Menü

Tudnivalók a Beck-féle tesztről

A depresszió a hangulatzavarok közé tartozó, legalább 2 hétig tartó, a napok nagy részében a hangulatot nyomottá, az embert örömtelenné (örömtelenség = anhedónia) alakító, indokolatlanul bűntudatot keltő, valódi, adott esetben (unipoláris major depresszió) súlyos orvosi kórkép. Nem csak egy pár órás, vagy napos "depi", ahogy azt a szlengben használják.

Fontos különbséget tenni a levert közérzet, egy életkrízis, vagy pszichotrauma kapcsán kialakult átmeneti lehangoltság, és a legalább két hete, a napok nagy részében tartó, a lehangoltságnál jóval több tünetből és panaszból összeálló depresszió, mint betegség között.

Azért tartom különösen fontosnak ezt kihangsúlyozni, mert egyre népszerűbb a "depizik”, "depis" kifejezések használata azokban az esetekben, amikor valakit egyszerűen csak rosszkedvű.

Ez azonban csak egy átmeneti közérzet zavar, nem pedig hangulatzavar (betegség), és valójában nagyon messze áll a depressziótól. Ez az átmeneti közérzetzavar önmagunk "összeszedésével" tényleg változtatható, azonban a depresszió már NEM!

Előbbi esetben elég a korábban már bevált, hatékonynak bizonyult, önsegítő, stresszkezelő módszerek újbóli elővétele. Pl.: rövidebb elvonulás, pár napos pihenés, zenehallgatás, sport stb., de, a puszta várakozás, időmúlás, figyelemelterelés is hatékony lehet, hiszen a rossz közérzet múlandó (spontán is "gyógyul").

Depresszió esetén viszont ezek nem működnek. Hiába várjuk, hogy órák, napok, hetek és hónapok múltán lelki állapotunk (hangulatzavar) spontán, vagy saját aktivitásunk révén rendeződjön!

A Beck Depresszió Kérdőív tehát arra adhat közelítő választ, hogy szükséges-e szakemberhez fordulni.

Depresszióban az érzelmi élet károsodása együtt jár a gondolkodás (kognitív folyamatok), az energiaszint, az akarni tudás és a viselkedés, aktivitás átmeneti, gyógyítható megváltozásával. A depresszió középsúlyos formájából, a Beteg már egyedül nem képes magát összeszedve kigyógyulni, kilépni. Megértésre, megfelelő és szakszerű segítségre van szüksége!

A depresszió kiváltó okai

1. Genetikai sérülékenység.

2. Krónikus párkapcsolati-, munkahelyi-, pénzügyi-stresszorok.

3. Elégtelen stresszkezelés.

4. Olykor testi betegségek (rosszindulatú daganat, koronária betegség, maradványtünetekkel gyógyuló stroke, COPD, súlyos csontritkulás, súlyos balesetet követő politrauma, csonkolással járó műtét, gyakori rohamokkal járó epilepszia stb.), amelyek a Páciens életét, életmódját, mindennapjait, társadalmi szerepeit:

hosszútávon korlátozzák

fájdalommal járnak

prognózisuk rossz, v. bizonytalan

kezelésük nehéz, hosszadalmas

A depressziós panaszok és tünetek legtöbbször ezekben az esetekben is mérsékelhetők! Ez pedig nem csak a Beteg életminőségének javulását, hanem családja lelkiterheinek csökkenését is magával hozza.

Az aktuálisan depressziós ember közérzetének és hangulatának javulása, a depresszióval együtt járó krónikus gyulladás csökkenése és az immunfunkcióinak javulása miatt a hangulatzavart kiváltó testi betegségek gyógyulási esélyeit is javítják.

A Beck-féle depresszió-kérdőívnek, mind a 9 kérdéses rövidített, mind a 21 tételes teljes változata (1961, 1971, 1996), szerte a világban használják az aktuálisan esetleg fennálló depressziós tünetek / panaszok szűrővizsgálatára.

Jóllehet a Beck-féle depresszió skála megbízható eszköze a pszichometriának, a depresszió (major depresszió, klinikai depresszió) szakszerű diagnózisának felállítására önmagában nem alkalmas! Nem klinikai diagnosztikai célzattal készült. Azonban a kapott eredmények kiváló szűrőeszközként, támpontként szolgálhatnak a depresszió öndiagnózisához.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.

A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.

Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.

Újraélesztés felnőtteknél – gyerekeknél

Az elsősegélynyújtás életeket menthet, ezért a vizsgán is komolyan veszik, hogy mennyire sajátítottuk el a segítségnyújtás szabályait, azonban az újraélesztés technikáját nem csak a vizsgára készülőknek érdemes elsajátítani.