Koffein hatása nyáron a szervezetünkre
- Dátum: 2024.08.25., 20:36
- Majernyik Szilvia
- képek:pexels.com
- anyagcsere, élettani hatás, energiaital, hőség, időjárás, kávé, koffein, meleg
A koffeint különböző formában tudjuk bevinni a szervezetünkbe, a legkedveltebb és legelterjedtebb ezek közül a kávé fogyasztása. Ezen kívül azonban energiaitalokban, tabletta formájában, kólában és bizonyos teákban is megtalálható ez a stimuláns szer. A magyar felnőtt lakosságnak 85%-a fogyaszt kávét, és a fiatalok között is igencsak elterjedtek a koffeinbevitel különböző formái. Ez nem meglepő, hiszen segít ébren tartani minket, illetve ad egy fajta keretet a napnak, hogyha minden reggelünket egy kávéval kezdjük. A közösségi életben is nagy szerepe van, sokszor kávézni hívjuk el a barátainkat, amire a kávézók kultusza is ráépült.
A koffein igazából egy pszichoaktív drog, de mint tudjuk a fogyasztása legális, illetve, ha csak a megengedett mennyiséget fogyasztjuk belőle, akkor nincsen élettani negatív hatása. Az optimális koffeinbevitel egy felnőtt számára 200mg, és körülbelül 350-400mg-ig nem jár semmilyen mellékhatással. Természetesen a koffeint is túl lehet adagolni, ez persze valamennyire személyfüggő is, hogy kinek milyen mennyiségtől alakulnak ki a tünetek. Akinek alapjáraton is magas a vérnyomása, esetleg éberebb, mint az átlagos ember, ők kevesebb mennyiségtől is akár a túladagolás tüneteit érzékelhetik.
A koffein a szervezetünkben található adenozin nevű anyagra hat, ami azért felelős, hogy lelassítsa a szerveink működését, hiszen az elalváshoz erre van szükség. A koffein túlfogyasztása okozhat szapora légzést és gyors szívdobogást és a szívünk működését is felgyorsítja. Ezen kívül az anyagcsere is felgyorsul, hogyha megiszunk egy kávét, akkor érzékelhetjük, hogy gyakrabban járunk vizelni. Annyira megemelkedhet az aktivitásunk, hogy a gondolataink összekuszálódnak, esetlegesen szorongás törhet ránk. Az elalvást is nehezíti, ami könnyen vezethet ahhoz, hogy felboruljon a bioritmusunk.
A nyári időszakban különösen oda kell figyelnünk, hogy ne lépjük túl a megengedett mennyiséget. Könnyen beeleshetünk abba a hibába, hogy mivel szomjasok vagyunk, sok jeges kávét fogyasztunk. Ezen kívül a melegben fáradtabbnak érezzük magunkat, hiszen a nagy hőség miatt a szervezetünk lassabban működik, így emiatt akár úgy érezhetjük, hogy több koffeinre van szükségünk.
A koffein körülbelül húsz perc alatt fejti ki a hatását, de ha alapból lassabb az anyagcserénk a meleg hatására, akkor azt gondolhatjuk, hogy nem volt elég erős a kávé, amit fogyasztottunk. A felgyorsított anyagcsere a hőséggel ötvözve akár kiszáradás tüneteit is produkálhatja, így nagyon fontos odafigyelni arra, hogyha úgy ítéljük meg, hogy túl sok koffeintartalmú italt fogyasztottunk, akkor próbáljunk meg még a szokásosnál is több folyadékot fogyasztani.
Érdemes odafigyelni arra, hogy nyáron ne várjuk el magunktól azt a szintű fizikai tűrőképességet, mint ideálisabb időjárási körülmények között. Nem éri meg felpörgetni annyira a testünket ilyen időben, hogy aztán ne tudjunk aludni tőle, illetve valamilyen élettani problémánk legyen belőle. Helyette igyunk elég vizet, próbáljunk meg elég időt aludni pihentető körülmények között, és hogyha fáradtnak érezzük magunkat, inkább tartsunk egy kis szünetet és tornázzunk, vagy végezzünk bármilyen testmozgást, hogy kicsit feljebb szökjön a vérnyomásunk!
Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.
Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?
A csípős paprika hatása a szervezetünkre

Nem mindenki szereti az erős, csípős ízeket, pedig az egyik anyag, amitől erős mondjuk a paprika, igencsak jótékony hatással bír.