Menü

A trombocitapénia tünetei

A trombocitopénia olyan állapot, amikor a vérben a vérlemezkék (trombociták) száma alacsonyabb, mint a normálértéke. A vérlemezkék fontos szerepet játszanak a vér koagulációs folyamataiban, vagyis a véralvadásban. Amikor egy ér sérül, a vérlemezkék összetapadnag és aktiválódnak, hogy megállítsák a vérzést.

A trombocitopénia következménye lehet, hogy a szervezet nehezebben tudja megállítani a vérzést, és növekszik a vérzés kockázata. A trombocitopénia különböző okok miatt alakulhat ki, például genetikai tényezők, autoimmun betegségek, gyógyszerek mellékhatásai, vagy más egészségügyi állapotok miatt.

A diagnózis és kezelés a mögöttes októl függ. A kezelés célja lehet a vérlemezke-szám növelése, az alapbetegség kezelése vagy más tünetek enyhítése. Fontos, hogy a trombocitopéniát diagnosztizálják és kezeljék, hogy a vérzéscsillapítás megfelelő legyen.

Az első tünetek közt jelentkezhetnek a bőr és nyálkahártyavérzések. Trombocitopénia esetén enyhébb sérülések alkalmával is nagy kiterjedésű véraláfutások jelentkezhetnek. Minél alacsonyabb a vérlemezkeszám a vérben, annál erősebbek a tünetek. Vér jelenhet meg a székletben és a vizeletben, és a menstruáció s vérzések is erősödhetnek. Kórosan alacsony trombocitaszám mellett kialakulhat spontán agyvérzés, illetve emésztőrendszeri vérzés is.

A trombocitopénia tünetei változóak lehetnek, és a súlyosság mértékétől függenek. Néhány ember esetében a trombocitopénia tünetmentes lehet, másoknál viszont súlyos problémákat okozhat. A trombocitopénia tünetei részletesebben:

Vérzés:

Zúzódások és véraláfutások könnyen kialakulhatnak.

Gyakori orr-, fogíny-, vagy bőrvérzések, véraláfutások előfordulhatnak.

Hosszan tartó vagy nehezen megállítható vérzések, például az hosszabb ideig tartó menstruáció, vagy akár egy sérülés, vágás esetén is nehezebb vérzéscsillapodás tapasztalható.

Bőrproblémák:

Kevésbé jellegzetes bőrkiütések vagy pontszerű véraláfutások, petechiák is előfordulhatnak.

Lábduzzanat:

A lábfejek, bokák vagy lábak duzzanata lehet a vérzések miatt.

Fáradtság és gyengeség:

A vérveszteség miatt csökkenhet a vörösvérsejtek száma, ami fáradtságot és általános gyengeséget okozhat.

Vér vizeletben vagy székletben:

A súlyos trombocitopénia esetén vérzések fordulhatnak elő a vizeletben vagy a székletben.

Vérzés az emésztőrendszerben:

A súlyos esetekben az emésztőrendszeri vérzés tünetei is előfordulhatnak, például hányás vagy sötét színű széklet, ami alvadt, emésztett vért tartalmaz.

Fokozott menstruációs vérzés:

Nőknél hosszabb és bőségesebb menstruációs időszakok.

Kórosan alacsony vérlemezkeszám mellett kiemelten fontos a helyes életstílus megválasztása. Igyekezni kell kerülni a veszélyes, könnyen sérüléseket okozó sportokat, mint a küzdősportok, falmászás, biciklizés. Kímélő életmód javasolt rendszeres orvosi kontrollal.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.