Menü

Hova vihetjük a megunt könyveinket, ha kell a hely az újaknak?

„Óh ne mondjátok azt, hogy a Könyv ma nem kell,

hogy a Könyvnél több az Élet és az Ember:

mert a Könyv is Élet, és él, mint az ember -

így él: emberben könyv, s a Könyvben az Ember.”

/Babits Mihály/

Ha úgy gondoljuk, hogy mi már nem fogjuk elolvasni a régi könyveinket, attól még ne dobjuk ki ezeket, hiszen más örülni fog nekik.

Könyvet kidobni vétek, hiszen érték. Lehet, hogy régóta porosodik a polcon, és már arra sem emlékszünk, miért vettük meg, elolvastuk-e egyáltalán, azt sem tudjuk tetszett-e vagy nem, de az biztos, hogy a könyv érték, nem dobhatjuk ki.

De mi legyen a sorsa annak a könyvnek, amire már nincsen szükség otthon?

A legtöbben először azonnal az antikváriumokra gondolnának, de emellett is számtalan más módja van annak, hogy új tulajdonost találjanak a megunt könyvek.

Mit csinálj vele, ha már nem kell otthon? Ha hagyatékból örököltünk egy nagyobb mennyiséget és nem tudjuk tárolni? Mi lehet a megoldás?

Nos, ha csak egy-egy példányt szeretnénk továbbadni, a legegyszerűbb személyesen eladni őket. Az interneten már számos olyan oldal található, ahol ezt megtehetjük. Léteznek olyan, könyvekre szakosodott honlapok, ahol regisztráció után értékesíthetjük a saját könyveinket.

Bizonyos magyar könyves szociálismédia-felületen van lehetőség eladásra kínálni fel a saját könyveket. Ilyenkor akár személyesen is át lehet adni a köteteket. Ezen kívül ott vannak még a megbízható aukciós oldalak is, ahol szintén könnyen fel lehet tölteni az eladni kívánt köteteket.

Ha nagy tételben szeretnénk megszabadulni könyvektől, fordulhatunk antikváriumokhoz is. Budapesten és a vidéki nagyvárosokban számtalan ilyen átvevőhely található, ahol szívesen fogadják a használt könyveket. A ritka vagy népszerű példányokért általában darabárat fizetnek, de néha csomagban veszik át őket.

Ha adományként ajánlanánk fel vagy elajándékoznánk a könyveinket, akkor felkereshetjük a helyi, kisebb könyvtárakat is, melyek többnyire szívesen fogadják a jó állapotú adományokat, könyvkülönlegességeket, azonban tudni kell, hogy nem vesznek át minden könyvet, ahogyan az iskolakönyvtárak sem.

Milyen megoldásokban lehet még gondolkodni?

Nem esett még szó róla, de a különböző szervezetek - idősotthonok, hajléktalanszállók, börtönök - könyvtárai is szívesen látják az adományokat vagy akár kórházak is. Adományboltok is vesznek át egyebek mellett könyveket is.

A könyveknek nem árt a sok használat, ezért nyugodtan beszerezhetők másodkézből.

A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Kire hallgatunk döntéshelyzetben?

Döntéshelyzetben többféle személyre vagy tényezőre is hallgathatunk, attól függően, hogy milyen típusú döntésről van szó, milyen a személyiségünk, és milyen környezetben vagyunk. Vajon kire vagy mire szoktunk hallgatni döntéshelyzetben?

Hidrogén peroxid, amit erről tudni érdemes

Rengeteg hasznos szerről olvashatunk az interneten, amiket a háztartásban használhatunk, ilyen a hidrogén peroxid is, de vannak veszélyei is.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.