Pilates avagy a „nyugati ember jógája”
- Dátum: 2024.08.30., 03:30
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- fogyás, gyakorlat, izom, lélek, mozgás, nyugalom, pilates, relaxáció nyújtás
A Pilates torna egy több mint száz éve létező testformáló módszer, amely hazánkban sokáig nem volt ismert. A mozgástechnikát Joseph Hubertus Pilates fejlesztette ki és Controll-nak nevezte el, azonban mindenki csak Pilates tornaként emlegeti és mai napig így ismert.
Miért jó a pilates?
A pilates mind az elmét és testet egyaránt megmozgató torna, amelynek nagyon sok jótékony hatása van, például javítja a flexibilitást. A pilates mozgástechnikája statikus tartásból és dinamikus nyújtásból épül fel, így erősíti és egyben nyújtja is az izmokat, ezáltal növelve a hajlékonyságot. A nyújtó gyakorlatok meghosszabbítják az izomrostokat, így a mozgástartomány növekszik.
Erősíti és szálkásítja az izmokat (különösen a has, derék, csípő és fenék területein). Amennyiben ezek az izmok erősek, minden más gyakorlat elsajátítása könnyebb lesz, akár más edzésformákon belül.
Kiegyenesedett testtartást és jobb gerinc stabilitást eredményez.
Az erősebb tartóizomzat jobb testtartást is eredményez. A pilates gyakorlatok általános stabilitást és támogatást biztosítanak a gerincnek ezen izmok erősítésével. Többen állítják, hogy rendszeres pilates után enyhült, vagy teljesen megszűnt a krónikus derék fájdalmuk.
A pilatest eredetileg rehabilitációs edzésformaként fejlesztette ki Joseph Pilates, hiszen kíméli az ízületeket, mégis összhangba hozza a gerinc és medence izmait és erősíti a testet és lelket. Joseph Pilates edzésmódját "a gondolkodó ember gyakorlatának" nevezte, ugyanis ma már megannyi tanulmány bizonyítja, hogy a fizikai mozgás serkenti az agysejtek képződését, ezáltal fejlesztve a memóriát, a tanulást és a problémamegoldó képességet.
Mint minden mozgás a stresszkezelés és ellazulás hatékony fegyvere, így a Pilates is, mely az izmok gyengéd nyújtásával az izomzatban felgyülemlett stressz feloldására is alkalmas. A Pilates gyakorlatok a tipikusan túl aktív területeknek az ellazítására is alkalmasak.
Minden mozgásrendszer lényege a tudatos testhasználat kifejlesztése. Mindegyik nagy hangsúlyt fektet a mély, koncentrált légzéssel összekapcsolt, főként nyújtó gyakorlatokra.
Haladó szinten a Pilates kardió edzésre, állóképesség javítására is alkalmas!
A nyugati ember jógája?
A pilatest sokan a “nyugati ember jógájának” nevezik, dinamizmusa, illetve a test és szellem együttesét átölelő stílusa miatt. A pilates attól különleges, hogy egyénre szabott gyakorlataival teljes testi-szellemi fittség érhető el és tartható fent.
A Pilates torna gyakorlása általában szőnyegen történik talajgyakorlatként, de különböző típusú segédeszközök közül is választhatunk. A Pilates felszerelések mindegyike más-más előnyt és kihívást kínál, és különböző izomcsoportok megcélzására használható.
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.