Menü

Elsősegélymódszerek, amiket érdemes megtanítani a gyerekeknek

Az elsősegélymódszerek elsajátítását nem lehet elég korán kezdeni, vannak módszerek, amiket érdemes megtanítani a kicsiknek is. Mely elsősegélynyújtási módszerek megtanulása fontos már gyerekkorban is?

Az elsősegélynyújtás olyan ismeretanyag, melyet egészen kicsi kortól érdemes fokozatosan tanítanod a gyerekeidnek. Már egészen fiatal korban szükség lehet segítségnyújtásra, így érdemes minél előbb megtanítani a gyerekeknek, hogy vészhelyzetben okosan, talpraesetten viselkedjenek. Érdemes már kicsi korban elkezdeni, hiszen így sokkal jobban rögzül bennük az információ, és később már biztos alapokra építkezhetnek.

A gyerekek óhatatlanul szenvednek olykor kisebb baleseteket: elesnek, lehorzsolják a térdüket, megütik magukat. Amikor ezeket a sérüléseket ellátjuk, mindig részletesen magyarázzuk el nekik, hogy mit és miért teszünk, ettől egyrészt kevésbé tűnik ijesztőnek a helyzet, másrészt tanulnak is belőle.

A gyerekek hihetetlenül gyorsan tanulnak, már háromévesen tökéletesen kezelik az okostelefonokat, ezért bátran elkezdhetjük az elsősegélymódszerek oktatását már ilyen pici korban is.

Semmi bonyolult dologra nem kell gondolni, elegendő az alapvető elsősegélyt megtanítani, annyit legalább, hogy mi a teendő vészhelyzetben, mit kell tenni, milyen telefonszámot kell hívni és milyen információkat kell elmondani a telefonban?

A gyerekek nagy része már egészen fiatal korban tudja kezelni a telefonokat, már csak az alapvető hívószámok megtanítására kell megtanítani őket: fontos, hogy fejből tudják tárcsázni vész esetén a 112-t. Ezt akár már 3-4 évesen meg tudják jegyezni. Én magam otthon a faliújságra és a hűtőre is kitettem a 112-es hívószámot, ami vész esetén akár életet is menthet.

Megbeszéltem a gyerekekkel (és időről időre nem árt velük átismételni), hogy hogyan kell beszélni az operátorokkal, el kell mondani, hogy mi történt, hány sérült van, mi a pontos cím. Az elsősegélykészletet ismerete sem árt, óvodás vagy kisiskolás korban meg lehet mutatni nekik, mert így még a legváratlanabb helyzetekben is tudják majd, mi a teendőjük.

A legfontosabb megtanítani, hogy ne essenek kétségbe, ha vészhelyzet van.

Amennyiben tűz üt ki, tudniuk kell, hogyan kezdhetik meg az oltását, ha nincs felnőtt a közelben. Nagyobb tűz esetén fontos megtanítani nekik, hogy a lehető leggyorsabban hagyják el az adott területet, és valamilyen ruhadarabbal takarják el az orrukat és a szájukat.

A legtöbben sajnos a mai napig nem tudják, mi a teendő vészhelyzetben, s sajnos nem tudnának segíteni. Önök tudnák, mi a teendő, tudnának elsősegélyt nyújtani? Ha ebben bizonytalanok, akkor nem árt átismételni a legfontosabb elsősegélynyújtási tudnivalókat!

Mosható pelenka, avagy a környezetbarát alternatíva

Egyre többen használják a mosható pelenkákat, és ha még nem hallottál róluk, akkor érdemes elolvasnod ezt a cikket, hiszen ez a környezetbarát megoldás egyaránt védi a bolygónkat és a pénztárcánkat is!

Hasznos megtakarítási tippek

Nagyon sok magyar hónapról-hónapra szűkösen gazdálkodik a jövedelméből, ugyanakkor nyilvánvalóan szeretnének spórolni, hogy stabilabb anyagi helyzetet teremtsenek maguknak. Természetesen félretenni nem egyszerű dolog, de ha megvan a kellő elhatározás, a következő lista is nagy segítséget jelent a kezdéshez.

A leblokkolás lélektana

Ahogy közeledik az egyetemi vizsgaidőszak, sok diák számára ez stresszel és szorongással jár. A nagy mennyiségű tananyag, a vizsgákra való felkészülés nyomása és az eredményekkel kapcsolatos aggodalmak mind olyan tényezők, amelyek a diákokat szorongásba sodorhatják.

Gyűjtő vagy gyűjtögető?

A gyűjtőszenvedély óvodás-, kisiskolás korban kezdődik, de általában a 7-8 éves korosztályra a legjellemzőbb. A gyűjtés a gyerekek számára a valóság megértésének, feldolgozásának egy új, izgalmas módja, de a gyűjtőszenvedély a felnőttekben is kialakulhat. Mi a különbség a gyűjtés és a gyűjtögetés között?

Átalakuló háztartások, avagy generációk együttélése

A modern világban egyre több fiatal felnőtt él a szülei otthonában, és tapasztalható, hogy egy-egy esetben három generáció is egymás mellett él. Az életszakaszok átalakultak, felcserélődtek, aminek gazdasági, társadalmi és pszichológiai okai is vannak. Sokan sosem hagyták még el a szülői fészket, mások viszont kényszerből vagy tudatos megfontolásból költöznek “haza” a saját háztartásukból. Vajon miként hat egy ilyen helyzet a felmenőkre, adott esetben a nagyszülőkre és a felnőttség határán toporgó gyermekeikre?