Menü

Hova vihetjük a megunt könyveinket, ha kell a hely az újaknak?

„Óh ne mondjátok azt, hogy a Könyv ma nem kell,

hogy a Könyvnél több az Élet és az Ember:

mert a Könyv is Élet, és él, mint az ember -

így él: emberben könyv, s a Könyvben az Ember.”

/Babits Mihály/

Ha úgy gondoljuk, hogy mi már nem fogjuk elolvasni a régi könyveinket, attól még ne dobjuk ki ezeket, hiszen más örülni fog nekik.

Könyvet kidobni vétek, hiszen érték. Lehet, hogy régóta porosodik a polcon, és már arra sem emlékszünk, miért vettük meg, elolvastuk-e egyáltalán, azt sem tudjuk tetszett-e vagy nem, de az biztos, hogy a könyv érték, nem dobhatjuk ki.

De mi legyen a sorsa annak a könyvnek, amire már nincsen szükség otthon?

A legtöbben először azonnal az antikváriumokra gondolnának, de emellett is számtalan más módja van annak, hogy új tulajdonost találjanak a megunt könyvek.

Mit csinálj vele, ha már nem kell otthon? Ha hagyatékból örököltünk egy nagyobb mennyiséget és nem tudjuk tárolni? Mi lehet a megoldás?

Nos, ha csak egy-egy példányt szeretnénk továbbadni, a legegyszerűbb személyesen eladni őket. Az interneten már számos olyan oldal található, ahol ezt megtehetjük. Léteznek olyan, könyvekre szakosodott honlapok, ahol regisztráció után értékesíthetjük a saját könyveinket.

Bizonyos magyar könyves szociálismédia-felületen van lehetőség eladásra kínálni fel a saját könyveket. Ilyenkor akár személyesen is át lehet adni a köteteket. Ezen kívül ott vannak még a megbízható aukciós oldalak is, ahol szintén könnyen fel lehet tölteni az eladni kívánt köteteket.

Ha nagy tételben szeretnénk megszabadulni könyvektől, fordulhatunk antikváriumokhoz is. Budapesten és a vidéki nagyvárosokban számtalan ilyen átvevőhely található, ahol szívesen fogadják a használt könyveket. A ritka vagy népszerű példányokért általában darabárat fizetnek, de néha csomagban veszik át őket.

Ha adományként ajánlanánk fel vagy elajándékoznánk a könyveinket, akkor felkereshetjük a helyi, kisebb könyvtárakat is, melyek többnyire szívesen fogadják a jó állapotú adományokat, könyvkülönlegességeket, azonban tudni kell, hogy nem vesznek át minden könyvet, ahogyan az iskolakönyvtárak sem.

Milyen megoldásokban lehet még gondolkodni?

Nem esett még szó róla, de a különböző szervezetek - idősotthonok, hajléktalanszállók, börtönök - könyvtárai is szívesen látják az adományokat vagy akár kórházak is. Adományboltok is vesznek át egyebek mellett könyveket is.

A könyveknek nem árt a sok használat, ezért nyugodtan beszerezhetők másodkézből.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Léteznek-e őszi könyvek?

Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.