Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek
- Dátum: 2024.09.17., 10:19
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- 112-es segélyhívó, balesetek, elsajátít, elsősegélymódszerek, gyermekkor, okostelefonok, talpraesett, tudnivalók, tűzeset, vészhelyzet
Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?
Az elsősegélynyújtás olyan ismeretanyag, melyet egészen kicsi kortól érdemes fokozatosan tanítanod a gyerekeidnek. Már egészen fiatal korban szükség lehet segítségnyújtásra, így érdemes minél előbb megtanítani a gyerekeknek, hogy vészhelyzetben okosan, talpraesetten viselkedjenek. Érdemes már kicsi korban elkezdeni, hiszen így sokkal jobban rögzül bennük az információ, és később már biztos alapokra építkezhetnek.
A gyerekek óhatatlanul szenvednek olykor kisebb baleseteket: elesnek, lehorzsolják a térdüket, megütik magukat. Amikor ezeket a sérüléseket ellátjuk, mindig részletesen magyarázzuk el nekik, hogy mit és miért teszünk, ettől egyrészt kevésbé tűnik ijesztőnek a helyzet, másrészt tanulnak is belőle.
A gyerekek hihetetlenül gyorsan tanulnak, már háromévesen tökéletesen kezelik az okostelefonokat, ezért bátran elkezdhetjük az elsősegélymódszerek oktatását már ilyen pici korban is.
Semmi bonyolult dologra nem kell gondolni, elegendő az alapvető elsősegélyt megtanítani, annyit legalább, hogy mi a teendő vészhelyzetben, mit kell tenni, milyen telefonszámot kell hívni és milyen információkat kell elmondani a telefonban?
A gyerekek nagy része már egészen fiatal korban tudja kezelni a telefonokat, már csak az alapvető hívószámok megtanítására kell megtanítani őket: fontos, hogy fejből tudják tárcsázni vész esetén a 112-t. Ezt akár már 3-4 évesen meg tudják jegyezni. Én magam otthon a faliújságra és a hűtőre is kitettem a 112-es hívószámot, ami vész esetén akár életet is menthet.
Megbeszéltem a gyerekekkel (és időről időre nem árt velük átismételni), hogy hogyan kell beszélni az operátorokkal, el kell mondani, hogy mi történt, hány sérült van, mi a pontos cím. Az elsősegélykészletet ismerete sem árt, óvodás vagy kisiskolás korban meg lehet mutatni nekik, mert így még a legváratlanabb helyzetekben is tudják majd, mi a teendőjük.
A legfontosabb megtanítani, hogy ne essenek kétségbe, ha vészhelyzet van.
Amennyiben tűz üt ki, tudniuk kell, hogyan kezdhetik meg az oltását, ha nincs felnőtt a közelben. Nagyobb tűz esetén fontos megtanítani nekik, hogy a lehető leggyorsabban hagyják el az adott területet, és valamilyen ruhadarabbal takarják el az orrukat és a szájukat.
A legtöbben sajnos a mai napig nem tudják, mi a teendő vészhelyzetben, s sajnos nem tudnának segíteni. Önök tudnák, mi a teendő, tudnának elsősegélyt nyújtani? Ha ebben bizonytalanok, akkor nem árt átismételni a legfontosabb elsősegélynyújtási tudnivalókat!
A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.
A levegőminőség hatása a szervezetünkre

A levegő esszenciális az életben maradáshoz, mégis az iparral, a közlekedéssel, és sok más dologgal, aminek károsanyag kibocsájtása van szennyezzük azt. A rossz levegőminőség hosszú távon befolyásolhatja az egészségünket, így érdemes legalább a környezetünkben apró lépésekkel megóvni a levegőnket.
A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.
Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.
Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.