Hova vihetjük a megunt könyveinket, ha kell a hely az újaknak?
- Dátum: 2024.08.29., 01:53
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- adomány, antikvárium, internet, iskolai könyvtár, kidob, könyv, könyvkülönlegesség, könyvtár, regisztráció
„Óh ne mondjátok azt, hogy a Könyv ma nem kell,
hogy a Könyvnél több az Élet és az Ember:
mert a Könyv is Élet, és él, mint az ember -
így él: emberben könyv, s a Könyvben az Ember.”
/Babits Mihály/
Ha úgy gondoljuk, hogy mi már nem fogjuk elolvasni a régi könyveinket, attól még ne dobjuk ki ezeket, hiszen más örülni fog nekik.
Könyvet kidobni vétek, hiszen érték. Lehet, hogy régóta porosodik a polcon, és már arra sem emlékszünk, miért vettük meg, elolvastuk-e egyáltalán, azt sem tudjuk tetszett-e vagy nem, de az biztos, hogy a könyv érték, nem dobhatjuk ki.
De mi legyen a sorsa annak a könyvnek, amire már nincsen szükség otthon?
A legtöbben először azonnal az antikváriumokra gondolnának, de emellett is számtalan más módja van annak, hogy új tulajdonost találjanak a megunt könyvek.
Mit csinálj vele, ha már nem kell otthon? Ha hagyatékból örököltünk egy nagyobb mennyiséget és nem tudjuk tárolni? Mi lehet a megoldás?
Nos, ha csak egy-egy példányt szeretnénk továbbadni, a legegyszerűbb személyesen eladni őket. Az interneten már számos olyan oldal található, ahol ezt megtehetjük. Léteznek olyan, könyvekre szakosodott honlapok, ahol regisztráció után értékesíthetjük a saját könyveinket.
Bizonyos magyar könyves szociálismédia-felületen van lehetőség eladásra kínálni fel a saját könyveket. Ilyenkor akár személyesen is át lehet adni a köteteket. Ezen kívül ott vannak még a megbízható aukciós oldalak is, ahol szintén könnyen fel lehet tölteni az eladni kívánt köteteket.
Ha nagy tételben szeretnénk megszabadulni könyvektől, fordulhatunk antikváriumokhoz is. Budapesten és a vidéki nagyvárosokban számtalan ilyen átvevőhely található, ahol szívesen fogadják a használt könyveket. A ritka vagy népszerű példányokért általában darabárat fizetnek, de néha csomagban veszik át őket.
Ha adományként ajánlanánk fel vagy elajándékoznánk a könyveinket, akkor felkereshetjük a helyi, kisebb könyvtárakat is, melyek többnyire szívesen fogadják a jó állapotú adományokat, könyvkülönlegességeket, azonban tudni kell, hogy nem vesznek át minden könyvet, ahogyan az iskolakönyvtárak sem.
Milyen megoldásokban lehet még gondolkodni?
Nem esett még szó róla, de a különböző szervezetek - idősotthonok, hajléktalanszállók, börtönök - könyvtárai is szívesen látják az adományokat vagy akár kórházak is. Adományboltok is vesznek át egyebek mellett könyveket is.
A könyveknek nem árt a sok használat, ezért nyugodtan beszerezhetők másodkézből.
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!
"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?
Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.
Mindent az aviofóbiáról

A COVID-19 járvány és az azt követő korlátozások óta ismét fellendült a repülőturizmus, különösen az üzleti és szabadidős utak terén. Sokak számára a repülés egy kényelmes és gyors közlekedési mód, ugyanakkor nem mindenki érzi magát komfortosan a fedélzeten. A repüléstől való félelem, az aviofóbia, továbbra is gyakori probléma, különösen azok körében, akik féltik kontrollvesztésüket vagy a kiszolgáltatottság érzését.
Túl sok holmi, túl kevés tér. Így hat ránk az otthoni környezet

A legtöbb ember számára a lakása vagy a háza jelent valamilyen érzést, fogalmat. Helyszínek, tárgyak, kényelmi dolgok és a biztonság jelenhet meg a szemünk előtt. Ebben a cikkben arra keressük a választ, hogy hogyan és milyen szempontok szerint érdemes rendszerezni a dolgainkat, ha azt szeretnénk, hogy az otthonunkban töltött idő örömet hozzon az életünkbe.