Gazdálkodj okosan az időddel!
- Dátum: 2024.08.06., 02:26
- Majernyik Szilvia
- képek:pexels.com
- határidő, időgazdálkodás, megoldás, naptár, önfejlesztés, pihenőnap, problémák, stressz, tervezés
„Az idő pénz!” tartja a mondás, amelyet mindannyian ismerünk. Bármely irányból is nézzük, az idő tényleg a legfontosabb valutánk, hiszen azt szánjuk munkára, szórakozásra, otthoni teendőkre és a szeretteinkre. Sokszor érezhetjük azonban úgy, hogy a napirendünk teljesen szétcsúszik, és gonosz szörnyeteg formájában ül a vállunkon az elvégzendő feladatokkal járó szorongás. A legtöbb ember számára nem ismeretlen az érzés, amikor, ha negyvennyolc órából állna egy nap, sem lenne elegendő arra, hogy mindent beletuszkoljunk.
Ilyenkor jön el az a pillanat, amikor nagy levegőt kell venni, és átgondolni, hogy lehet nem a leghatékonyabban használjuk fel az ébren töltött óráink számát. Aggodalomra azonban semmi ok, hiszen számtalan módszer van, amivel javíthatunk életünk ezen aspektusán. Fontos azonban apró lépésekben haladni, hiszen nem várhatjuk el magunktól azt, hogy azonnal felborítsuk az életvitelünket, sokkal célravezetőbb, ha apránként építünk be új elemeket a mindennapjainkba.
Amennyiben nincsen naptárunk, vagy nem vezetjük benne a határidőket és időpontokat, mindenképp érdemes beszerezni egyet, vagy legalábbis aktívan használni azt, ami be van építve a telefonokba. Az utóbbi verzió többel között azért is hasznos, mert még emlékeztet is minket, így nem merülhet fel az a probléma, mint az analóg naptáraknál, hogy egyszerűen nem nyitjuk ki. Így mindjárt jobb rálátást nyerünk arra is, hogy hol van szabadidőnk!
A kötelező feladatoknak, mint az otthoni teendők, főzés, sportolás, vagy egyéb repetitív elfoglaltság, érdemes kialakítani egy heti rendet, amit igazíthatunk a munkához, vagy a tanulmányainkhoz. Ha szétválasztjuk ezeket a feladatokat egy hétre elosztva, akkor mindjárt nem is tűnnek annyira lehetetlennek. Legalább egy pihenőnapot iktassunk be a hétre, ahol a minimálisnál több ilyen jellegű feladatot nem látunk el!
Fontos kitűzni rövidtávú és hosszútávú célokat is, hiszen amikor ezeket sikerül teljesíteni, akkor a sikerélmény boldogsággal tölt majd el bennünket. Amennyiben egy olyan projekten dolgozunk, akár a magánéletben akár a munkahelyünkön, amelynek nincsen fix elkészülési határideje, tűzzünk ki neki egyet! A nagyobb feladatokat próbáljuk meg lebontani kisebbekre, így érezhetjük a folyamatos fejlődést, illetve saját magunk számára is könnyebb reflektálni a haladásra.
Ha érezzük, hogy egy kevésbé produktív időszakát éljük az életünknek, próbáljunk meg visszavenni egy kicsit a szervezkedésből. Megbocsájthatjuk magunknak azt, hogy kicsit pihenni szeretnénk, vagy úgy érezzük kiégtünk a munkából, esetlegesen szívesebben töltenénk időt egyedül. Próbáljuk megtalálni az egyensúlyt a mindennapjainkban, hiszen ez szükséges a változatos életvitelhez!
Még ha sokszor úgy is érezzük, csak azokat a feladatokat csinálnánk meg szívesen, amihez van kedvünk és motivációnk, próbáljuk meg ne halogatni a kevesebb örömmel járó dolgokat. A halogatás a fő indok, ami miatt időzavarba keveredhetünk. Próbáljunk meg felváltva megoldani a kedveltebb és kevésbé kedvelt kihívásainkat!
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.