Hibák, amiket elkövetünk állásinterjún
- Dátum: 2024.09.20., 02:53
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- állásinterjú, felkészültség, fizetési igény, hiba, ideges, izgul, késés, kiszolgáltatott helyzet, köszönőlevél, megjelenés, motiváció, munkakör, öltözet, önéletrajz
Az állásinterjúk kiszolgáltatott helyzetet adnak, mert sokunknak komfortzónáján kívül esnek, izgulunk, idegesek vagyunk és olykor nagyon nehéz minden munkáltatói elvárásnak megfelelni. Nagyon sok hibát elkövethetünk egy állásinterjún, akaratlanul is. Kerüljük el a hibákat!
Ismerős a szitu, amikor szempár szegeződik ránk, remeg a hangunk, izzad a tenyerünk, dadogunk, bakikat ejtünk, pedig egy állásinterjún a lehető legtöbbet szeretnénk kihozni magunkból.
Most a leggyakrabban előforduló hibákat gyűjtöttem össze, melyeket akarva vagy akaratlanul is elkövethetünk és amit egy kis odafigyeléssel el lehet kerülni egy állásinterjún.
Késés
Nyilvánvalóan már a legelején elronthatjuk az interjút a késéssel, ami nemcsak, hogy nem illendő, hanem azt is mutatja, hogy a jelentkezőnek nem elég fontos az állás megszerzése. Ez nagyon rossz pont a leendő munkáltató szemében!
Nem tudjuk pontosan, milyen munkakörre jelentkeztünk
Ennek nemcsak, hogy érdemes, de nagyon fontos utánanézni. A megpályázott pozícióval tisztában kell lennünk, amikor beadjuk az önéletrajzot, az interjú előtt pedig érdemes alaposabban is felkészülni. Az interjún értékelni fogják, ha nem csak a cég nevét tudod, hanem a fő profilját, a vezetők nevét és legfontosabb eredményeit.
Nem megfelelő öltözet
Nem alkalomhoz illő ruházat, feltűnő piercing, túl erős, hivalkodó smink, hatalmas műkörmök, hasvillantós póló…satöbbi, nem is sorolom. A megfelelő megjelenés alapelvárás.
Nem vagyunk felkészültek
Az állásinterjú fő célja, hogy a munkáltatók (vagy annak képviselői) megismerkedjenek a munkatársjelöltekkel. Éppen ezért érdemes felkészülni, hogy mi az a néhány mondat, amit mindenképpen elmondanál magadról egy rövid bemutatkozás keretében. Kevés dolog cikibb egy állásinterjún, mint hogy nem tudsz semmit sem mondani magadról.
Nem megfelelő önéletrajz
Az önéletrajzba csak olyan dolgokat írjunk, amelyek igazak. Így nem történhet meg hogy belezavarodunk, ha valamire pontosabban rákérdeznek. Persze mindenki szépít egy kicsit az önéletrajzában, de azért a valóságtól ne rugaszkodjunk el.
Motiváció hiánya
A cégek szeretnek motivált munkatársakat foglalkoztatni. Gondoljuk át, miért szeretnénk az adott állást megkapni, miért lenne a mi foglalkoztatásunk a cég számára a legjobb és legszerencsésebb, milyen motivációval tudjuk meggyőzni őket, hogy mi vagyunk az állásra a megfelelő ember.
Fizetési igények
Az állásinterjún rákérdeznek a jelölt fizetési igényeire. Jó, ha az interjú előtt kicsit utánanézünk, hogy az adott szakmában és pozícióban milyen fizetésre lehet számítani. Se túl sokat nem mondjuk, se ne becsüljük alá magunkat.
S végezetül…az interjú után is kitűnhetünk a tömegből, ha egy néhány soros köszönőlevelet írunk. Apró gesztusnak tűnhet, ám óriásit lendíthet a megítélésünkön.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.