Menü

Tudnivalók a Beck-féle tesztről

A depresszió a hangulatzavarok közé tartozó, legalább 2 hétig tartó, a napok nagy részében a hangulatot nyomottá, az embert örömtelenné (örömtelenség = anhedónia) alakító, indokolatlanul bűntudatot keltő, valódi, adott esetben (unipoláris major depresszió) súlyos orvosi kórkép. Nem csak egy pár órás, vagy napos "depi", ahogy azt a szlengben használják.

Fontos különbséget tenni a levert közérzet, egy életkrízis, vagy pszichotrauma kapcsán kialakult átmeneti lehangoltság, és a legalább két hete, a napok nagy részében tartó, a lehangoltságnál jóval több tünetből és panaszból összeálló depresszió, mint betegség között.

Azért tartom különösen fontosnak ezt kihangsúlyozni, mert egyre népszerűbb a "depizik”, "depis" kifejezések használata azokban az esetekben, amikor valakit egyszerűen csak rosszkedvű.

Ez azonban csak egy átmeneti közérzet zavar, nem pedig hangulatzavar (betegség), és valójában nagyon messze áll a depressziótól. Ez az átmeneti közérzetzavar önmagunk "összeszedésével" tényleg változtatható, azonban a depresszió már NEM!

Előbbi esetben elég a korábban már bevált, hatékonynak bizonyult, önsegítő, stresszkezelő módszerek újbóli elővétele. Pl.: rövidebb elvonulás, pár napos pihenés, zenehallgatás, sport stb., de, a puszta várakozás, időmúlás, figyelemelterelés is hatékony lehet, hiszen a rossz közérzet múlandó (spontán is "gyógyul").

Depresszió esetén viszont ezek nem működnek. Hiába várjuk, hogy órák, napok, hetek és hónapok múltán lelki állapotunk (hangulatzavar) spontán, vagy saját aktivitásunk révén rendeződjön!

A Beck Depresszió Kérdőív tehát arra adhat közelítő választ, hogy szükséges-e szakemberhez fordulni.

Depresszióban az érzelmi élet károsodása együtt jár a gondolkodás (kognitív folyamatok), az energiaszint, az akarni tudás és a viselkedés, aktivitás átmeneti, gyógyítható megváltozásával. A depresszió középsúlyos formájából, a Beteg már egyedül nem képes magát összeszedve kigyógyulni, kilépni. Megértésre, megfelelő és szakszerű segítségre van szüksége!

A depresszió kiváltó okai

1. Genetikai sérülékenység.

2. Krónikus párkapcsolati-, munkahelyi-, pénzügyi-stresszorok.

3. Elégtelen stresszkezelés.

4. Olykor testi betegségek (rosszindulatú daganat, koronária betegség, maradványtünetekkel gyógyuló stroke, COPD, súlyos csontritkulás, súlyos balesetet követő politrauma, csonkolással járó műtét, gyakori rohamokkal járó epilepszia stb.), amelyek a Páciens életét, életmódját, mindennapjait, társadalmi szerepeit:

hosszútávon korlátozzák

fájdalommal járnak

prognózisuk rossz, v. bizonytalan

kezelésük nehéz, hosszadalmas

A depressziós panaszok és tünetek legtöbbször ezekben az esetekben is mérsékelhetők! Ez pedig nem csak a Beteg életminőségének javulását, hanem családja lelkiterheinek csökkenését is magával hozza.

Az aktuálisan depressziós ember közérzetének és hangulatának javulása, a depresszióval együtt járó krónikus gyulladás csökkenése és az immunfunkcióinak javulása miatt a hangulatzavart kiváltó testi betegségek gyógyulási esélyeit is javítják.

A Beck-féle depresszió-kérdőívnek, mind a 9 kérdéses rövidített, mind a 21 tételes teljes változata (1961, 1971, 1996), szerte a világban használják az aktuálisan esetleg fennálló depressziós tünetek / panaszok szűrővizsgálatára.

Jóllehet a Beck-féle depresszió skála megbízható eszköze a pszichometriának, a depresszió (major depresszió, klinikai depresszió) szakszerű diagnózisának felállítására önmagában nem alkalmas! Nem klinikai diagnosztikai célzattal készült. Azonban a kapott eredmények kiváló szűrőeszközként, támpontként szolgálhatnak a depresszió öndiagnózisához.

November, a férfi egészség hónapja

A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.

Télen allergia? Ki hallott már ilyet?

Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?

Rotavírus, mit kell tudni róla?

Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.

Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen

“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.

Az arctorna csodás hatásai

Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.