Gazdálkodj okosan az időddel!
- Dátum: 2024.08.06., 02:26
- Majernyik Szilvia
- képek:pexels.com
- határidő, időgazdálkodás, megoldás, naptár, önfejlesztés, pihenőnap, problémák, stressz, tervezés
„Az idő pénz!” tartja a mondás, amelyet mindannyian ismerünk. Bármely irányból is nézzük, az idő tényleg a legfontosabb valutánk, hiszen azt szánjuk munkára, szórakozásra, otthoni teendőkre és a szeretteinkre. Sokszor érezhetjük azonban úgy, hogy a napirendünk teljesen szétcsúszik, és gonosz szörnyeteg formájában ül a vállunkon az elvégzendő feladatokkal járó szorongás. A legtöbb ember számára nem ismeretlen az érzés, amikor, ha negyvennyolc órából állna egy nap, sem lenne elegendő arra, hogy mindent beletuszkoljunk.
Ilyenkor jön el az a pillanat, amikor nagy levegőt kell venni, és átgondolni, hogy lehet nem a leghatékonyabban használjuk fel az ébren töltött óráink számát. Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen számtalan módszer van, amivel javíthatunk életünk ezen aspektusán. Fontos azonban apró lépésekben haladni, hiszen nem várhatjuk el magunktól azt, hogy azonnal felborítsuk az életvitelünket, sokkal célravezetőbb, ha apránként építünk be új elemeket a mindennapjainkba.
Amennyiben nincsen naptárunk, vagy nem vezetjük benne a határidőket és időpontokat, mindenképp érdemes beszerezni egyet, vagy legalábbis aktívan használni azt, ami be van építve a telefonokba. Az utóbbi verzió többel között azért is hasznos, mert még emlékeztet is minket, így nem merülhet fel az a probléma, mint az analóg naptáraknál, hogy egyszerűen nem nyitjuk ki. Így mindjárt jobb rálátást nyerünk arra is, hogy hol van szabadidőnk!
A kötelező feladatoknak, mint az otthoni teendők, főzés, sportolás, vagy egyéb repetitív elfoglaltság, érdemes kialakítani egy heti rendet, amit igazíthatunk a munkához, vagy a tanulmányainkhoz. Ha szétválasztjuk ezeket a feladatokat egy hétre elosztva, akkor mindjárt nem is tűnnek annyira lehetetlennek. Legalább egy pihenőnapot iktassunk be a hétre, ahol a minimálisnál több ilyen jellegű feladatot nem látunk el!
Fontos kitűzni rövidtávú és hosszútávú célokat is, hiszen amikor ezeket sikerül teljesíteni, akkor a sikerélmény boldogsággal tölt majd el bennünket. Amennyiben egy olyan projekten dolgozunk, akár a magánéletben akár a munkahelyünkön, amelynek nincsen fix elkészülési határideje, tűzzünk ki neki egyet! A nagyobb feladatokat próbáljuk meg lebontani kisebbekre, így érezhetjük a folyamatos fejlődést, illetve saját magunk számára is könnyebb reflektálni a haladásra.
Ha érezzük, hogy egy kevésbé produktív időszakát éljük az életünknek, próbáljunk meg visszavenni egy kicsit a szervezkedésből. Megbocsájthatjuk magunknak azt, hogy kicsit pihenni szeretnénk, vagy úgy érezzük kiégtünk a munkából, esetlegesen szívesebben töltenénk időt egyedül. Próbáljuk megtalálni az egyensúlyt a mindennapjainkban, hiszen ez szükséges a változatos életvitelhez!
Még ha sokszor úgy is érezzük, csak azokat a feladatokat csinálnánk meg szívesen, amihez van kedvünk és motivációnk, próbáljuk meg ne halogatni a kevesebb örömmel járó dolgokat. A halogatás a fő indok, ami miatt időzavarba keveredhetünk. Próbáljunk meg felváltva megoldani a kedveltebb és kevésbé kedvelt kihívásainkat!
Tűzgyújtás szabadban és otthon: A gondtalan sütés-főzés szabályai

A nyári időszak beköszöntével egyre többen választják a nyílt ég alatti főzést. Akár a kertben, akár az erdőben, a kültéri főzőcskézés remek kikapcsolódási lehetőséget nyújt. Legyen szó grillezésről, bográcsozásról vagy szalonnasütésről, fontos, hogy betartsuk a tűzrakásra vonatkozó szabályokat és körültekintően járjunk el különösen szabadban.
Miért lehet stresszes a nyaralás?

A nyaralás a legtöbb ember számára a pihenés, kikapcsolódás és feltöltődés ideje – legalábbis elméletben, „papíron”. A valóság azonban sokszor mást mutat: a nyári szabadság időszaka nem ritkán feszültséggel, családi vitákkal, időnyomással vagy éppen kiábrándulással jár.
A rage baiting jelensége és működése

Biztosan sokan találkozunk a közösségi médiás görgetés közben dühítő tartalmakkal. Úgymond van az internetnek egy sötét része, ahol az indulatot kiváltó videók tömkelege nem véletlen baleset, hanem tudatosan előállított termék. Legyenek ezek közúti balesetes klipek, állatkínzás vagy valamilyen látványos társadalmi normaszegés formájában.
Eső a Balatonnál? Így mentsd meg a nyaralást rossz időben

Balaton, július – mindenki napfényt, csobbanást és fagyit remél egy balatoni nyaraláson. De mi van akkor, ha beborul az ég, és a napokat eső, szél vagy hidegebb idő kíséri? Pánik helyett jöjjön a B-terv – mert a rossz idő nem jelenti azt, hogy unalmas napok várnak ránk.
Tisztelet a teremben: Amit minden sportolónak tudnia kell

Nincs írott szabály a konditermi viselkedésre, mégis van egyfajta etikett, amit illik vagy illene egy edzőteremben betartani, a zökkenőmentes egymás mellett edzés érdekében.