Menü

Pilates avagy a „nyugati ember jógája”

A Pilates torna egy több mint száz éve létező testformáló módszer, amely hazánkban sokáig nem volt ismert. A mozgástechnikát Joseph Hubertus Pilates fejlesztette ki és Controll-nak nevezte el, azonban mindenki csak Pilates tornaként emlegeti és mai napig így ismert.

Miért jó a pilates?

A pilates mind az elmét és testet egyaránt megmozgató torna, amelynek nagyon sok jótékony hatása van, például javítja a flexibilitást. A pilates mozgástechnikája statikus tartásból és dinamikus nyújtásból épül fel, így erősíti és egyben nyújtja is az izmokat, ezáltal növelve a hajlékonyságot. A nyújtó gyakorlatok meghosszabbítják az izomrostokat, így a mozgástartomány növekszik.

Erősíti és szálkásítja az izmokat (különösen a has, derék, csípő és fenék területein). Amennyiben ezek az izmok erősek, minden más gyakorlat elsajátítása könnyebb lesz, akár más edzésformákon belül.

Kiegyenesedett testtartást és jobb gerinc stabilitást eredményez.

Az erősebb tartóizomzat jobb testtartást is eredményez. A pilates gyakorlatok általános stabilitást és támogatást biztosítanak a gerincnek ezen izmok erősítésével. Többen állítják, hogy rendszeres pilates után enyhült, vagy teljesen megszűnt a krónikus derék fájdalmuk.

A pilatest eredetileg rehabilitációs edzésformaként fejlesztette ki Joseph Pilates, hiszen kíméli az ízületeket, mégis összhangba hozza a gerinc és medence izmait és erősíti a testet és lelket. Joseph Pilates edzésmódját "a gondolkodó ember gyakorlatának" nevezte, ugyanis ma már megannyi tanulmány bizonyítja, hogy a fizikai mozgás serkenti az agysejtek képződését, ezáltal fejlesztve a memóriát, a tanulást és a problémamegoldó képességet.

Mint minden mozgás a stresszkezelés és ellazulás hatékony fegyvere, így a Pilates is, mely az izmok gyengéd nyújtásával az izomzatban felgyülemlett stressz feloldására is alkalmas. A Pilates gyakorlatok a tipikusan túl aktív területeknek az ellazítására is alkalmasak.

Minden mozgásrendszer lényege a tudatos testhasználat kifejlesztése. Mindegyik nagy hangsúlyt fektet a mély, koncentrált légzéssel összekapcsolt, főként nyújtó gyakorlatokra.

Haladó szinten a Pilates kardió edzésre, állóképesség javítására is alkalmas!

A nyugati ember jógája?

A pilatest sokan a “nyugati ember jógájának” nevezik, dinamizmusa, illetve a test és szellem együttesét átölelő stílusa miatt. A pilates attól különleges, hogy egyénre szabott gyakorlataival teljes testi-szellemi fittség érhető el és tartható fent.

A Pilates torna gyakorlása általában szőnyegen történik talajgyakorlatként, de különböző típusú segédeszközök közül is választhatunk. A Pilates felszerelések mindegyike más-más előnyt és kihívást kínál, és különböző izomcsoportok megcélzására használható.

Tegyünk a mellrák ellen!

A mellrák kialakulása részben a véletlenen és az öröklődő géneken múlik, legalább ekkora jelentőségük van azonban az életmód és a környezeti tényezők hatásainak is. A mellrák megelőzésének számos módja lehet. Tegyünk meg mindent!

Hallottál már a funkcionális diszpepsziáról?

Evés után túltelítettnek érzed magad? Puffadsz, netán görcsöl, feszít a gyomrod? Lehet, hogy FD-ben szenvedsz, érdemes kivizsgálni!

Miért hullik ősszel jobban a hajunk?

Ősszel a levelekkel együtt a haj is jobban hullik, így természetes, ha a megszokottnál erősebb a hajhullás. Évszakváltáskor ez nem meglepő, hiszen ahogy testünk minden sejtje megújul, ez a hajunkra is igaz.

Drasztikusan megnőtt a rövidlátó gyerekek száma

Sajnos folytathatnám is tovább a címet úgy, hogy a kilátások pedig még rosszabbak. Kutatók több, mint 200 tanulmányt néztek át, amelyek 5,5 millió gyerekre vonatkoztak, és 50 országban készültek. Az összegzésből kiderült, hogy jelentősen nőtt a rövidlátó gyerekek száma.

Bajt jelez a lisztérzékenység miatti hirtelen hízás

Habár a cöliákia (lisztérzékenység) szerteágazó tüneteket produkálhat, az érintett gyerekek rendszerint soványak, végtagjaik vékonyak, emellett a rossz felszívódás miatt feltűnően előredomborodó "pókhas" jellemző rájuk.