Menü

A stressz hatása a bélrendszerre

Nem új információ, hogy a stressz negatívan hat az emésztőrendszerre, mivel a szervezet a küzdelemre fókuszál és az emésztést háttérbe szorítja. Az egyéni stresszhelyzetek mindenkinél másként hatnak az emésztőrendszerre, de minden esetben okozhat egészségügyi problémákat.

Feszült élethelyzetekben gyakran tapasztaljuk a refluxbetegséget, megjelenik az irritábilis bél szindróma, fekélybetegség, gyulladásos bélbetegségek, kiújulnak régebbi problémák. A stressz köztudottan ártalmas, kellemetlen állapot, s mivel életünk folytonos változásban van, stresszmentes élet nem létezik, hiába a sok konfliktuskezelési technika és jótanács, nehéz nem stresszelni, hiszen elég egy családi perpatvar, egy munkahelyi konfliktus, egy – két határidős meló, megbetegedett gyermek s máris ideges az ember.

Függetlenül attól, hogy mi ez a hatás, a szervezet arra törekszik, hogy megoldja a problémát és visszatérjen a komfortzóna állapotába.

A legfőbb gondot a hosszú ideig fennálló és nem megoldható stresszhelyzetek jelentik, melyek a szervezet fokozatos kimerüléséhez, súlyos esetben összeomlásához és betegségek kialakulásához vezet.

Melyek a stresszforrások?

Azokat nevezzük stresszfaktoroknak, amelyek megélése félelemmel, szorongással vagy boldogtalansággal jár.

A stressz sajnos nem tudatos állapot, a tartós stressz állapota pedig az egész szervezetre hatást gyakorol, így az emésztőrendszer működésére is rányomja a bélyegét, ennek eredményeként gyomorproblémák jelentkeznek, romlik az emésztés és a bél vérellátása, továbbá az immunrendszer is gyengül.

Stresszhelyzetben a szervezet igyekszik megszabadulni a már felesleges terhet jelentő salakanyagoktól és lelassul az emésztés, amely sokféle panasz formájában nyilvánulhat meg: teltségérzés, puffadás, hasmenés.

A stressz során a test több gyomorsavat termelhet, ami emésztési problémákat okozhat, például gyomorfájást, gyomorégést és refluxot. Ha a stressz hosszú ideig fennáll, a kortizol szintje tartósan emelkedett marad, s erősödik a szervezet gyulladásos hajlama, ez azért történik így, mert a kortizol már nem tudja gyulladáscsökkentő hatását kifejteni. A fokozott gyulladásos hajlam allergiás, autoimmun betegségek formájában is megnyilvánulhat. Alvászavarok is jelentkezhetnek, például álmatlanság, amelyek az érzelmi stressz vagy szorongás következményei.

Néhány hatékony stresszkezelési módszer:

Relaxációtechnikák: A mélylégzés, progresszív izomrelaxáció és más relaxációs módszerek segíthetnek csökkenteni a stresszt és az izomfeszültséget, ami javíthatja az emésztést.

Meditáció: A meditáció segít lecsillapítani az elmét, csökkenteni a szorongást és a stresszt. Rendszeres meditáció alkalmazásával javítható az emésztés és az emésztőrendszer működése.

Testmozgás: A testmozgás segít a stressz levezetésében, és a rendszeres testmozgásnak pozitív hatása lehet az emésztőrendszerre. A mozgás serkenti az emésztést, javítja a bélmozgást és csökkenti a székrekedést.

Egészséges táplálkozás: Az egészséges étrend betartása, a rendszeres étkezés és a megfelelő folyadékbevitel segít stabilizálni a vércukorszintet és minimalizálni a gyomor-bélrendszeri problémákat, amelyek stressz hatására kialakulhatnak.

Stresszkezelő technikák: A stresszkezelő technikák, például a kognitív viselkedésterápia vagy az autogén tréning, segíthetnek az érzelmi reakciók megváltoztatásában és a stressz okainak kezelésében.

Pihenés és alvás: Megfelelő mennyiségű alvás és rendszeres pihenés kulcsfontosságú a stressz csökkentésében és az emésztőrendszer megnyugtatásában.

Segíthet gyomorproblémák esetén a probiotikumok szedése, prebiotikus étrend tartása, mely erősíti a bélflórát, javítja a bél állapotát. Segítségül hívhatjuk a pszichoterápiát, különböző alternatív gyógymódokat (autogén tréning, jóga) mely javíthatja a stresszkezelő képességet.

Ezeket próbáld ki a szúnyogcsípésekre

Mind minden évben, idén is eljött a szúnyogok ideje a hirtelen meleggel, kellemetlen csípésükre van pár házipraktikánk.

Tavaszi megújulás – kívül és belül

A tél után a tavasz olyan, mint egy mély lélegzetvétel: friss, üde, és tele van lehetőséggel. A természet új ruhát ölt, zöldbe borulnak a fák, virágba borul a világ, és ezzel együtt mi is új energiákat érzünk magunkban. De vajon tudatosan is megéljük ezt a megújulást?

A passzív dohányzás veszélyei

A passzív dohányzás, vagyis amikor valaki nem dohányzik, de mások füstjét belélegzi, komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában. Ez a fajta dohányfüst belégzése ugyanúgy tartalmaz káros anyagokat, mint az aktív dohányzás.

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.