Menü

Stresszkezelés hatékonyan

Teljesen igaza van azoknak, akik szerint a stressz lehet pozitív hatású is, lehet teljesítményfokozó, lehet egy egészséges mértékű izgalom, egy pozitív dopping.

Arról, hogy mire jó a stressz már írtunk oldalunkon, érdemes tehát ezzel kezdeni az olvasást: https://hajraegeszseg.hu/cikk/2024-07-20/feszultseglevezetes-mire-jo-a-stressz

Ha azonban a stresszkezelésre keresünk megoldást a mindennapokban, mert teher, mert megbénít, mert egészségügyi problémákat okoz, akkor a mai cikk is hasznos lehet!

A stressz lényegében egy tágabb gyűjtőfogalom, melyben elkülöníthetünk jó stresszt és káros stresszt. Az egyik stressz örömöt ad, például egy egészséges vizsgadrukk segít feleléskor, izgalommal várjuk az esküvőt, izgulunk a gyerekünk ballagásán, elsőáldozásán, vizsgáikor, egy nagyobb megmérettetésünk előtt és még sorolhatnám. Legjobban a gyermekeim születésekor voltam stresszes, de izgulok egy várva várva várt futóverseny, utazás vagy munkahelyi program kapcsán is. Ezek jó stresszfaktorok.

Ezzel szemben a negatív stressz lehet gyászfolyamat, természeti katasztrófa, munkahelyi problémák, családi konfliktus. Rossz hatással van ránk és megbetegíthet.

Amikor a stressz már olyan mértékben az életünk része, hogy sem pihenni, sem enni, sem létezni nem hagy minket, folyton idegességet érzünk, szapora pulzust és szívverést, szorongást és gyakori félelmet, akkor tenni kell ellene és meg kell keresni a megfelelő stresszkezelési technikákat.

A stressz levezetésének számos módja létezik, mindig van megoldás.

Ez lehet életmódbeli változás, sportélmény, masszázs, relaxáció, meditáció, egy kellemes illóolajos fürdő, egy nyugodt zene, egy nagy pihenés és alvás. Nálam a pihenés sokszor aktív kikapcsolódást jelent, például futást, pedig sokszor a passzív pihenés segít többet: az alvás.

Természetesen az aktív pihenés is jótékony hatású, hiszen a szabadban végzett rendszeres testmozgás előnyei megszámlálhatatlanok, de aki nem a sportban találja meg ezt a fajta megnyugvást, az menjen el színházba, moziba, túrázni, kirándulni, találkozzon barátokkal, kártyázzon a kollégákkal munka után, vegyen részt családi programokban, menjen fürdőbe, szaunázzon.

Sokan dícsérik a jógát, a tai chit, a meditációs gyakorlatokat, melye segítik szerveink összehangolt működését és tudományosan bizonyított tény, hogy szorongás-oldó hatással is rendelkeznek.

Szerencsére nagyon sok olyan módszer létezik, amely segítheti a stresszkezelést, akár akupresszúrára gondolunk, akár gyógynövényekre. Alkalmazzuk ezeket a lehetőségeket, s figyeljük meg hogyan változik az életünk a mindennapokban.

Tavaszi méregtelenítés: Hogyan tisztítsuk meg a testünket és a lelkünket?

A tavaszi méregtelenítés remek alkalom arra, hogy testileg és lelkileg is felfrissüljünk. A tél után, amikor hajlamosak vagyunk több nehéz ételt enni és kevesebb időt tölteni a szabadban, itt az ideje, hogy egy kis figyelmet fordítsunk a méregtelenítésre

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.