Menü

Pajzsmirigy problémák: normál TSH mellett is lehet baj?

Sokan tévesen azt hiszik, hogy a pajzsmirigy betegségei egyszerű TSH érték meghatározásával mérhető és ebből diagnózis felállítható. Sajnos a TSH-érték önmagában kevés a pajzsmirigybetegségek megállapításához, ennél összetettebb vizsgálatokra van szükség.

A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk. Az általa termelt hormon felelős a szervezet anyagcsere-folyamatainak megfelelő működésért.

A TSH sajnos nem elég egyedüli vizsgálatnak a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez. Pajzsmirigybetegként az a tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, már eleve a megfelelő érték kérdése sem egységes.

Mit mutat meg a TSH érték?

A TSH egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, tehát alulműködik, amennyiben a TSH érték lényegesen csökkent, a normál tartománytól ilyen mértékben eltér, akkor pedig már fokozott működésről, azaz túlműködésről beszélhetünk. A fontos kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a TSH-értékünk „normális” . Mi az úgynevezett normál érték?

A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén túlműködésről beszélünk. Alulműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányt adóak és nem jelentenek diagnózist

A referenciatartomány meghatározásánál figyelembe kell venni az életkort. (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)

Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték. A pajzsmirigy nem megfelelő működése által okozott tünetek olyan sokfélék lehetnek, hogy a diagnosztizálás mindenképpen szakorvos feladata.

A laboratóriumi vizsgálatot minden esetben meg kell, hogy előzze a beteg panaszainak meghallgatása, az alkalmazott gyógyszerek áttekintése, a beteg alapos kikérdezése. A beteg vizsgálata és kezelése egyaránt holisztikus megközelítést igényel.

Ki kell hangsúlyozni egy fontos dolgot: normál TSH mellett is lehet baj, emiatt a TSH érték, ahogy fent említettük, önmagában nem elegendő a diagnózishoz. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy önmagában a TSH-szint ellenőrzése nem elég. A betegek jellemzően megnyugszanak, ha a laboreredményükön azt látják, hogy a TSH-szint a referenciatartományon belül mozog, pedig a teljes képhez egyéb vizsgálatokra is szükség van.

A pajzsmirigyműködés laboratóriumi vizsgálata ki kell, hogy terjedjen a pajzsmirigy hormonjainak (TSH, FT3, FT4) vérből történő mérésére, illetve manuális vizsgálatra, a beteg alapos kikérdezésére is.

“30 éves sem vagy, de már kopaszodsz”

Állítólag már Julius Caesar is szenvedett attól, hogy napról napra egyre kevesebb haja van, ezért mindent kipróbált, hogy visszaszerezze a természetes koronáját. A férfiak szőrzete mindig is beszédtéma. Évszázadok óta úgy tartjuk, hogy a férfias férfi tetőtől talpig szőrös, na de őszintén azért kopasz férfiak is lehetnek sármosak, például ki mondaná, hogy Bruce Willis nem nézett ki jól fiatalon. Ebben a cikkben a (fiatalkori) kopaszodással foglalkozunk, megtudhatjuk, hogy miért alakul ki, milyen lelki problémákat okoz és, hogy hogyan lehet küzdeni ellene már ha akarunk.

Allergia ősszel

Az allergiás tünetek jó néhány ember számára ősszel sem múlnak el. Bár a legtöbb allergén növény már nem virágzik ilyenkor, a nedves idő hatására megjelennek a poratkák és a penészgombák. Ezek olyan tünetek hátterében állhatnak, amikről nem is hinnénk, hogy ez az oka, így érdemes odafigyelni rájuk!

Amit a nyiroködémáról tudni kell

A vénás rendszerünk kiegészítő rendszere a nyirokrendszer, melyben, ha gond adódik, akkor különböző tüneteket tapasztalhatunk, ilyen a nyiroködéma is.

Milyen előnyei vannak a fogászati koronáknak?

A fogászati koronák már régóta népszerű megoldásnak számítanak a természetes fogak helyreállítására. Mikor használhatóak ezek a fogpótlások, és mi mindenben segítik a pácienseket?

Az érzékeny bőr okai

Az érzékeny és reaktív bőrt kellemetlen érzések - bizsergés, feszülő érzet, viszketés vagy égő érzet - jellemzik, amelyek néha szárazsággal és bőrpírral is együtt járnak. Bármilyen bőrtípus, legyen az száraz, zsíros vagy kombinált, érzékennyé válhat. Az érzékeny bőrre jellemző tünetek folyamatosan jelentkezhetnek, vagy bizonyos belső és külső tényezők is előidézhetik.