Mi az a munkamánia és hogyan lehet kezelni?
- Dátum: 2024.09.21., 05:29
- Martinka Dia
- képek:pixabay.com
- állapot, betegség, bűntudat, fizikai, függőségi állapot, idegösszeroppanás, jelenség, kezelés, lelki, megelőzés, menedzser-betegség, mentális, munkamánia, orvosi kezelés, pszichoszomatikus betegség, testi, tünet, workalcoholism
A munkamánia is egyfajta függőségi állapot, mai cikkünkben erről lesz szó. A függőségek azért károsak, mert negatívan hat ránk azzal, hogy háttérbe szorít minden mást, a családunkat, barátainkat, egészségünket. Hol kezdődik a munkamánia?
„Workalcoholism” – így is nevezik a munkamániát és egy betegségről van szó. Szakemberek szerint ez nem új keletű jelenség, nem napjaink menedzser-betegsége. Hol kezdődik a munkamánia? Aki sokat dolgozik már egyből munkamániás?
Nem feltétlen van így. Aki munkamániás, az nem pusztán „csak” sokat dolgozik, hanem az jellemző rá, hogy túlvállalja magát, túlterhelt, minden perc szabadidejében bűntudata van, ha az nem munkával telik és nem tudja jól érezni magát, folyton szorong a feladatok, határidők, munkahelyi dolgok miatt.
Ha valaki napi 10-12 órát dolgozik, és még otthon is ráhúz egy kicsit estefelé, vagy ha a munka mindennél fontosabb, de már nem jelent örömet, vagy épp, ha szabadságra megy, és akkor is a munka jár a fejében - ezekben az esetekben felmerülhet a gyanú, hogy az illető munkamániás.
Aki ebben szenved, nem képes delegálni a feladatokat, mert fél, hogy az irányítás kicsúszik a kezei közül és ezért mindent inkább magára vállal.
A munkamánia következményekkel jár, lelki és testi problémákban mutatkozik meg, mely akár idegösszeroppanáshoz is vezethet, de a lista hosszú: szívritmuszavar, magas vérnyomás, állandó fejfájás, idegeskedés miatti álmatlanság, hasi panaszok, mellkasi fájdalom, emésztési zavarok, hangulatváltozás, fekélyek, pánikbetegség, pszichoszomatikus betegségek és még sorolhatnánk mennyi minden jelentkezhet.
A munkamánia általában a vezetők betegsége?
Azt gondolnánk igen, de nemcsak a felső vezetők állapota ez, hanem alacsonyabb beosztásúak is érintettek ebben.
A munkamánia meg is előzhető?
Igen! Amerikai szakértők felhívták a figyelmet arra az 5 pontra, mellyel a betegség elkerülhető.
A feladataink között sorrendet kell felállítani.
Új tevékenységet csak akkor vállaljunk, ha egyről lemondunk.
Egyszerre csak egy dolgot csináljunk és arra koncentráljunk.
Mielőtt valami új munkába kezdünk, ellenőrizzük, hogy van-e elegendő erőnk és energiánk az elvégzésére.
Legyünk elégedettek azzal, amit elvégeztünk. A türelmetlenség, rohanás csak feszültebbé tesz.
A munkamánia nem orvosi szakkifejezés, azonban ugyanúgy egyfajta függőséget jelent, mint például a szerencsejáték szenvedély, internet-függőség, alkoholizmus. Az egyén életét szinte kizárólag a munkája uralja, csak ez okoz számára örömet. Kiszállni ebből a mókuskerékből nagyon nehéz. A munkamániások általában nem tudják magukról, hogy betegek. A tüneteket érzékelik, és valamilyen szervi bajra gyanakodnak. Az ok feltárásában egy pszichológus vagy pszichiáter segíthet.
A gyógyulás nem könnyű: meg kell tanulni lassítani, nemet mondani az újabb munkákra, és kényszerítenie kell magunkat arra, hogy a pihenés időszakában teljesen kizárjuk a munkát, tegyük el a laptopot, céges telefont.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?
Léteznek-e őszi könyvek?
Az őszi hónapok különösen alkalmasak arra, hogy kényelmesen elhelyezkedjünk egy meleg takaróval és belemerüljünk egy jó történetbe. Ez az évszak az elcsendesedés, az elmélkedés és a befelé fordulás időszaka – mindez tökéletesen illik a könyvek világához –. Ha még nem találtad meg a tökéletes olvasmányt a következő hónapokra, akkor olvass tovább, mivel a cikkben pár igazán fordulatos vagy éppen érdekfeszítő regényt ismerhetünk meg.