint szorítást, nyomást váltanak ki. A tyúkszem kezelése különösen fontos, ha túlsúlytól, illetve cukorbetegségtől szenvedünk, ugyanis ezekben az esetekben a beteg terület akár el is fekélyesedhet.
Mitől alakul ki ez a betegség?
Fontos elsőként megállapítani, hogy mi okozta a betegséget, utána lehet megkezdeni a gyógyítását. Lehet ortopédiai probléma, akkor okozhatja lúdtalp, vagy harántsüllyedés, kereshetjük az okot a nem megfelelő lábbeliben is.
Ha a tyúkszem okozója vírus, a megoldást vírusellenes szerek alkalmazásában kell keresni, ha pedig ez sem oldja meg a problémát, akkor sebésszel kell konzultálni a továbbiakról.
Sok egészségügyi probléma is kedvez a tyúkszemek kialakulásának, ilyen többek közt a cukorbetegség / diabétesz, vagy az érelmeszesedés.
Milyen házi praktikákat vethetünk be a gyógyulás érdekében?
Érdemes a lábfejet alaposan kiáztatni és reszelővel az elhalt hámréteget lekaparni, majd bevetni a patikai ecsetelőket a cél érdekében.
Segíthetnek a gyulladáscsökkentő növényi krémek is, mint a kamilla vagy a körömvirág.
A tyúkszemtapaszok is hatékonyak, ezek felpuhítják a megkeményedett bőrt és könnyebben eltávolíthatóvá válik – reszeléssel, dörzsöléssel - a szemölcs vagy tyúkszem. Ha nem boldogulunk vele otthon, akkor pedikűrösök, vagy szakorvosok segítségét kérhetjük.
Bőrgyógyászunk azt mondta nekem, - mikor sokadszorra mentünk a fiaimmal szemölcs, illetve tyúkszemproblémák esetén, - hogy ezek azt jelzik, valami nem jó az immunrendszerben, így annak megerősítése az elsődleges ok a megelőzés tekintetében. Ami jó hír, hogy ezzel az említett bőrelváltozások megelőzhetők, illetve megfelelő lábhigiéniával és a helyes cipő/talpbetét viselésével is kiküszöbölhetjük ezt a kellemetlen jelenséget.
Fogaink védelme a nyári időszakban

A vakáció izgalma elterelheti a figyelmet olyan alapvető dolgokról, mint a fogmosás. Utazások alkalmával, legyen az hosszabb vagy rövidebb, olyannyira meg tudunk feledkezni a szájápolásról, hogy előfordulhat, hogy otthon marad a fogkefe vagy a fogkrém. Ráadásul nyaraláskor hajlamosak vagyunk a megszokottól eltérően, gyakrabban fogyasztani cukros ételeket és italokat. Az alábbi cikkben arról tudhatunk meg többet, hogy mit tehetünk fogaink védelme érdekében a nyári időszakban.
Óvatosnak kell lenni a gyümölcsfogyasztással?

A gyümölcsök a kiegyensúlyozott étrend alapvető részei, hiszen rengeteg vitamint, ásványi anyagot, rostot és antioxidánst tartalmaznak. Azonban sokan nem tudják, hogy a túlzott gyümölcsfogyasztás is járhat kockázatokkal, főként bizonyos egészségi állapotok vagy étrendi célok mellett.
Mikor van szükség pajzsmirigy ultrahangra?

Pajzsmirigy ultrahangra akkor van szükség, ha felmerül a pajzsmirigybetegség gyanúja, vagy ha már ismert pajzsmirigyproblémák követésére, ellenőrzésére van szükség. Milyen esetekben javasolt az ultrahangvizsgálat?
Mit kell tudni a sérvről?

A sérv (hernia) akkor alakul ki, amikor valamely belső szerv kórosan előtüremkedik abból az üregből, ahol normál esetben elhelyezkedik (például hasüreg vagy mellüreg). Ez akkor fordulhat elő, ha a hasfal vagy más hasonló szerkezet veleszületett vagy szerzett gyengesége miatt (például műtéti heg), egy nyílás meggyengül és kitágul. Ezen keresztül a belső tartalom a hasfalon vagy más hasonló struktúrán keresztül kijut, a sérvkapun át, és a sérvtömlőként viselkedő hártya előtt tolódik ki, így a hasüregen kívülre kerül.
Veszélyes, ha lenyeli a gyerek a rágógumit?

Sok szülő megijed, amikor gyermeke véletlenül lenyel egy rágógumit – de vajon jogos-e az aggodalom? A szakértők szerint a legtöbb esetben nincs ok pánikra, de bizonyos körülmények között a rágógumi lenyelése komoly egészségügyi kockázatokat is jelenthet.