Epley-manőver – a szédülés egyik ellenszere
A szédülés nem csak ijesztő lehet egy ember számára, hanem igen veszélyes is. Különböző okok állhatnak a hátterében és ez által a kezelése sem mindegy, de ha a fül a gond okozója, akkor van egy remek torna erre.
A szédülést sokféle dolog okozhatja, sokszor a vér cukorszintje ingadozik, van, hogy a vérnyomásunk esik le, vagy éppen emelkedik magasra, de okozhatja egy nyaki izomfeszülés, vagy akár a fül működésének rendellenessége. A fül az egyensúlyszervünk, a benne lévő folyadékban kristályok vannak, és ha ezek például elmozdulnak, akkor ingerelik az érzékelősejteket, kialakul egy szédülés. A tünet a fül érintettségét jelezve igen egyértelmű. A szédülés hirtelen fellépő, heves rohamszerűen érkezik, általában akkor, amikor a beteg például az ágyban egyik oldaláról a másikra fordul, de lehet akkor is, amikor felébred és forog vele a világ.
Nagyon ijesztő, ilyenkor a többség pánikolni kezd, hogy nagyobb a gond, ezért a sürgősségire betegellátó rendszert veszik igénybe, ami tulajdonképpen jó döntés, hiszen egy MRI, vagy CT rögtön kizárja a nagyobb gondot. A fülben történő változásokat egyik képalkotó vizsgálat sem mutatja ki. Úgy lehet feltárni ezt a betegséget, hogy a beteget először leültetik és elfordítják a fejét egyik irányba, majd lefektetik. Mindig csak az egyik oldalra fordított helyzetben jelentkezik a szédülés. Ezzel együtt egy úgynevezett szemtekerezgés is kialakul, ez egy akaratlan, kóros szemmozgás. A betegséget BBPV-nek hívják, ami jóindulatú helyzetfüggő szédülést jelent. Előfordulhat kísérő tüneteként halálfélelem, szorongás és sok esetben hányinger is.
Az Epley-manőver egy akár otthon is elvégezhető tornagyakorlat. Semmilyen különleges eszközt nem igényel és egy gyógytornász, vagy fül-orr-gégész szakember segítségével könnyen elsajátítható. Úgy kell végezni a gyakorlatokat, hogy hátunkra fekszünk az ágyra és a fejünket lelógatjuk a szélén, miközben elfordítjuk az egyik oldalra. Szépen lassan átfordulunk a másik oldalra, annyira, hogy lássuk a talajt. Ekkor elő fog jönni a szédülés, ezért próbáljuk fél percig ebben a testhelyzetben maradni, majd lassan felülni az egészséges oldal felé fordulva.
Ezeket a mozdulatokat napi 1-2 alkalommal kell elvégezni és igen gyors javulást is el lehet érni vele. A tornát általában 1-2 hétig ajánlott naponta folytatni, amíg a tünetek teljesen meg nem szűnnek. Kiegészítő terápiaként, kizárólag orvosi javaslatra lehet szedni a hányinger, vagy hányás csillapítására tablettákat, súlyosabb esetben szorongásgátló gyógyszereket is. A megoldást nem a gyógyszeres kezelés, hanem a torna fogja jelenteni, ezért kitartónak kell lenni ebben.
A BBPV egy a fülből eredő szédüléses állapot, mely az egyensúly érzékünket veszi célba. A problémát az Epley-manőverrel lehet orvosolni, kérjünk szekértő segítséget a tornagyakorlatok helyes alkalmazásához.
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A hemokromatózisnál kerülendő élelmiszerek

A hemokromatózis egy olyan genetikai állapot, amely miatt a szervezet túl sok vasat halmoz fel. Ezért fontos a diéta során figyelni arra, hogy mely élelmiszereket kerüljük el, és melyeket ajánlott fogyasztani.
Egy jó fürdő csodákra képes

Egy jó meleg fürdő hatékonyan enyhítheti a stresszt, nyugtatja a fájó izmokat és felkészíti a testet a pihentető éjszakai alvásra. A meleg fürdőnek számos egészségügyi előnye ismert.