Menü

A stressz hatása a bélrendszerre

Nem új információ, hogy a stressz negatívan hat az emésztőrendszerre, mivel a szervezet a küzdelemre fókuszál és az emésztést háttérbe szorítja. Az egyéni stresszhelyzetek mindenkinél másként hatnak az emésztőrendszerre, de minden esetben okozhat egészségügyi problémákat.

Feszült élethelyzetekben gyakran tapasztaljuk a refluxbetegséget, megjelenik az irritábilis bél szindróma, fekélybetegség, gyulladásos bélbetegségek, kiújulnak régebbi problémák. A stressz köztudottan ártalmas, kellemetlen állapot, s mivel életünk folytonos változásban van, stresszmentes élet nem létezik, hiába a sok konfliktuskezelési technika és jótanács, nehéz nem stresszelni, hiszen elég egy családi perpatvar, egy munkahelyi konfliktus, egy – két határidős meló, megbetegedett gyermek s máris ideges az ember.

Függetlenül attól, hogy mi ez a hatás, a szervezet arra törekszik, hogy megoldja a problémát és visszatérjen a komfortzóna állapotába.

A legfőbb gondot a hosszú ideig fennálló és nem megoldható stresszhelyzetek jelentik, melyek a szervezet fokozatos kimerüléséhez, súlyos esetben összeomlásához és betegségek kialakulásához vezet.

Melyek a stresszforrások?

Azokat nevezzük stresszfaktoroknak, amelyek megélése félelemmel, szorongással vagy boldogtalansággal jár.

A stressz sajnos nem tudatos állapot, a tartós stressz állapota pedig az egész szervezetre hatást gyakorol, így az emésztőrendszer működésére is rányomja a bélyegét, ennek eredményeként gyomorproblémák jelentkeznek, romlik az emésztés és a bél vérellátása, továbbá az immunrendszer is gyengül.

Stresszhelyzetben a szervezet igyekszik megszabadulni a már felesleges terhet jelentő salakanyagoktól és lelassul az emésztés, amely sokféle panasz formájában nyilvánulhat meg: teltségérzés, puffadás, hasmenés.

A stressz során a test több gyomorsavat termelhet, ami emésztési problémákat okozhat, például gyomorfájást, gyomorégést és refluxot. Ha a stressz hosszú ideig fennáll, a kortizol szintje tartósan emelkedett marad, s erősödik a szervezet gyulladásos hajlama, ez azért történik így, mert a kortizol már nem tudja gyulladáscsökkentő hatását kifejteni. A fokozott gyulladásos hajlam allergiás, autoimmun betegségek formájában is megnyilvánulhat. Alvászavarok is jelentkezhetnek, például álmatlanság, amelyek az érzelmi stressz vagy szorongás következményei.

Néhány hatékony stresszkezelési módszer:

Relaxációtechnikák: A mélylégzés, progresszív izomrelaxáció és más relaxációs módszerek segíthetnek csökkenteni a stresszt és az izomfeszültséget, ami javíthatja az emésztést.

Meditáció: A meditáció segít lecsillapítani az elmét, csökkenteni a szorongást és a stresszt. Rendszeres meditáció alkalmazásával javítható az emésztés és az emésztőrendszer működése.

Testmozgás: A testmozgás segít a stressz levezetésében, és a rendszeres testmozgásnak pozitív hatása lehet az emésztőrendszerre. A mozgás serkenti az emésztést, javítja a bélmozgást és csökkenti a székrekedést.

Egészséges táplálkozás: Az egészséges étrend betartása, a rendszeres étkezés és a megfelelő folyadékbevitel segít stabilizálni a vércukorszintet és minimalizálni a gyomor-bélrendszeri problémákat, amelyek stressz hatására kialakulhatnak.

Stresszkezelő technikák: A stresszkezelő technikák, például a kognitív viselkedésterápia vagy az autogén tréning, segíthetnek az érzelmi reakciók megváltoztatásában és a stressz okainak kezelésében.

Pihenés és alvás: Megfelelő mennyiségű alvás és rendszeres pihenés kulcsfontosságú a stressz csökkentésében és az emésztőrendszer megnyugtatásában.

Segíthet gyomorproblémák esetén a probiotikumok szedése, prebiotikus étrend tartása, mely erősíti a bélflórát, javítja a bél állapotát. Segítségül hívhatjuk a pszichoterápiát, különböző alternatív gyógymódokat (autogén tréning, jóga) mely javíthatja a stresszkezelő képességet.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.