Pótvizsgázik a gyerekem
- Dátum: 2024.08.29., 01:55
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- betegség, elsajátít, évfolyam, felkészülés, gyerek, hanyag, javítóvizsga, jegyzet, kamasz, magántanár, motiváció, nyaralás, nyári szünet, pihenés, pótvizsga, szülő, tananyag, tanár, tankötelezettség, tanulás, vakáció, vázlat
Bizony több okból is előfordulhat, hogy valakinek osztályozóvizsgát, javítóvizsgát kell tennie, nem feltétlen volt rossz tanuló vagy hanyag, az is lehet, hogy sajnos kórházban volt, huzamosabb ideig betegeskedett és emiatt maradt ki sokáig az iskolából. Amennyiben tanév közben nem sikerült valamely tantárgyat kellőképp elsajátítani, az augusztusi pótvizsgákon újra lehetőséget kapnak a diákok.
A nyári szünet nem a tanulásról szól, azonban, ha pótvizsgára kerül a sor, a gyereknek nyáron muszáj tanulnia, készülnie a pótvizsgára, csak így kezdheti meg a tovább haladást a következő évfolyamon.
Ma 16 éves korig tankötelesek a diákok Magyarországon, tehát ha még tanköteles, mindenképp ajánlott javító vizsgázni vagy pedig évet kell ismételnie, ha már nem tanköteles, akkor megteheti, de nem kötelezhető rá. A tankötelezettség annak a tanévnek a végéig tart, amelyben a tanuló a tizenhatodik életévét betölti.
Javítóvizsga letételére minden évben augusztus 21-31. közötti munkanapokon van lehetőség az iskola által megjelölt napokon. Az osztályozó vizsga, különbözeti vizsga, pótló és javítóvizsga minden tantárgy esetén írásbeli és szóbeli részből áll.
Mikor lesz hatékony egy pótvizsgára való felkészülés?
Ilyenkor nem csupán a tananyag elsajátítása a cél. De a bukás, szégyen okozta sérülések feldolgozása, az önbizalom növelése és a pótvizsgára való lelki felkészülés is.
Mit tehet a szülő?
Ha valamelyik tantárgy nehezebben megy, javítóvizsgát tesz vagy tett belőle a gyermekünk, akkor a következő tanévben érdemes korrepetálásra járnia, magántanárt keresnie, de a tanulásban a jó tanuló osztálytársak, barátnők, barátok segítségét is kérhetjük.
Ha pótvizsgázott a gyerek, akkor fontos önbizalmának erősítése, a helyzet lelki oldalának megvizsgálása, ha szükséges, szakember segítségét kérve.
A tanulás azonban nem feltétlen rontja el az egész nyarat, hiszen nem kell végig tanulni a vakációt, de lehet minden héten pár napot a tananyagra, leckére összpontosítani, tanulni, jegyzetelni, vázlatot készíteni, ismételni, hanganyagot megnézni, a világhálót segítségül hívni.
Ha sikerült a vizsga…
Az iskolai kereteken kívüli magántanár évközben segíthet a nehezebb tantárgyak elsajátításában és motiválhatja őt. Segítséget kérni soha nem szégyen, véleményem szerint kevés az a kisiskolás, akivel a szülőnek nem kell leülnie tanulni vagy az a kamasz, akinek nincs szüksége korrepetálásra, pláne, ha még továbbtanulás előtt is áll.
Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva
Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!
Hasznos megtakarítási tippek
Nagyon sok magyar hónapról-hónapra szűkösen gazdálkodik a jövedelméből, ugyanakkor nyilvánvalóan szeretnének spórolni, hogy stabilabb anyagi helyzetet teremtsenek maguknak. Természetesen félretenni nem egyszerű dolog, de ha megvan a kellő elhatározás, a következő lista is nagy segítséget jelent a kezdéshez.
A leblokkolás lélektana
Ahogy közeledik az egyetemi vizsgaidőszak, sok diák számára ez stresszel és szorongással jár. A nagy mennyiségű tananyag, a vizsgákra való felkészülés nyomása és az eredményekkel kapcsolatos aggodalmak mind olyan tényezők, amelyek a diákokat szorongásba sodorhatják.
Gyűjtő vagy gyűjtögető?
A gyűjtőszenvedély óvodás-, kisiskolás korban kezdődik, de általában a 7-8 éves korosztályra a legjellemzőbb. A gyűjtés a gyerekek számára a valóság megértésének, feldolgozásának egy új, izgalmas módja, de a gyűjtőszenvedély a felnőttekben is kialakulhat. Mi a különbség a gyűjtés és a gyűjtögetés között?
Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése
A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?