Menü

Hogyan maradjunk fittek a nyári forróságban?

A több mint 30 fokos melegben a legjobb a vízparton sütkérezni, megmártózni a kellemesen hűs vízben, vagy éppen olvasni egy jó könyvet, videójátékozni a klímás szobában. Dolgozni azonban nyáron is muszáj, még akkor is, ha tombol a kánikula, ami miatt lelassulunk és nehezebben tudunk fókuszálni. Ebben a cikkben megtudhatunk pár hasznos tippet, amik segíthetnek túlélni és produktívnak maradni a hőségben is.

Perzselő Nap egész nyáron

A nagyvárosokban, például Budapesten, Szegeden, Debrecenben az elmúlt időszakban perzselt a Nap, a júliusi időszakban az éjszaka nem volt hűvösebb 20 foknál. Ez a tendencia augusztusban is jelen lesz az életünkben, úgy látszik, hogy a Nap közelről nézi már egy ideje kicsiny országunkat. Főleg a panellakások, a nagyméretű betonfelületek tudnak átforrósodni napközben, így azonban nehéz rendesen kipihenni magunkat. Másrészt a hőség miatt izzadunk, a szervezetünk fontos ionokat, vitaminokat, sókat veszít, többek között magnéziumot is. Ezeket fontos visszapótolni, a magnézium nemcsak az alvás minőségén javít, hanem az idegrendszer működését is támogatja. Ez van többek között az avokádóban, diófélékben, zsírosabb halakban, de a brokkoliban és a chia magban is. Ha valakinek problémája van az elalvással, akkor a magnézium sokat segíthet. Ha ez sem válik be, akkor a melatonint, azaz az alvást támogató hormont kell valamilyen formában a szervezetbe juttatni.

Tippek a nyári meleg ellen

Nyáron jó, ha természetes anyagból készült, jól szellőző felsőket és alsókat hordunk, például lenből, pamutból készült ruhákat.
Egy felnőttnek alapvetően 2-2,5 liter folyadékra van szüksége napi szinten, ami a forróságban még nagyobb szerepet kap.
Éjszaka szellőztessünk, nappal pedig engedjük le a redőnyöket.
Alváshoz az ideális a 23-24 Celsius fok, télen pedig a 17-18 Celsius fok az optimális.
A nagy melegben jólesik meginni egy jeges limonádét, viszont a túl hideg italok sem tesznek jót.

Kerüljük a koffein tartalmú termékeket, mert a hőség már amúgy is egy plusz terhet jelent a szívnek és a szervezetnek.

Fogyasszunk inkább több rostos és vitamindús zöldséget, gyümölcsöt.

Ha klímát is használunk, a nyári melegben is 25-26 Celsius fokban érdemes tartózkodni, ne csináljunk magunk körül túl hideget.

Reggeli hideg zuhany, és produktívabb nap

Tikkasztó hőségben semmi sem esik jobban egy hideg zuhanynál, amit a nyári hónapok alatt érdemes beépíteni a reggeli rutinba. A hideg víz hatására a szervezetben endorfin termelődik, ami segít energikusnak maradni egész nap. Szintén tanácsos a legfontosabb feladatokon már a reggeli órákban túlesni. Ugyanis minél nagyobb a forróság odakinn, annál nehezebben tudunk fókuszálni. Természetes, hogy a meleg időben nehezebben megy a koncentráció, és feszültebbek is vagyunk, ezt azzal lehet menedzselni, hogy ha az ember már nap elején próbálja a fontosabb teendőket kipipálni az életéből.

Ha tehetjük, akkor hűvös helyen tartózkodjunk. Amennyiben mégis ki kell mozdulnunk, akkor azt próbáljuk a kora reggeli, vagy késő délutáni órákban megtenni, amikor még vagy már nincsen nagyon meleg, hogyha mégis napközben megyünk valahova, akkor mindenképp használjunk fényvédőkrémet. Ha nehezünkre esik produktívnak lenni, és csak bolyongunk az iroda, vagy a szobánk egyik sarkából a másikba, sokat segít, hogy ha sétálunk egy rövidet, megszabadulunk a szeméttől, a fölösleges papíroktól és az asztallapot elcsúfító kajamaradéktól, máris tisztábban láthatjuk majd, mi is a feladatunk a mai napra.

Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek

Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?

Hogyan vezess biztonságosan eső esetén

Az elmúlt hétben országszerte rengeteg csapadék leesett, megnehezítve ezzel a közlekedést. Csapadékos időben megváltoznak az útviszonyok, és érdemes óvatosabban vezetni, illetve odafigyelni néhány dologra, ha úgy döntünk ilyen időben is útra kelünk!

Zeneszeretők - A zenehallgatás előnyei és miértje

A velünk és bennünk élő zene már az emberiség kezdete óta a mindennapjaink része. Manapság sokan el sem tudják képzelni az életüket dalok nélkül, mindez nemcsak a hangulatunkra hathat pozitívan, hanem a saját és mások érzelmeinek megértésében is segíthet. Emellett pedig rengeteg pozitív emóció is kapcsolódik a zenehallgatáshoz.

Az internetes csalások veszélyei, megelőzése

Az internetes csalások egyre nagyobb kihívást jelentenek napjainkban, különösen a digitalizáció előrehaladtával sok áldozatot szednek az internetes, vagy éppen telefonos megtévesztések. Ennek formája lehet banki átverés, online vásárlásokkal való visszaélés. A probléma pedig összetett, hiszen nehéz megfogni a csalókat, a tényleges sérelem a virtuális térben történik meg, az áldozatok pedig sokszor önhibából esnek áldozatul. Azonban mit lehet tenni, mit tehet az egyén, és mit tesznek a hatóságok?

Az elengedés dinamikája

A szó,, amit nem szívesen mondunk ki manapság (ha egyáltalán kimondjuk), az a „feladom”. A neveltetésünk, egyáltalán a korszellem ellen való a vallomás, hogy én bizony most bedobom a törülközőt, nem küzdök tovább, vagy divatosan, eufemizálva az aktust: „elengedem” a problémát. A gyerekeinknek is azt tanítjuk, tartsanak ki, legyenek szívósak, eltökéltek, és ne veszítsék el soha, de soha a reményt.